BSN DNA Series Whey Protein Tozu İnceleme ve Yorum

Amerika Birleşik Devletleri’nin Florida eyaletinde 2001 yılında temelleri atılan Bio-Engineered Supplements and Nutrition, Inc. kurulduğu ilk günden bu yana dünya çapında supplement alanında uluslararası pazarların en güçlü isimlerinden birisi olma vizyonu ile çalışmakta. 2012’den bu yana defalarca sporcu besinleri alanında çok sayıda ödülü kaldırmayı başaran nadide firmalardan birisi olan BSN, bu büyük başarısı ile de sektörde adını daha hızlı duyurmaya ve buna bağlı olarak müşteri potansiyelini arttırmaya devam etti.

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet >>

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com

Firma hali hazırda 90’dan fazla ülkeye yayılan 40 binden fazla distribütör bağlantısı ile pazarın tamamına yayılım göstermeye çabalamakta. Firmanın büyük bir sıçrama yaşadığı 2012 yılının arka planına bakıldığında, hemen bir sene öncesinde İrlanda asıllı büyük spor ve sporcu ürünleri firması Glanbia tarafından satın alındığı görülüyor. ON (Optimum Nutrition) gibi büyük bir supplement markasının yaratıcısı olan Glanbia, 2011 yılında BSN’i bünyesine kattıktan sonra markanın zaten güçlü başlayan hikayesini daha da ileri taşımış ve markayı uluslararası anlamda en çok tanınan sporcu besini markaları arasına sokmuştur.

BSN markasının en popüler ürünleri arasında DNA ve EDGE serileri yer almaktadır. Çok kip bir ürün gamı bulunan BSN’in toplamda 21 farklı ürünü vardır. Markanın tüm ürünleri, tamamen BSN’e özel olarak kurulmuş teknolojik tesislerde ve en iyi mamul girdisiyle üretilmektedir. Tesisler GMP standartlarında olup, yelpazeye girmeye hak kazanan 21 ürünün her biri kapsamlı araştırma-geliştirme çalışmaları sonucunda ortaya çıkarılmıştır ve her ürün üretim sürecinde defalarca test edilerek kontrol edilmektedir.

Ambalajlar:

 • 1870 gram bidon (55 porsiyon x 34 gram)

Aromalar:

 • Çikolata

İçindekiler:

Protein karışımı (Konsantre ve izole whey protein), Kakao tozu (Alkaliyle işlenmiş), Doğal ve yapay aromalar, Lesitin, Tuz, Kıvam vericiler (Selüloz, ksantan, karragenan), Sukraloz, Asesülfam, Potasyum.

(Alerjen uyarısı: Süt ve soyadan gelen lesitin içerir.)

1 porsiyon ürün için:

 • Kalori: 130 kcal
 • Yağdan Gelen: 10 kcal
 • Toplam Yağ: 1
 • Doymuş Yağ: 0,5 g
 • Trans Yağ: 0 g
 • Kolestrol: 50 mg
 • Sodyum: 110 mg
 • Karbonhidrat: 5 g
 • Şeker: 1 g
 • Protein: 24 g

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet >>

Önerilen Kullanım Şekli:

Başlangıç: Spordan hemen sonra 1 ölçek ürün (34 gr) 300 ml su ile karıştırılarak tüketilir.

Orta ve İleri: Spordan yarım saat önce ve hemen sonra olmak üzere 1 ölçek ürün (34 gr) 300 ml su ile karıştırılarak tüketilir.

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet >>

Yorumumuz:

BSN markası, Glanbia gibi supplement alanında dünya pazarına hükmeden bir firmanın bünyesine katıldıktan sonra adını çok hızlı bir şekilde duyurdu. Türkiye pazarında BSN daha çok Edge serisiyle tanınıyor ve Syntha-6 bu serinin en popüler ismi. Edge serisi firmanın kompleks ürünlerini barındırırken, DNA serisi ise daha kip ve özelleştirilmiş ürünlerle karşımıza çıkıyor. Yani Syntha-6, Edge serisinin kompleks protein tozu iken, DNA Whey ise DNA serisinin saf protein tozudur.

BSN DNA Series Whey Protein Tozu İnceleme ve Yorum

Ürünün ambalajında yer alan içindekiler verisine bakarak ne kadar saf bir ürün olduğunu anlamak mümkün. Öyle ki; ürünün BCAA değerleri dahi belirtilmemiş, yalnızca protein karışımına ve yağ, karbonhidrat miktarlarına işaret edilmiş. Bu durum bir yandan kuşkuyla karşılanabilir ancak özüne bakıldığında DNA serisi zaten bunu vaat ediyor. Yani siz DNA Whey protein tozu kullanırken ayrıca BCAA, glutamin ve kreatin gibi takviyeleri serinin diğer ürünlerinden temin edeceksiniz. Bu noktada DNA serisinin daha çok ileri seviye sporcular için iyi bir alternatif olduğu düşünülebilir. Çünkü ileri seviye sporcular her bir besin takviyesinden elde edilen besin değerlerini kontrol edebilmeyi önemsiyor.

Gelelim ürünün karışımına. Ürün izole ve konsantre whey proteini karışımı ancak hangi proteinden, ne miktarda içeriyor onu bilmiyoruz. Oranlar yarı yarıya da olabilir, yüzde 25’e yüzde 75 de olabilir veya yüzde 99’a yüzde 1 olabilir. Burada BSN markasının ürün kalitesinde gösterdiği özeni bilenlerin de tahmin edebileceği üzere, muhtemelen proteinin ve BCAA’ların kana karışımı hassas bir şekilde hesaplanarak bir oran belirlenmiştir. Bildiğiniz üzere izole protein kana oldukça hızlı bir şekilde karışırken, konsantre whey proteini ise daha yavaş karışıyor. Böylece antrenman öncesinde ve sonrasında ürünü kullandığınızda aldığınız proteinin bir kısmı çok hızlı bir şekilde emilirken, bir kısmı ise daha yavaş emilerek aniden ortaya çıkacak olan açlığı bertaraf ediyor. Bir porsiyondan aldığınız protein miktarı 24 gram. Oldukça iyi bir oran.

BSN DNA Series Whey Protein Tozu Besin Değeri

Yağ ve karbonhidrat miktarı oldukça düşük ve bu durum ürünün iyi bir şekilde saflaştırıldığını ortaya koyuyor. Toplamda 1 gram yağ ve 5 gram karbonhidrat gibi düşük değerler neticesinde ortaya 130 kcal gibi düşük bir kalori oranı çıkıyor; ki bu ürünün beğendiğim yönlerinden birisi. Saf bir protein tozundan beklenen, iyi bir performans.

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet >>

Lezzet konusunda marka yapay aromalardan ve tatlandırıcılardan kaçındığını ambalaj üzerinde özellikle belirtmiş ancak içindekiler verilerini incelediğimizde “Doğal ve yapay aromalar” ibaresini görüyoruz. Muhtemelen çok düşük oranda bir yapay aroma söz konusu ve eser değerdeki bu bulaşma görmezden gelinmiş. Ürün tat olarak da saflığını zaten ortaya koyuyor. Türkiye’de bildiğim kadarıyla yalnızca çikolata aromalı versiyonu mevcut ve ürünün tadı su ile hazırlandığında tıpkı çikolatalı milkshake içmek gibi. Karışım olarak ise ürünün çok başarılı olduğunu söyleyemeyeceğim. Kaşıkla hazırladığım karışımda bir miktar topaklanma ile karşılaştım, bu sorunu da shaker yardımı ile çözdüm. Karışımda topaklanmaların meydana gelmesinin bu ürüne negatif yansımadığını da belirtmem gerek çünkü topaklanma kalite konusunda belirleyici bir etken değil. Kendi adıma kullandığım ürünün karışmayı kolaylaştırıcı yapay madde içermesi yerine topaklanma yapmasını tercih ederim ve bu sorunu da bir mikser ya da shaker yardımıyla çözerim.

BSN DNA Series Whey Protein Tozu İnceleme ve Yorum

Ürün, fiyat açısından çok büyük farklılık ortaya koymuyor. Piyasa standartlarının ne altında ne de üstünde. 190-200 TL skalasında satın alabileceğiniz bir ürün ve benzerleri ile arasında sadece BSN markasının adı kalıyor. Performansı ile kıyaslandığında ise bence fiyatını hak eden bir ürün. Servis başına ortalama 3,5 TL gibi bir maliyet ortaya çıkıyor; ki bu da düşük maliyetle yoğun protein alımı (porsiyonda 24 gram) anlamına geliyor.

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet >>

Son değerlendirmelerime göre ürünün piyasa muadillerini de inceledikten sonra satın almaya karar verebilirsiniz demem gerekiyor. Eğer başlangıç seviyesinde spor faaliyetleri ile ilgileniyorsanız kompleks ürünlere yönelerek ihtiyacınız olan besin takviyelerini top yekun alabilir ve ayrı ayrı maliyetten kurtulabilirsiniz. İleri seviyede spor faaliyetleri ile ilgileniyorsanız da DNA serisi vaat ettiği saflığı whey protein tozunda kanıtlıyor.

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet
Önceki İçerikEn İyi Protein Kaynağı Besinler Listesi
Sonraki İçerikSoya Protein Tozu Hakkında Kapsamlı Bilgi

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ