Pek çok yönden hareketliliği kısıtlayan, uzun vadeli planlar ve programlar yapmayı engelleyen pandemi şartlarında vücut geliştirme konusunda ciddi hedefler koymak ve bu hedeflere kararlı bir şekilde ilerlemek; ancak ve ancak doğru bir beslenme programı yapmak ve bu programa hedefler doğrultusunda sadık kalmak ile mümkün görünmektedir. Beslenme programı kilo verme, kilo alma, kas seviyesini sabit tutma gibi farklı amaçlar doğrultusunda geliştirilebilmektedir. Dolayısıyla yapılması gereken ilk şey, pandemi şartlarına dönük hedefi belirlemektir.

Pandemi Şartlarına Uygun Beslenme Şekilleri

Doğru Beslenme Sistemini Şekillendirmek

Yaşam şartlarına, iş veya okul hayatına, evden veya dışarıdan çalışma sistemlerine göre günlük beslenme programı şekillendirmek mümkündür. Önemli olan, günlük ihtiyaç duyulan protein miktarının karşılandığı; karbonhidrat ve yağ dengesinin gözetildiği bir sistemi oturtmaktır. Sağlıklı beslenme programı için vücudun ihtiyaç duyduğu her şeyin karşılandığı ve ölçüden şaşılmadığı bir program gerekmektedir. Aksi takdirde vücut hareketliliğini kısıtlayan global şartların olumsuz etkileri, yanlış beslenme programıyla daha da zirve noktasına ulaşacaktır. Dolayısıyla pandemi koşullarında doğru bir beslenme programını şekillendirebilmek için önce günlük rutinlerin akışını gözetmek ve bu akış çerçevesinde harcanan eforu, kaybedilen kalorileri ve yakılması gereken yağları doğru hesaplamak gerekmektedir. En nihayetinde kasların doğru yönlendirildiği sağlıklı bir vücut gelişiminin yolu doğru beslenme sisteminden geçmektedir.

Beslenme Programını Neden Doğru Belirlemelisiniz?

Spor yapsanız da yapmasanız da gün içinde almanız gereken, vücudunuz ve sağlığınız için önemli gıdalar vardır. Bu gıdaları doğru oranda tükettiğiniz takdirde hem vücudunuz zinde ve fit olacak hem de moral ve motivasyon anlamında kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz. Vücudun sağlıklı olma hâli ile psikoloji iç içedir. Kendinizi motive etmeniz ve pek tabi ki kendinizi iyi hissetmeniz, dinç bir vücuda sahip olmakla kolaylaşmaktadır. Doğru bir beslenme programı kilo alma ve verme yöntemlerinizi kolaylaştıracağı gibi amaca hizmet edecek şekilde tüketilmesi tercih edilen gıdalarla da günlük yaşantınızı kolaylaştırabilirsiniz. Pandemi koşullarında evden çalışıyor, online eğitim alıyor veya mecburen ofise gitmek zorunda olabilirsiniz. Bütün bu zorlu şartlara ve kısıtlanmış hareketliliğe rağmen isabetli bir beslenme programı vücut geliştirme, fitness hedeflerini tutturma veya kasların yıkımını engelleyecek doğru gıdaları tüketme konusunda size yardımcı olacaktır.

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com

Vegan ve Vejeteryanler İçin Beslenme Programı

Farklı gıda türlerini tercih edenler, sağlık için veya vicdani sebeplerle veganlık ya da vejeteryanliği seçenler için doğru belirlenmiş programlar hem sağlıklı hissetmelerini hem de günün zinde geçmesini sağlayacaktır. Vejeteryan beslenme programı belirlenirken doğal yollarla tüketilebilecek protein ve karbonhidratlar için günlük ihtiyaçlar uyarınca süt, yumurta ve bal ağırlıklı bir yelpaze çeşitlendirilmelidir. Ancak vegan beslenme programı hayvansal gıdaların yanı sıra hayvanlardan elde edilen gıdalardan da muaf tutulacağı için et tüketmeden kas üretimini sağlamak üzere soya fasulyesi, kuruyemiş, nohut, seitan gibi protein değeri yüksek vegan gıdaların ağırlıklı olduğu bir içerikle zenginleştirilmelidir.

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet
Önceki İçerikKahvaltıda Ne Kadar Protein Alımı Yapmalısınız?
Sonraki İçerikProtein Tozunu Nasıl Kullanmamalıyız?

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ