Vücudumuzun neredeyse tüm fonksiyonları üzerinde etkisi bulunan protein, besin olarak çeşitli formlarda bulunur. Bu formlar, proteine kazandırdığı farklı fonksiyonlar ile kullanım şeklimizi belirlememize de yardımcı olur. Özellikle son dönemde fitness alışkanlıklarının artması ile beraber, protein türlerinin ne zaman ve ne şekilde kullanılması gerektiği yönünde neredeyse herkes bilgi sahibi. Haliyle de daha verimli bir sonuç alınabilmesine etki sağlayan bu bilgi düzeyi, besin programını doğru şekilde düzenleyen kişilerin hedeflerine ulaşmasında önemli bir rol oynuyor.

Hemen Protein Tozlarını Keşfet! >

Bu yazımızda proteinin en bilinen iki formundan birisi olan kazein hakkında detaylı bilgi sağlamaya çalışacağız. Genel itibariyle whey protein ile keskin farklılıkları bulunan kazein proteininin, nasıl ve ne şekilde kullanılması gerektiğini belirleyen özelliklerini de irdeleyeceğiz. Edineceğiniz bilgiler ışığında siz de beslenme programınızda kazein proteinini ne şekilde konumlandırmanız gerektiğini kavrayabilirsiniz.

kazein proteini nedir

Kazein proteinin faydaları

Reklam

Kazein, süt, yoğurt, çikolata, dondurma ve çeşitli işlemlere tabii tutulmuş besinlerde bulunan bir süt ürünü proteinidir. Dilerseniz kazein proteinini, sıklıkla süt ürünlerine alternatif olarak pazarlanan whey proteini gibi takviye besin formunda da alabilirsiniz. Kazein proteini, ister gıdalardan ister besin takviyelerinden alınıyor olsun, besin programına birçok potansiyel faydası nedeniyle eklenebilecek bir protein türüdür.

Yavaş sindirilme özelliği olan bir proteindir

Kazein proteinin temel faydalarından ilki emilim hızıdır. Yavaş sindirilen bir protein türü olan kazein proteini, Ludus Magnus fitness okulunun web sitesinden besin uzmanı Aaron Cattel’in sağladığı bilgilere göre, yedi saate kadar sindirilmeye devam ediyor. Fitness sonrasında kaslarınızın enerji depolarını doldurmak istediğinizde hızlı sindirilen bir protein tercih edebilecekken, kazein proteini ise özellikle uyku öncesi tercih edebileceğiniz bir proteindir. Çünkü kazein proteini gece boyunca midenizin guruldamasını kesebilecek özellikte. Midede yavaş bir şekilde sindirilerek, emilimi gerçekleştirilen kazein proteini, bu özelliği ile uyku esnasındayken bile protein alımına devam etmenizi sağlar. Uzun süre tokluk sağlaması nedeniyle de gece boyunca acıkma hissinizi bastırır.

İlginizi Çekebilir:  L-Carnitine Nedir?

kazein protein tozu

Zayıflama çabanızı kolaylaştırır

Protein ve protein takviyeleri genellikle kilo almak ve kas kütlesini geliştirmekle ilişkilendirilir ancak “The American Journal of Clinical Nutrition” dergisinin 2009 basımında yayınlanan bir çalışmaya göre kazein aynı zamanda zayıflama konusunda da fayda sağlıyor. Yapılan bilimsel araştırmada, iki farklı beslenme programı arasında bir kıyaslama söz konusu. Bu programlardan birisi kazein proteininden gelen %10’luk bir enerji alımı söz konusu iken diğerinde ise %25’lik bir oran gözetiliyor. Karşılaştırmaya göre ise %25 oranındaki kazein diyeti enerji harcama oranını ve tokluk hissini arttırıyor. Buna göre araştırmacılar kazein alımının arttırılmasının kilo yönetimi ve vücut yapısının geliştirilmesinde olumlu etkisi olduğu sonucuna varıyorlar. Yani daha açık söylemek gerekirse, kazein proteini hem ihtiyacınız olan enerjiyi sağlıyor ve bu enerjiyi kullanmanızı destekliyor hem de besin tüketiminizi azaltmanıza yardımcı oluyor.

kazein protein tozu

Kas gelişimi ve güç sağlıyor

Kas kütlesi yaratırken, dengeli seviyede protein alımı yapmak gelişimi ve iyileşmeye kritik düzeyde etki sağlıyor. “Medicine and Science in Sport and Exercise” dergisinde 2004 yılında yayınlanan bir çalışmaya göre dayanım gerektiren bir antrenman sonrasında 20 gram kazein proteini alan bir kişi, kaslarda protein sentezlenmesi ve kaslardaki net protein dengesini arttırıyor; ki her ikisi de kas gelişiminde önemli bir rol oynuyor. Kas dokunuzda protein net protein dengesinin kurulması, vücudunuzun yaktığından daha fazla kas sentezlediği anlamına gelir. Yine açmak gerekirse, yoğun bir egzersiz sonrasında kazein proteini alımı yapmanız halinde, vücudunuz hasar gören kas dokularınızı yavaş yavaş ama sürekli bir şekilde iyileştirmeye devam eder; bu durumda da kaslarınızdaki net protein dengesi hedeflediğiniz yönde olur. Aksi bir durumda yaptığınız egzersiz kaslarınızı yakmanıza ve çalışmanızdan beklediğiniz sonucu alamamanıza neden olur.

İlginizi Çekebilir:  Protein Tozunun Yan Etkileri Var Mıdır?

Süt ürünlerinin ekstra faydalarını da kazanırsınız

Kazein proteini içeren, süt ve az yağlı peynir gibi süt ürünleri, kazein proteinin yanı sıra yüksek seviyede D vitamini, kalsiyum ve potasyum ihtiva eder. Bu kombinasyon kemik sağlığınızın gelişmesine katkı sağlarken, osteropoz geliştirme ve diyabet riskinizi azaltırken aynı zamanda kan basıncınızın düzenlenmesinde yardımcı olur.

Kazein proteininde nelere dikkat etmeli?

Tüm bu özellikleri ile kazein proteini özellikle yoğun olarak spor faaliyetleri ile ilgilenenler ve atletler için olmazsa olmaz demek doğru olur. Whey proteinine kıyasla yavaş bir emilim sunan kazein proteinini, özellikle yoğun geçecek bir günün sabahında veya uyumadan önce tercih ederek, öğünsüz kalacağınız süreleri de besin takviyesi sağlayarak geçirebilirsiniz. Süt ürünlerinde bolca bulunan kazein proteinini, dilerseniz besin takviyesi formunda alarak ve yine süt ile hazırlayarak tüketebilirsiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken önemli husus ise laktoz intoleransınızın olup olmadığını biliyor olmanızdır. Dünya nüfusunun büyük bir kısmının muzdarip olduğu laktoz intoleransı söz konusu ise alerjik reaksiyon göstermeniz olasıdır ve bu durum fayda almak isterken farklı sağlık sorunları ile karşı karşıya kalmanıza neden olabilir.

kazein protein tozu

Ek olarak piyasada besin takviyesi formunda satılmakta olan kazein proteinlerini kullanmaya başlamadan önce mutlaka ürün içeriğini incelemeniz önerilir. Aldığınız kazein proteini ürünlerinin aroma ve tatlandırıcı içeriyor olması çok büyük bir olasılık çünkü artık üreticiler protein tozunun sevilmeyen tadıyla mücadele etmenin başarılı yollarını bulmuş durumdalar. Burada da dikkat etmeniz gereken husus tercih ettiğiniz ürünün kimyasal bileşenleri olmalıdır. Sağlık için faydalı olmayan yağ ve aroma vericilerin kullanılmadığından emin olarak kazein proteininizi alın ve sağlıklı bir şekilde kas kütlenizi geliştirmeye başlayın.

3 YORUM

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ