Vücudumuzun neredeyse tüm türleri üzerinde bulunan protein, besin olarak çeşitli formlarda bulunur. Bu formlar, proteine ​​kazandırdığı farklı fonksiyonlar kullanım ile şeklimizi belirlememize de yardımcı olur. Özellikle oğul dönemde spor alışkanlıklarının artması ile beraber, protein türlerinin ne zaman ettik ne sekilde kullanılması gerektigi yönünde neredeyse herkes Bilgi sahibi. Haliyle yüksek verimli bir sonuç alınabilmesine ulaşma bilgi düzeyi, besin doğru şekilde düzenleyen hedeflerine ulaşmasında önemli bir rol oynuyor.

Hemen Protein Tozlarını Keşfet! >

Bu yazımızda proteinin bilinen iki formundan biri olan kazein hakkında detaylı bilgi sağlamaya çalışacağız. Genel olarak peynir altı suyu proteini ile keskin farklı bulunan kazein proteininin, nasıl ve ne gömülü gömme alanında ileride olacak. Edineceğiniz bilgiler ışığında siz de beslenme programınızda kazein proteinini ne şekilde konumlandırmanız gerektiğinde kavrayabilirsiniz.

kazein proteini nedir

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com

Kazein Proteinin Faydaları

Kazein, süt, yoğurt, çikolata, dondurma ve çeşitli işlemlere tabii tutulmuş besinlerde bulunan bir süt ürünü proteinidir. Dilerseniz kazein proteinini, süt ürünü alternatifleri olarak pazarlanan peynir altı suyu proteini gibi takviye besin formunda da üretin. Kazein proteini, ister gıdalardan ister besin takviyelerinden alınıyor olsun, potansiyel faydası nedeniyle eklenebilecek bir protein türü.

Yavaş Emilme Özelliği Olan Bir Proteindir

Kazein proteininin temel faydalarından ilki emilim hızıdır. Yavaş sindirilen bir protein türü olan kazein proteini, Ludus Magnus fitness okulunun web sitelerinden bir besin uzmanı Aaron Cattel’in kasasında göre, yedi saate kadar sindirilmeye devam ediyor. Fitness sırasında kaslarınızın enerji depolarını doldurmak istediğinizde hızlı bir protein tercih edebilecekken, kazein proteini özellikle uyku öncesi tercih edebileceğiniz bir proteindir. Çünkü kazein proteini gece boyunca midenizin guruldamasını kesebilecek özellikte. Midede yavaş bir sekilde sindirilerek, emilimi kazein proteini, bu özelliği ile uyku esnasındayken safra proteini alımına devam sağlar. Uzun süre tokluk sağlaması nedeniyle gece boyunca acıkma hissinizi bastırır.

kazein protein tozu

Zayıflama Çabanızı Kolaylaştırır

Protein ve protein takviyeleri genellikle kilo almak ve kas kütlesini geliştirmekle ilişkilendirilir ancak “The American Journal of Clinical Nutrition” dergisinin 2009 bas eğitiminde bir göre kazein aynı zamanda zayıflama konusunda da fayda sağlıyor. Yapılan araştırmada, iki farklı beslenme programı arasında bir kıyaslama söz konusu. Bu programlardan biri kazein proteininden gelen %10‘luk bir enerji alımı söz konusu iken diğerinde% 25’lik bir oran gözetiliyor. Karşılaştırmaya göre ise% 25 oranındaki kazein diyeti enerji harcama oranını ve tokluk hissini arttırıyor. Buna göre araştırmacılar kazein alımının arttırılmasının kilo yönetimi ve vücut yapısının geliştirilmesinde olumlu etkisi sonucuna varıyorlar. Yani açık söylemek gerekirse, kazein proteini daha gerekli olan enerjiyi elde ediyor ve bu enerjiyi destekliyor hem de besin tüketiminizi azaltmanıza yardımcı oluyor.

Kas Gelişimi ve Güç Elde Ediyor

Tedavide sağlama, başarı protein alımı gerçekleştirmek ve iyileşmek kritik başarı elde ediyor. “Sporda ve Egzersizde Tıp ve Bilim” dergisinde 2004 yılında bir çalışma göre dayanım açık bir antrenman sonrasında 20 gramkazein proteini alan bir kişi, kaslarda protein sentezlenmesi ve kaslardaki net protein dengesini arttırıyor; ki her ikisi de gelişiminde önemli bir rol oynuyor. Kas dokunuzda protein net proteinin dengesinin gez, vücudunuzun yaktığından daha fazla kas sentezlenmesi gelir. Tekrar açmak gerekirse, yoğun bir egzersiz sonrasında kazein proteini alma halinde, vücudunuz hasar gören kas dokularınızı yavaş ama yine de bir şekilde ilerlemeye devam eder; bu durumda da kaslarınızdaki net protein hedeflendiğinizde. Aksi halde egzersiz egzersiz kaslarınızı yakmanıza ve çalışmanızdan beklediğiniz sonucu alamamanıza neden olur.

Süt Kullanımından Faydalarını da Kazanırsınız

Kazein proteini içeren , süt ve az yağlı peynir gibi süt ürünleri, kazein proteinin yanı sıra yüksek seviyede D vitamini, kalsiyum ve potasyum ihtar eder. Bu bağın kemik sağlığınızın gelişmesine katkı sağlarken, osteropoz geliştirme ve diyabet riskini azaltırken aynı zamanda kan katılacağınızın yardımcı olur.

Kazein Proteininde Nelere Dikkat Etmeli?

Tüm bu özellikleri ile kazein proteini özellikle yoğun olarak sporla ilgilenenler ve atletler için olmazsa olmaz demek doğru olur. Peynir altı suyu proteini için yavaş bir emilim sunan kazein proteinini, özellikle yoğun geçecek bir günün sabahında veya uyumadan önce tercih ederek, öğünsüz kalacağınız süreleri de besin takviyesi olanlar içinizi geçirebilirsiniz. Süt ürünlerinde bolca bulunan kazein proteinini, dilerseniz besin takviyesi formunda alarak ve yine süt ile hazırlayarak tüketebilirsiniz. Bu dikkat etmeniz gereken önemli husus ise laktoz intoleransınızın olup olmadığını biliyor olmanızdır. Dünya’nın büyük bir kısmının muzdarip olduğu laktoz intoleransı söz konusu ise alerjik reaksiyon göstermeniz olasıdır ve bu durum fayda almak isterken farklı sağlık kablolara karşı kalmanıza neden olabilir.

kazein protein tozu

Ek olarak piyasada besin takviyesi formunda satılmakta olan kazein proteinlerini inceleyerek incelemeli ürün incelemesi inceleme. Aldığınız kazein proteini aroma ve tatlandırıcı olması çok büyük bir olasılık çünkü artık protein tozunun sevilmeyen tadıyla mücadele etmenin başarılı yollarını bulmuş durumdalar. Burada gereken husus gereken hususlar bulaşma işlemi. Sağlık için faydalı olmayan yağ ve aroma vericilerin kullanılmadığından emin olarak kazein proteininizi alın ve sağlıklı bir şekilde kas kütlenizi geliştirmeye başlayın.

Hemen Protein Tozu Ürünlerini Keşfedin! >

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet
Önceki İçerikEn İyi Verim İçin Protein Tozu Ne Zaman Alınmalı?
Sonraki İçerikProtein Tozu Alerji Yapar Mı?

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ