Bilindiği üzere protein tozu faydaları arasında en sık karşılaşılan nitelik kas gelişimidir. Halihazırda protein tozu yararları da kalitesini belirleyen amino asit konsantrasyonu ile doğrudan ilişkilidir.

Protein Tozunun Kas Gelişiminin Yanındaki Diğer Faydaları Nelerdir?

Kasları Onarıp, Güçlü Kılan Protein Tozu

Hasar gören kasların onarılması, yenilenmesi ve daha güçlü bir hâle getirilmesi açısından protein tozu vücuda faydaları ile dikkat çekse de sadece bu niteliklere sahip değildir. Antrenman düzeyine göre farklı ölçüde ve farklı türde tercih edilmesi gereken protein tozlarının vücuda yararları kas gelişimi haricinde de gözlenmektedir. Bu faydalar, internette sık aranmakta ve vücut gelişiminde kaslardaki hatırı sayılır katkısının yanı sıra protein tozunun nasıl nitelikler sunduğu merak edilmektedir. İnsan vücudu ve protein ilişkisi ise doğumdan itibaren başlayan köklü bir nicelik barındırmaktadır.

Yaşlara Göre Protein İhtiyacı

Proteine olan ihtiyaç, insanın doğumundan itibaren başlamaktadır. Nitekim yapılan araştırmalar çerçevesinde bebeklerin günlük 10 gram, okul çağındaki çocukların ise günlük 19 ilâ 34 gram, genç erkeklerin 52 grama varan ve genç kadınların ise 46 gram ile ölçülen protein ihtiyacı bulunmaktadır. Yetişkin erkeklerde 46, kadınlarda ise 56 gram olarak kabul edilen günlük protein ihtiyacı; kadınlarda hamile veya emzirme dönemlerinde 71 grama kadar yükselmektedir. Dolayısıyla kas gelişiminin haricinde günlük ihtiyacı da karşılayabilen protein tozu kullanmanın faydaları bu şekilde dolaylı ihtiyaçların da giderilmesine vesile olacak ölçüde gerçekleşmektedir. Genel bağlamda, proteinler bazında önerilen diyet sınırı ise vücut ağırlığındaki her kilogram başına 0.8 gram olarak kabul edilmektedir. Temel beslenme doğrultusunda günlük ihtiyaç olarak kabul edilen bu sınır; hastalanmamak için alınması gereken minimum ihtiyacı kast etmektedir. Basit bir örnekle, egzersiz yapmadığı varsayılabilen 63 kilogram ağırlığında ve 50 yaşında olan bir kadının gün içinde minimum 53 gram protein alması gerekmektedir. Dolayısıyla eser miktarda tüketilen protein tozu faydaları nelerdir gibi bir soruya karşılık; günlük tüketim ihtiyacı kendisini göstermektedir. Doğru kullanım; ölçülü ve dolayısıyla kararında tüketimden geçmekte, insanların aşırı tüketimi hâlinde faydadan ziyade zararla karşılaştıkları bilinmektedir. Bu sebeple kas geliştirme amacı güdülmese dâhi ihtiyacı karşılama adına protein tozunun tercih edilmesi durumunda diyetisyenler ile görüşülerek tüketim rotasının çizilmesi gerekmektedir.

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com

Protein Tozu Ne İşe Yarar?

Günlük protein ihtiyacının yanı sıra, nitelikli tüketimi durumunda protein tozu faydaları kilo aldırırmı gibi sorulara dönük bilinmezlikler içermemektedir. Zira kandaki trigliserit değerlerinin düşürülmesini destekleyen protein tozu; kötü kolestrolün de düşürülmesinin yanı sıra HDL olarak nitelendirilen iyi kolesterol seviyesinde artışa vesile olmaktadır. Günlük enerji tüketiminin gerçekleşmemesine mukabil hasta olmamak için eser miktarda tüketilmesi gereken ölçeğin üstüne çıkılması hâlinde tüm gıda unsurları gibi kilo problemini ortaya çıkarabilmektedir. Ancak günlük alınması gereken protein miktarından eksik kalması durumunda düzgün tüketilen bir protein tozunun da günlük hayatta hasta olmama eşiğini geçmekte kritik rol oynadığı bilinen bir gerçektir. Zira ezelden beridir sorulagelmiş protein tozları ne işe yarar sorusuna karşılık temelinde vücuttaki su bazlı ana antioksidan seviyesinin artışına destek olan bir ürün bulunmaktadır. Bağışıklık fonksiyonlarını düzenleyen, vücudun yorgunluklar sonrasında toparlanma zamanını kısaltmaya katkı sunan protein tozu cilde faydaları bazında net bir etkiye sahip değildir. Ancak iç düzeni rayına oturtan, kişisel motivasyonu ve vücut direncinin toparlanma hızı artış gösteren bireylerin; doğru tükettiği gıda ve gıda takviyeleri aracılığıyla ciltlerinde iyileşmenin olduğu da bilinen bir gerçektir. Dolayısıyla, vücudun iç işleyişinde günlük hayatın gerektirdiği tüketimi karşılamaya vesile olan protein tozunun dolaylı yoldan cilde de katkı sunabilme ihtimali yüksektir. Yaşınız ve vücut yapınız ölçüsünde doğru protein tozunu, ihtiyaçlarınızı karşılayacak nitelikte kullanmanız durumunda kas gelişimi haricinde sunduğu yararlara erişme oranınız hayli artacaktır.

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet
Önceki İçerikProtein Tozunun İçeriğinde Neler Bulunur?
Sonraki İçerikProtein Tozu Kullanımında Dikkat Edilmesi Gereken 5 Faktör

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ