Sporcuların beslenme programlarının protein yönünden açığını kapatmada adeta bir süper güç görevi üstlenen protein tozları, piyasadaki en pahalı hazır gıda ürünleridir. Doğal olarak ürünü verimli olarak kullanmak ve çöpe gitmemesini isteriz. Bu şekilde ürünü verimli olarak kullanmak ve heba olmasını engellemek içinse ürünün doğru bir şekilde muhafaza edilmesi gerekir.

Hemen Protein Tozu Ürünlerini Keşfet! >  

Doğru bir şekilde muhafaza edilmeyen ve tüketim tarihi geçirilen ürünler kullanılamaz hale geleceğinden, ciddi bir maliyet sorunu ortaya çıkar ve üründen beklenen verimi de alamamış oluruz. Bu yazımızda tüketicilerin protein tozu ürünlerini ambalajlarında iken nasıl muhafaza etmeleri gerektiğine ve protein tozunu buzdolabında muhafaza etmenin nasıl bir süreci getireceğini açıklamaya çalışacağız.

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com

protein tozu buzdolabında saklanır mı

Protein tozundan daha fazla verim almak

İlk paragrafta da işaret ettiğimiz üzere protein tozu pahalıdır ve çöpe değil, vücudumuza gitmelidir. Protein, içeriğinde amino asit içerir ve bu amino asitler kaslardaki hasarın giderilmesinde, doku bağlarının oluşmasında, deri ve organlarda, hormonların ve diğer temel biyokimyasalların üretilmesinde kullanılarak vücudun fonksiyonlarını yerine getirmesi sağlanır. Ağırlıkçılar ve futbolcular başta olmak üzere sporcular için protein ihtiyacı, normal bir kişinin ihtiyacı olan kilo başına 0.8 gram proteinden daha fazladır. Protein tozu bu anlamda ihtiyaç duyulan protein miktarının yakalanmasında etkili bir mamuldür. Bu nedenle ürününüzü taze tutmalısınız ve sonuna kadar faydalanmalısınız.

Protein tozunuzu, satış döngüsü yüksek olan bir firmadan satın alın.

Böylelikle sürekli olarak taze protein tozu stoku içinden taze ürün almış olursunuz ve aylarca, yıllarca rafta bekleyen ambalajlı protein tozu ürünlerinden (ki bu ürünler büyük ölçüde etkinliklerini yitirirler) uzaklaşmış olursunuz.

Protein tozunun bidonunun üzerindeki son kullanma tarihini kontrol edin.

Son tüketim tarihinin ambalaj üzerindeki yeri üründen ürüne değişir ancak yasalar gereği mutlaka ambalajda bulunması gerekir. Ürün satın alırken en uzun son tüketim tarihine dikkat ederek satın alım yapın.

Birkaç ay içerisinde tüketebileceğiniz miktarda protein tozu satın alın.

Yaklaşık olarak 2-3 kilogramlık protein tozu iyi bir seçenektir fakat tüketim tarih sona erene kadar tüketmiş olmazsanız kalan kısım artık olarak boşa gidecektir. Bu nedenle ürününüzü almadan önce servis sayısına dikkat ederek ve kullanım sıklığınızı baz alarak satın alma kararınızı vermelisiniz.

Kullanıma hazır olana kadar ürününüzün ambalajını açmaktan kaçınmalısınız. Ürünün son kullanma tarihi ambalaj açıldıktan itibaren başlayan süreye tekabül eder.

Açık ambalajlar daha hızlı bir şekilde rutubetlenmeye ve mikroorganizma kapmaya meyilli olurlar.

Protein tozunuzun kullanım süresini uzatmak ve dayanıklılığını arttırmak için gıda koruma amaçlı olarak üretilmiş saklama paketlerine ürününüzü yerleştirebilir ve korumayı arttırabilirsiniz.

Protein tozunun muhafazası ve buzdolabında saklanması

Gıda ürünlerinin tazeliğini koruması ve zararlı tepkimelerin engellenmesi için buzdolabı sıklıkla tercih edilen bir muhafaza tekniği olmasına karşın aynı durum protein tozu için ne yazık ki geçerli değil. Protein tozunun korunmasında yüksek seviyede hassasiyet gösterilmesi gerektiği bir gerçek, üstelik ortamın kesinlikle serin olması lazım ancak buzdolapları nemli saklama ortamları olarak protein tozu için pek uygun değildir.

protein tozu buzdolabında saklanır mı

Toz formdaki protein, nem karşısında kimyasal tepkimeye eğilimlidir. Bu tepkime sonucunda da topaklanma, tat ve renk değişimi, koku değişimi gibi belirtiler verir. Genel anlamda buzdolabı saklama amaçlı olarak akla gelen ilk muhafaza ortamı olsa da protein tozunu nemlendirebileceğinden uygun değildir.

Protein tozunuzu buzdolabından ziyade eğer varsa evinizin ardiyesinde muhafaza etmeniz önerilir.

Toz gıdaların birçoğunda olduğu gibi protein tozu da kimyasal tepkime sonucunda mikroorganizmalara ev sahipliği yapabilecek bir mamuldür. Ürünün korunduğu ortam bu sebeple hiçbir şekilde nemli ve sıcak olmamalı.

Gıda ürünü olarak protein tozunuzu muhafaza ederken, ürünün korunması gereken mekânın rutubetsiz ve serin olması gerektiğinin altını defalarca çizdik. Tozunuz eğer hali hazırda bir teneke kutu içerisindeyse bu şekilde korunabilir. Eğer yoksa cam veya teneke bir kutuya geçirilerek korunabilir. Ürününüzü plastik ambalajlarda saklamanız ise önerilmez.

Protein tozunuzun ambalajında değişiklik yaparken, ürünün hiçbir şekilde topaklanmamış olduğundan ve renginin her noktada aynı tonda olduğundan emin olun. Ürününüzde bir topaklanma söz konusuysa, muhtemel olarak ürününüzde rutubetlenme ya da ıslaklık var demektir. Böyle bir durumda topaklanan kısmı ürünün içerisinden çıkarak, kuru kalan kısmı da en kısa süre içerisinde tüketmeniz gerekir.

protein tozu buzdolabında saklanır mı

Sıcaklık ne olmalıdır?

Protein tozunu muhafaza etmeniz gereken ortalama sıcaklık 28-30 derece skalasında olmalıdır. Sıcaklık şartları mümkün düzeyde standart tutulmalı ve aşırı yükselme, aşırı azalma gibi durumlar söz konusu olmamalı. Bu tip sıcaklık değişimleri ürünün formunda bozulmalara neden olarak kimyasal tepkimeyle sonuçlanabilir.

Ambalajında olsun ya da olmasın protein tozu ürününüz direkt olarak güneş ışığıyla temas etmemelidir.

Ürününüzü saklarken ambalajın herhangi bir şekilde hava almadığından ve ürünün muhafaza edildiği ortamın da kapalı olduğundan kesin olarak emin olmanız gerekir. Ürününüzü dilerseniz mutfak dolabında da saklamanız mümkün ancak ürünün bulunduğu ortamda farklı hiçbir gıda mamulünün olmamasına dikkat edin.

Protein tozunu kullanma süreci

Protein takviyesi sağlayan protein tozu ürünlerini ağırlıklı olarak sporcular kullanırlar. Kişisel anlamda vücudun ihtiyacı olan proteinin doğal öğünlerden karşılanamayan kısmı için tercih edilen protein tozu, günlük rutin beslenme sürecinde yeteri kadar protein alınıyorsa kullanılması gerekmeyen bir hazır mamuldür. Eğer gereğinden fazla protein alımı söz konusu olursa bu durumda istenmeyen şekilde kilo alımı da söz konusu olabilir. Protein tozu kullanmak konusunda kararlıysanız bu durumda mutlaka bir antrenman programını da takip ediyor olmanız önerilir. Bu sayede protein tozundan tam olarak beklediğiniz sonucu alabilmeniz de mümkün olur.

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet
Önceki İçerikWhey Protein Nedir?
Sonraki İçerikProtein Bar Nedir? Ne işe Yarar? Ne Zaman Kullanılır?

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ