Her vücut geliştirici için proteinin yeri her zaman farklıdır. Yorucu bir sporun ardından hasar görmüş kasları olabilecek en iyi şekilde beslemeye çalışan vücut geliştiriciler, günümüz dünyasında çeşitli kaynaklara yönelebilir. Bu kaynakların başında ise protein tozu gelir. Elbette gerçek bir öğünün yerini tutmayan protein tozları, sporcuların günlük protein ihtiyaçlarını karşılamada yardımcı olur. Her geçen gün farklı çeşitlerde ve farklı vücut tiplerine uygun protein tozları üretilmektedir. Vücut geliştiriciler ise amaçlarına göre bu çeşitlilikten faydalanabilir.

İleri Seviye Fitness İçin Protein Tozu Kullanımı Önerileri

İleri Seviye Fitness Programında Protein Tozu Ne Zaman İçilir?

Protein tozunu henüz deneyimlememiş sporcuların kafasındaki ilk soru elbette protein tozu nasıl kullanılır olur. Vücut geliştiriciler protein takviyesini genellikle spor bitiminin hemen sonrasında tercih ederler. Bunun sebebi ise spor esnasında yıpranmış kasların en çabuk şekilde onarılmasıdır. Fakat bu durum tek bir gerçeklikten ibaret değildir çünkü protein tozları sabah uyandıktan sonra, spordan önce ya da spordan sonra kullanılabilir. Vücudumuz günün her saati proteine ve protein tozlarının içerisinde bulunan aminoasitlere ihtiyaç duymaktadır. Bu yüzden protein tozunun kullanımında net bir saat dilimi yoktur ancak burada belirli kullanım oranının gün içerisinde farklı zaman dilimlerine doğru bir şekilde entegre edilmesi gerekmektedir.

Ne Kadar İçmeliyim?

İleri seviye fitness ile uğraşan sporcular için protein tozu kullanımı, o sporcunun günlük ihtiyacına bağlı olarak değişmektedir. Sporcunun günlük protein ihtiyacı ise o kişinin vücut ağırlığına göre belirlenir. Normal bir insanın günlük protein ihtiyacı o kişinin vücut ağırlığına eşit olması gerekirken, ileri seviye sporcular için bu durum değişmektedir. Bu tür sporcuların kaslarında yaşanan tahribatın toparlanması diğer insanlara göre daha zor olduğundan dolayı, ileri seviye vücut geliştiriciler için vücut ağırlığının yaklaşık 2 ya da 2.5 katı protein alımı önerilir. Günlük beslenmesinde yeteri kadar protein alamayan sporcular için ise protein tozu tavsiye edilir.

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com

Kaslar İçin En Büyük İhtiyaç Protein

Yıpranmış kaslar, toparlanmak için proteine ihtiyaç duyar. Eğer bir vücut geliştirici yeteri kadar protein almazsa, kasların toparlanması gecikir ve bunun sonucunda kas gelişmez. Protein tozu kullanımı ise eksik olan protein ihtiyacını karşılamak için önemli bir detay. Özellikle ileri seviye sporcular için protein takviyeleri önemli bir yere sahip. Protein tozu ne işe yarar sorusunun sıkça sorulduğu şu günlerde, doğru bilgiyi öğrenmek çok önemlidir. Bir ölçek protein tozunun içeriği normal bir öğünün protein içeriğine sahip olsa bile, tozlar asla gerçek bir öğünün yerini tutmaz.

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet
Önceki İçerikDengeli Bir Beslenme Programını Protein Tozuyla Zenginleştirme
Sonraki İçerikKahvaltıda Ne Kadar Protein Alımı Yapmalısınız?

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ