“Protein tozu nasıl kullanılır?” sorusu herkesin ilk aklına gelen soru olsa da nasıl kullanılmaması gerektiği de bir hayli önemli bir konudur. Protein tozu kullanımı, yapılan aktiviteler, öğünlerin zamanı vb. durumlara göre çeşitlilik gösterir.

  • Vücudumuz boy ve kilo oranına göre belli bir miktarda protein ve mineral vb. ihtiyaç duyar. Bu noktada yağ kütlesi fazla olanlar için yağ yakıcı etkisi fazla olan protein tozu tercih edilmelidir. Aksi takdirde faydası olmayacaktır.
  • Gün içinde gereğinden fazla doz protein tozu kullanmak dolaşımınızı etkileyecektir. Bu durumda proteinin yarardan çok zararı olacaktır.
  • Kas gelişimi için doğru antrenmanlar yapılmazsa ve dengeli beslenilmezse, bilinçsiz protein tozu kullanımı kas kütlesini arttırmayacaktır. Spor öncesi ve sonrası, ne kadar ve ne zaman tüketildiği oldukça önem taşımaktadır.
  • Diyet programına uygun olmayan protein tozu kullanımında da etki göstermemesi kaçınılmaz olacaktır. Bu yüzden protein tozunu kullanmadan önce araştırmalarınızı çok iyi tamamlayıp bilinçli olmanız gerekir. Yanlış ve bilinçsiz kullanımda beklenilen etkiyi alamamak oldukça mümkün.
Protein Tozunu Nasıl Kullanmamalıyız?

Peki Protein Tozu Tam Olarak Nedir?

Protein tozu; vücut geliştirmeye, fitness’a ilgi duyanlar ve yüzme, dövüş, futbol gibi çeşitli sporlarla ilgilenenlerin kullanmayı tercih ettiği bir besin takviyesidir. Takviye bir gıda olduğu için günlük besinlerimize ek olarak kullanılmalıdır. Peki protein tozu ne işe yarar? Kana

emilimi normal yiyeceklerdeki proteinlerden çok daha hızlı bir şekilde gerçekleştiği için, kas liflerini onararak kas gelişimini ve büyümesini hızlandırır. Bu yüzden günlük yeterli proteini almak oldukça önemlidir.

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com

Protein Tozu Yararları

Vücut gelişimi için güç ve enerji sağlaması en yaygın bilinen yararı olsa da protein tozu yararları oldukça fazladır. Kasları her daim sağlıklı ve dinç tutmak en önemli yararlarındandır. Yoğun tempo sonrası çabuk yorulan ve dinlenmeye ihtiyaç duyan kaslar için hızlı bir iyileşme sağlar. Yeterli protein ile elde edilen güçlü kaslarla birlikte vücuttaki yağ oranının azalmasıyla sağlıklı bir vücut kompozisyonuna sahip olursunuz. Güçlü kaslarla birlikte gelen metabolizmayı hızlandıran etkisini de göz ardı etmemek gerekir.

Protein Tozu Zararlı Mıdır?

Protein tozu zararlı mı?” sorusu da oldukça merak edilenler arasında yer alıyor. Protein tozu sentetik değildir, sütten yapılır. Kaliteli süt kullanmak kaliteli protein tozu demektir. Bu durumda kimi insanlarda fazla sütten kaynaklanan alerji, ödem vb. sorunlarla karşılaşmak mümkündür. Protein, pH dengesini de asidik yönde değiştireceği için günlük yeterli miktarda su tüketmek de oldukça önemlidir.

  • Eğer tercih ettiğiniz protein tozunun içeriğinde, sizin alerjik olduğunuz bir bileşen yoksa,
  • Laktoz intoleransınız varsa ve buna karşılık laktozsuz protein tozu kullanıyorsanız,
  • Günlük tavsiye edilen miktarda protein tozu kullanımına dikkat ediyor, aşırı veya hatalı kullanımda bulunmuyorsanız,
  • Protein tozunu günlük yeme rutininizin yerine koymak yerine, beslenme programınızı desteklemek için tercih ediyorsanız, genel olarak zararlı bir durumun söz konusu olması beklenmez.

Yine de her protein tozu kullanıcısının, hekimine danışmak suretiyle protein tozu kullanımına başlaması ve kullanım şeklini de yine hekim kontrolünde gerçekleştirmesi sağlıklı olacaktır demek yanlış olmaz.

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet
Önceki İçerikPandemi Şartlarına Uygun Beslenme Şekilleri
Sonraki İçerikProtein Tozunuzu Kendi İmkanlarınızla Zenginleştirin

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ