Modern dönemde artık herkesin ulaşabildiği ve sonsuz sayıda alternatifi ile dilediği karışımı tercih edebildiği protein tozları ile ilgili en çok merak edilen konulardan birisi de (özellikle yeni başlayanlar için) “protein tozu nasıl ve ne zaman kullanılmalıdır” olur. Bu yazımızda en iyi verimi almak için ne zaman kullanmanız gerektiğini ele alıyoruz.

protein tozu ne zaman alınmalı

Spor salonu için hazırlıklarını tamamlayıp, gerekli araştırmaları yaptıktan sonra yüksek kalitede bir bidon protein tozunu satın alıp evine dönen birisi için sıradaki periyot oldukça kafa karıştırıcı olabilir. Ancak endişelenecek bir durum yok. Alanında uzman bilim adamları ve sporcuların sahip oldukları veriler ile sabitlenmiş protein tozu kullanım standartları artık oldukça net ve bu bilgiler artık tüm ürünlerin ambalajında da yer alıyor.

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com

Hemen Protein Tozlarını Keşfet! >

Öğünleri Dengelemek İçin Kullanın

Sabah uyandığınızda, acele ile hazırlanıp işe yetişeceksiniz ve bu halde yetiştirebileceğiniz son şey günü başlatmak için hazırlayacağınız hızlı bir kahvaltı olacaktır. Bu, protein tozunun kolaylaştırıcı yönünü ortaya koyan yalnızca bir senaryo. Acele ile güne başladığınız, kahvaltıdan alacağınız besinlerin yerini doldurmanız gerektiği zamanlarda, mesai sonrası spor salonuna yetişeceğiniz ve haliyle ara bir öğünü hızlıca tüketemeyeceğiniz anlarda ve yüksek protein alımı gerektiren bir diyet programında tüm öğünleri yakalayamayacağınız durumlarda protein tozunun işinizi büyük ölçüde kolaylaştırır.

Verimli Bir Tarif

Sabah evden çıkmadan önce hazırlayacağınız 1 veya 2 servis protein tozu karışımını, hızlıca öğünlerinizin yerini doldurmak için tüketebilirsiniz. Üstelik yalnızca su veya süt ile karıştırarak değil, öğünlerden almanız gereken diğer besin değerlerini de sağlayacak meyve, sebze ve kuru yemişleri de karışımınıza ekleyerek, protein tozu karışımınızı tam anlamıyla bir öğün haline getirebilirsiniz. Örnek olarak deneyebileceğiniz bir tarif;

  • 2 ölçek protein tozu
  • 1-2 ölçü bardağı dolusu sebze (tat üzerinde etkisi olmayan ve demir açısından zengin olan ıspanağı tercih edebilirsiniz)
  • 2 avuç taze veya dondurulmuş meyve
  • 2 kaşık sağlıklı yağ (fıstık ezmesi)
  • Tercihe göre; süt, badem sütü veya su.

Tüm bu malzemeleri bir blender yardımı ile sıvı hale getirerek bir öğününüzü karşılayabilir ve ihtiyacınız olan çeşitli besin değerlerini de alabilirsiniz.

Egzersiz Öncesi

Fitness çalışmanız sürecinde kaslarınız çeşitli noktalardan mikro-travmalar ile karşı karşıya kalır. Bu travmalar sonucunda oluşan hasarın onarılabilmesi için ise vücudunuzun protein ihtiyacı ortaya çıkar. Haliyle spor faaliyetlerinden önce protein alımınızı arttırmanız, bu süreçte kaslarınızın yeniden inşaa edilmesi için vücudunuzda ihtiyaç duyulan proteinin hazır olması anlamına gelir.

egzersiz öncesi protein tozu alımı

Pek tabii ki proteini hemen spora başlamadan önce almamalısınız. Hangi protein tozu olursa olsun, proteinin vücutta emilebilmesi için biraz süre geçmesi gerekir. Ortalama olarak spordan 1 saat kadar önce alınan protein tozu, egzersizlerde en başarılı sonucun alınmasını sağlamaktadır.

Egzersiz Sonrası

Egzersizden hemen sonra kas dokusu, vücutta bulunan besinlere ve insüline karşı oldukça hassaslaşır. Çalışma sırasında hasar görmüş olan kas dokularının yeniden iyileştirilmesi ve yeni kas dokusunun oluşturulabilmesi için de proteine ihtiyaç vardır. Bu süre içerisinde proteinin hızlı bir şekilde kaslara ulaştırılması gerektiğinden, çalışmanız bittiği anda whey proteini tüketmeniz halinde onarım ve yeniden oluşturma süreciniz hızlanır. Bildiğiniz üzere whey proteini vücutta en hızlı emilen protein türüdür.

egzersiz sonrası protein tozu alımı

Uyku Öncesi

Vücudumuz gün içerisinde aktif olarak hareketlilik içerisindedir. Gece saatlerinde ise daha yavaş olsa da çalışmalarını benzer şekilde sürdürür. Gece, uyku sürecine geçen vücudumuz bu süreçte besin almadığı için var olan kaynaklarını kaslara ve dokulara yöneltir. Bu süreçte kaslarımızın ihtiyacı olan proteini veremeyiz ancak bu duruma çözüm sağlayan proteinlerin de olduğunu bilmeniz gerek. “Kazein proteini” emilimi en yavaş olan ve salınımlı ilaçlarda olduğu gibi vücutta yavaş yavaş yayılım gösteren bir protein türüdür. Uyku saatinden önce alınan kazein proteini, uyku sürecinde emilimi devam ederek, kaslara yapılanma desteği sağlar. Böylelikle uyku sürecinde kas yıkımı önlenir ve kasların yeniden oluşması desteklenir. Belki de 6-8 saat süren uyku periyodunu en verimli hale getirebilecek yöntem bu olsa gerek.

Uyandıktan Sonra

Gece boyunca besin almayan vücudumuzun, ihtiyacı olan besinlerin en kısa süre içerisinde temin edilmesi gerekir. Bu nedenle kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Çünkü uzun süren besinsizliğin yerinin doldurulması, günün enerjik geçmesi ve dokuların sağlıklı bir şekilde faaliyetlerini yerine getirebilmesi için önemlidir.

uyandıktan sonra protein tozu alınmalı

Kas dokusu, uyku sürecinde besinsiz kaldığından, parçalanmaya ve enerji üretebilmek adına yakılmaya başlanır. Sabah uyandıktan hemen sonra emilimi hızlı olan whey proteini kullanmak ise kaslara hızlı bir şekilde protein desteği sağlayacağından, kaslarınız parçalanmayacak ve ihtiyacınız olan enerji sağlanacaktır.

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet
Önceki İçerikSoya Protein Tozu Hakkında Kapsamlı Bilgi
Sonraki İçerikKazein Protein Hakkında Bilmeniz Gerekenler

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ