Günlük yeterli miktarda karbonhidrat, protein ve yağ alınması gerekir. Fakat çoğu insan dengeyi sağlayamayıp karbonhidrata yönelir. Kahvaltıda gereken proteini almak çok daha önemlidir. Günlük protein ihtiyacı normal bireylerde kilo başına ortalama 0.8 gram iken düzenli olarak spor yapan bireylerde bu miktar 1.5 – 2 gram olarak değişmektedir. Kahvaltıda proteinli besinler olarak sayabileceklerimizin arasında en başta yumurta, peynir, yulaf ezmesi gibi lif oranı yüksek gıdalar yer alır. Protein kahvaltı önerileri verecek olursak sebzeli bir omlet yapmayı deneyerek her bakımdan zengin bir besin elde edebilirsiniz. Peynirli sandviçler, kinoa serpiştirdiğiniz besinler de oldukça faydalı olacaktır. Sütlü kahvaltı seçeneğini denemenizde de fayda var.

Kahvaltıda Ne Kadar Protein Alımı Yapmalısınız?

Kahvaltıda Proteinin Önemi

Kahvaltı, bilindiği üzere günün en önemli ve aksatılmaması gereken öğünüdür. Güne dinç bir şekilde başlamayı sağlayan kahvaltıya gereken önemi vermeliyiz. Vücudumuz sabah saatlerinde proteini enerjiye çevirecek kortizolu salgılamaya başlar. Böylece proteinin kasa ve enerjiye dönüşmesi oldukça kolaydır. Bu fırsatı değerlendirerek güne muhteşem, proteini bol bir kahvaltı ile başlayabilirsiniz. Protein düşük alındığında çabuk acıkma görülebilir. Bu nedenle kahvaltıda protein kaynakları arayışı fazlalaşmıştır.

Kahvaltıda Protein Tozu Kullanımı

Kahvaltıda protein tozu içmek oldukça merak edilen bir konu. Doğru ve bilinçli bir şekilde protein tozu takviyesi almanın bir zararı yoktur. Günlük protein ihtiyacınızı karşılayamadığınızda böyle bir takviye almak mantıklıdır. Protein tozu kullanımlarını incelediğinizde öğün sayısına, zamanına ve yapılan sporlara göre farklılık gösterdiğini görebilirsiniz. Kahvaltıdan önce ve sonra, spordan sonra gibi uygun vakitlere göre kullanılan protein tozlarını kolaylıkla bulabilirsiniz. Birçok çeşidi bulunan protein tozlarını araştırarak kendinize en uygun ürünü bulabilirsiniz.

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com

Kahvaltıda Protein Shake

Kahvaltıda yeterli proteini sağlayacak besinler dışında kahvaltı protein shake de tercihler arasında. Genellikle süt, yoğurt ve bunlara ek olarak meyve, yulaf gibi besinleri bir araya getirerek böyle zengin bir içeriğin aynı zamanda pratik ve zahmetsiz bir şekilde yapılabilmesi kullanımını yaygınlaştırmaktadır. Bazen ara öğün bazen ise ana öğün olarak tüketilen imdata yetişen bir içecektir. Bu kadar tercih edilmesinin bir diğer sebebi de kas oluşumunu desteklemesi ve sağladığı tokluk hissidir. Vücut tarafından hızlıca emilip kana karışarak kas onarımına başlar. Protein shake kullanımını günlük almanız gereken protein miktarı hedefinizle dengelemeniz gerekir.

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet
Önceki İçerikİleri Seviye Fitness İçin Protein Tozu Kullanımı Önerileri
Sonraki İçerikPandemi Şartlarına Uygun Beslenme Şekilleri

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ