İzole veya konsantre olarak karşınıza çıkabilen soya proteininin ağırlığının %70 ile %90’ı arasında değişen bir kısmı proteinden meydana gelir. Teknik olarak eksik protein kaynağı olan soya fasulyesi kas gelişimi için gerekli olan BCAA amino asitlerinden birisini içermediği için “eksik protein” olarak tanımlanır. Özellikle vegan sporcular tarafından tercih edilen soya proteini, %100 bitkisel protein kaynağı olması özelliğiyle diğer protein türlerinden ayrılır. Soya fasulyesi, yer fıstığından sonra en yüksek alerjen öğeye sahip olan besin olması nedeniyle birçok kişi tarafından da tercih edilmez. Ayrıca soya, östrojenik/anti östrojenik olduğu düşünülen izoflavon içerir. Genel anlamda çok ciddi bir sorun olmamasına karşın, birçok insan soyanın östrojenik etkilerinden korkmakla beraber T3 hormonu düzeyini arttırabileceği ihtimaline karşı soya proteinleri kimi sporcular tarafından dışlanır.

Hemen Protein Tozlarını Keşfet! >

soya protein tozu

Soya, içermediği amino asitleri başka besinlerden temin etmeniz halinde, besin takviyesi söz konusu olduğunda iyi bir protein kaynağıdır. Yani, eğer farklı protein kaynakları ile birlikte tüketecek olursanız, hem yüksek protein takviyesi elde edersiniz hem de diğer besinlerden gelen ek besin değerlerini kazanmış olursunuz.

Reklam

Tüm bunlara rağmen soya proteini Türkiye de dahil olmak üzere dünya çapında büyük bir şöhrete sahip değil. Çünkü işaret ettiğimiz üzere flavon içeriyor olması ve BCAA yönünden eksik olması nedeniyle sporcuların kaçındığı bir protein türü. Yine de piyasadaki birkaç ürünün formülünde soya ile karşılaşabilmeniz mümkün.

Soya proteinin faydaları

Özellikle asya bölgesinde mutfakların olmazsa olmazı olan soya, ana yemeklerde, ara öğünlerde ve içeceklerde kullanılabiliyor. Soya fasulyesinden elde edilen bu protein, modern dönemde kolesterol ile karşı karşıya kalanlar için de kolesterol düşürücü etkisi nedeniyle çok avantajlı. Yine de yukarıda da ele aldığımız üzere soya proteinine yönelik elde edilen veriler akıllarda soru işareti uyandırabiliyor demekte fayda var.

İlginizi Çekebilir:  Protein İçeren 20 Yiyecek ve Besin Değerleri

soya protein tozu faydaları

Son yıllarda ortaya koyulan bilimsel çalışmalarda, soya proteinin kolesterol değerlerini aşağı çektiği ifade ediliyordu ancak American Heart Association (Amerikan Kalp Derneği) ortaya koyduğu veriler ile soya proteinin kolesterol düşürücü etkisinin, dikkate alınmayacak kadar düşük olduğunu duyurdu. Derneğin hazırladığı verilerin oluşturulmasında rol oynayan araştırmacılardan birisi tarafından ifade edilen bilgilere göre ise soya, doymuş yağ miktarı düşük bir besin olarak tercih edilebilecek başarılı protein kaynaklarından birisi.

Hakkında ortaya atılan çeşitli negatif geri bildirimlerin yanı sıra soya proteini ile ilgili olarak aktarılan olumlu veriler de var. Bu anlamda en dikkat çeken bilgilerden birisi ise hayvansal kaynaklardan alınan protein yerine soyadan protein alınmasının kolesterolü kesin olarak düşürdüğü yönünde. Öte yandan vücut için iyi olan HDL kolesterol değerinde de azaltma yaratmadığı kanıtlandı.

Bir başka kaynağa göre ise soyadan elde edilen protein ile birlikte kolesterol düşürücü etkisi olan besinlerin tüketilmesi, kolesterol ilaçları kadar etkili bir düşürücü etki yaratıyor.

Nedir bu soya proteini?

Bitkisel kaynaklardan elde edilen bir protein olan soya proteini, isminden de anlaşılabileceği üzere soya fasulyesinden elde ediliyor. Çok eski tarihlerden beri insanların tercih ettiği en güçlü protein kaynaklarından birisi olan soya fasulyesi, yalnızca protein yönünden değil, insan vücudu tarafından faydalanılan çok sayıda vitamini ve minerali içerir. Başlıca; kalsiyum, demir, fosfor, potasyum, çinko, manganez, magnezyum yönünden mineral profili zengin olan soya fasulyesi ek olarak; C, B1, B2, B3, B5, B6 ve vitaminleriyle dolu bir besindir. Bir porsiyon soya fasulyesi; %30 oranında karbonhidrat (yarısı lif), %38 protein, %18 yağ (%85’i doymamış) ve %14 su içerir.

optimum soya protein tozu

Yapısal özellikleri ile peynir altı suyu proteini ile oldukça benzer yapıda olan ve kalite açısından da yakın özelliklere sahip olan soya fasulyesinden elde edilen protein, emilim açısından da hızlı olması yönünden sevilen bir besin. Hem vejetaryenler hem de veganlar tarafından protein takviyesi söz konusu olduğunda da tercih edilen bir besin olmaz özelliği taşır.

İlginizi Çekebilir:  L-Carnitine Nedir?

Soya fasulyesini keşfedin

Özellike uzak doğu ülkelerinin mutfaklarında yağ oranı düşük besinler ve soya bazlı gıdalar tercih edilir. Öte yandan bir değerlendirme yapmamız gerekirse, uzak doğulu insanların kalp hastalığı risklerinin, diğer topluluklara göre daha düşük olmasının nedeni de soya bazlı besleniyor olmalarından kaynaklanır. Soya fasulyesi, içeriğindeki bileşenler sayesinde kanın lipit düzeyini olumlu yönde etkilerken aynı zamanda ilk paragraflarda da işaret ettiğimiz üzere kolesterolü de düşürücü etkisi vardır. Ek olarak kemik dokusunun güçlenmesinde önemli bir ol oynayan soya proteini, menopoz dönemindeki kadınların, bu süreci daha kolay atlatmasını sağlar. Erkekler açısından ise içeriğindeki genistein bileşeni sayesinde prostat kanserine neden olan tümörlü hücrelerin gelişmesine engel olur.

Vücudun ihtiyacı olan temel amino asitleri barındıran soya proteini, çeşitli enzimler yönünden de zengin ve bunun yanı sıra proteine hasar veren zararlı enzimlerin önlenmesini de sağlar. Bu özellik sayesinde zehirli maddelerin vücuttaki dokularda birikmesine engel olur. Yine ilk paragraflarda bahsettiğimiz üzere soya fasulyesi izoflavon içerdiği için hormon eksikliğine bağlı semptomları azaltma özelliği taşır. Bu sayede de migren gibi kronik baş ağrısı rahatsızlıklarının yanı sıra çeşitli eklem ağrılarının da oluşumunu engellemeyi sağlar.

2 YORUM

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ