Bu yazımızda sizlere vücut geliştirme sporu başlangıç seviyesinde hangi supplementleri kullanmanız gerektiği ile ilgili detaylı bilgi vereceğiz.

Bakın arkadaşlar bu iş gönüş işidir, bu iş istikrar işidir, bu iş düzen işidir. Ne olursa olsun asla vazgeçmeden düzenli olarak sporunuzu yapmanız gerekmektedir.

Hemen Protein Tozu Ürünlerini Keşfet! >  

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com

İlk defa salona kayıt olan bir vücut geliştirme sporcusunun tek amacı hızlı bir şekilde kas yapmak istemektedir. Tüm motivasyonu bunun üzerinedir ve bir an önce sonuç almak istemektedir bunu çok iyi anlıyoruz.

Yeni başlayan arkadaşlar maalesef antrenmanlarda çalışmaktan çok konuşuyorlar, hikaye paylaşıyorlar veya odaklanamıyorlar. Böyle durumlarda bilmeniz gerekir ki ısınan kasların soğumaması çok önemlidir, maalesef kaslar soğur ise yeniden ısınması yani kondisyonunuzun geri gelmesi zaman alacaktır. Herşeye sıfırdan başlamış gibi olacak sürekli başa döneceksiniz.

İlk 3 Ay Supplement Kullanmayın

İlk defa salona gidildiği için heyecan fazladır ve hemen etkileri görmek için ne gerekiyorsa yaparım kafasında olarak hemen kulaktan dolma bilgilerle supplement alman lazım size empoze edilir.

yeni başlayanlar hangi supplementleri kullanmalıdır

Ama aslında ilk 3 ay için herhangi bir supplement veya besin takviyesi almanız gereksizdir, boşa gidecektir. Çünkü daha henüz sizin kaslarınızda herhangi bir yıpranma olayı yaşanmamıştır.

3 ayda kaslarınız daha zorlanmamıştır bile!

Kaslarınızda kılcal yırtılmalar ve mikro travmalar olmalıdır ki ancak kas doku oluşabilsin/artabilsin. Bunlar olmadan kullanacağınız protein tozu veya amino asit vücut için fazlalık olacak, vücut bu maddeleri idrar yoluyla dışarı atacaktır.

Paranızı çöpe atmanın bir manası yok!

Ayrıca ısınma çok önemlidir, asla ısınmadan bench press’in altına geçmeyin. Isınmadan çok yüklenirseniz bir süre sonra vücudunuz nakavt olur. Bunu aynı araba gibi düşünün henüz motor ısınmadan sürekli gaza basarsanız bir süre sonra motoru patlatırsınız.

İlk 3 ayın amacı tamamen baş dokunun güçlenmesi, mevcut kasları zorlamak ve yırtılmasını sağlamaktır. İkinci olarak ise doğal besinlerle beslenme planını oluşturarak bunun üzerine yoğunlaşılmalıdır.

yeni başlayanlar hangi supplementleri kullanmalıdır

3 Aydan sonra hangi supplement ile başlanmalı?

İlk 3 ay düzenli bir şekilde antrenmanınızı yaptınız ve beslenmenize harfi harfine uydunuz, artık sırada diğer bir boyuta geçmek var.

Burada kesinlikle ilk olarak protein tozuna başlanması şarttır, amino asit daha profesyonel kullanım için gereklidir. Çünkü ihtiyacınız olan tek şey proteindir ve bunu en iyi ve rafine olarak alabileceğiniz supplement protein tozudur.

Önce kaslarınız belli bir tahribata alışacak ve ondan sonra o tahribata gerekli beslemeyi yapacaksınız!

Bunu yaparken protein almanız gerekmektedir.

Peki 6 ay sonrası için ne kullanmalı?

Vücut ve metabolizma değerlendirmesine göre artık protein tozunun yanında amino asit almaya başlayabilirsiniz. Tekrar ediyoruz kişinin burada vücut tipi çok önemlidir, eğer bazal metabolizmanız farklıysa sizin reçeteniz farklı olabilir. Bunun için salonunuzda gerekli gözlemlerin ve testlerin yapılması gerekmektedir ki artık çoğu salonda bu raporlar hemen çıkartılabiliyor.

Kreatin takviyesini ne seviyedekilere önerilir?

Kreatin aslında 3 ayı dolduran sporcuların başlayabileceği bir üründür diyebiliriz, kreatinin sağlığa olan faydası çok yüksektir. Kreatin %100 olumlu olarak hücre içindeki suyu arttırdığı için kas ağırlığını uzun vadede kesinlikle arttırmaktadır ve anabolik bir supplementtir.

yeni başlayanlar hangi supplementleri kullanmalıdır

Günlük 3 yada 5 gram sabit olarak alırsanız çok çok faydasını görürsünüz.

Tek hedefi maksimum kas gelişimi olan kişilere öneriler

Mezomorf ağırlıklı kişiler için premium whey, glutamin, kreatin ve bcaa ile takviye kullanabilir. Supplementlerde alım zamanından çok alınan miktar önemlidir. Amino asit havuzunuzun sürekli dolu olması gerekmektedir, düzenli beslenerek bunu sağlayabilirsiniz.

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet
Önceki İçerikMastürbasyon Yapmanın Vücut Geliştirmeye Etkisi Nedir?
Sonraki İçerikWhey Protein Nedir?

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ