Vücudumuzun birçok yönden ihtiyaç duyduğu bir besin olan protein, çeşitli yollardan elde edilir. Protein kaynakları ve bu kaynaklardan aldığımız proteinler ise birbirinden farklı bir yapıya sahiptir. Örneğin whey olarak bildiğimiz peynir altı suyundan elde edilen protein diğer protein türlerine göre daha iyi bir performans gösterir.

Hemen Protein Tozu Ürünlerini Keşfet! >  

Whey protein, geniş bir skalada hızlıca emilen temel amino asitleri barındırır. Whey üzerinde yapılan çok sayıda bilimsel çalışma, bu tip proteinin gücünüzü arttırdığını, kaslarınızı geliştirdiğini ve gözle görülür seviyede yağ kaybetmenizi sağladığını göstermektedir. Tüm bunların yanında whey yalnızca bir proteinden fazlasıdır. İçeriğinde biyolojik açıdan olumlu etkileri olan diğer birçok besin değerini de barındırır. Yani whey için “dünyanın en iyi protein kaynağı” demek abartıya kaçmak olmaz desek yeri.

Kısaca Whey Proteini

Reklam

Whey proteini, peynir üretiminde kullanılan sütün ayrıştırılan peynir altı suyunun izole edilmesinden elde edilen bir protein karışımıdır. Süt yapısal olarak içeriğinde kazein (%80) ve whey (%20) olmak üzere iki tip protein barındırır.

Whey, sütün ayrıştırılmasından elde edilen sulu kısımdır.

Peynir üretilirken, sütün yağlı kısımları katılaştırılırken, whey bu üründen ayrıştırılır.

Eğer henüz satın almış olduğunuz bir yoğurt paketini açtığınız zaman, yoğurdun üzerinde bir su görüyorsanız işte karşınızda whey. Peynir üreticileri, whey kavramının popülerlik kazanmasından önce bu sıvıyı ürünlerinden uzaklaştırmayı tercih ederlerdi ancak artık bu sıvının protein açısından zengin olduğunun biliniyor olması ve tüketicilerin protein yönünden zengin besinleri önemsiyor olması ile bu ayrışmaya daha az gidiliyor.

whey protein nedir

Peynir üretimi sırasında ayrıştırılan whey, tüketicilerin bildikleri toz formundaki içeceklere karıştırılan, protein barlarına eklenen ve öğünlerin yerini dolduran whey proteini kıvamına gelene kadar çeşitli aşamalardan geçmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Protein İçeren 20 Yiyecek ve Besin Değerleri

Whey proteini, tek başına lezzetli bir besin değildir. Bu nedenle de protein tozu üreticileri çeşitli aromalardan faydalanarak, whey proteinin bu hoş olmayan tadını bastırmayı tercih eder. Bu anlamda da özellikle vanilya, çikolata, çilek gibi yoğun aromalarla üretilen protein tozu ürünleri piyasada oldukça fazladır. Hal böyle olunca da piyasada bulunan protein tozu ürünlerini satın almadan önce içindekiler bilgisini gözden geçirmekte fayda var. Çünkü bazı markaların rafine şeker gibi sağlıklı olmayan tatlandırıcı ve aroma vericileri kullandıkları görülebiliyor.

Whey protein tozu doğru bir şekilde kullanıldığında, günlük protein alımınıza 25-50 gram arasında bir katkı sağlar.

Bu miktar özellikle kilo vermek ve diyet programında yeterince protein bulunmayanlarda olduğu gibi vücut geliştiriciler ve fitness ile ilgilenenler içinde oldukça önemlidir.

Birçok aromalı whey protein tozları tek başına lezzetli oldukları gibi smoothie gibi lezzetli ve sağlıklı içeceklerin hazırlanmasında da kullanılabilir.

İnsanların birçoğu whey proteinine karşı toleransa sahiptir ancak unutulmamalıdır ki; laktoz intoleransı olan kişilerin whey proteini kullanımında alerji gibi risklere karşı dikkatli olması gerekir.

whey protein

Toparlayalım: Whey proteini

Whey proteini, peynir üretimi esnasında ortaya çıkan bir protein karışımıdır. Yaygın olarak toz formda satılır ve bu ürün içecek karışımlarında, öğünlerin yerini doldurmada ve protein barlarında kullanılır.

Whey protein takviyeleri günlük protein ve BCAA alımınızı arttırır.

Protein, insan vücudunda doku inşasını sağlayan temel besin maddesidir.

Protein vücutta çeşitli fonksiyonların yerine getirilmesini sağlar. Bunlar arasında; hormonların, enzimlerin ve nörotransmitterlerin ve çeşitli moleküllerin üretilmesinde olduğu gibi tendonların, organların ve derinin inşa edilmesi yer alır.

Protein bunların yanı sıra kasların kasılmasında etki eden bileşenlerin geliştirilmesi ve oluşturulmasında da rol oynar.

Protein, ipe dizili boncuklar gibi birbirine tutunan en küçük moleküller olan amino asitlerden oluşur.

İlginizi Çekebilir:  Protein Tozu Kullanmanın 5 Faydası

Kimi amino asitler vücudumuzdaki hücreler tarafından üretilirken bazıları ise tükettiğimiz besinlerden kazanılır. Besinlerden almamız gereken amino asitler gerekli amino asitler olarak adlandırılır.

Dokuz gerekli amino asidi içeren proteinler vücut için en iyisidir ve whey proteini bu dokuz amino asitten de bolca içerir.

2 YORUM

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ