Protein çubuğu , piyasada bulunan bir üründe ve spor salonlarında bulunabilen bir protein ürününü piyasada görmemek neredeyse imkânsız . Pek çok protein barı üreticisi bu yen kilo kaybetmenizi tsağladığını, kas kütlenizi geliştirdiğini ve olan enerji arttırma fonksiyonunu sağladığını söylerler protein barlarını dengeli bir beslenme programı kazandığınız proteinlerden ayırmanız baştan söylememiz gerek.

Bu yazımızda protein barlarının içerik içeriği, boyut gerçekten ne sunabileceği ve olası yan ses kadar birçok merak edilen konuyu ele almak çalışacağız.

protein bar ne işe yarar

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com

Protein Barının İçinde Ne Var?

Protein barları isminden anlaşılabileceği üzere , kayda değerde protein içerir. Genel olarak bu barlar, ortalama olarak 20-25 gram arasında değişen protein içerir. Yetişkinlerin büyük bir çoğunluğu için günlük 46-56 gram arası bir protein alımının yeterli olduğu düşünüldüğünde, protein barının vaat ettiği bu miktarın oldukça kayda değer olduğu da ortada.

Ayrıca proteine ​​ek olarak bu barlarda kayda değer karbonhidrat da bulunur.

Bu düşünce düşündüğünüz protein barının paketindeki içindekiler bölüm göz atmanız gereken zira bazı barların karbonhidrat içeriğinin alt maddesinde sürpriz olmayan bir şekilde “ şeker ” miktarıyla karşılaşmanız gerekebilir. Pekala markanın protein barında düşük seviyede iken bazılarında ise daha az sağlıklı kabul edilebilecek şekilde 15-20 gra m şeker iletişiminde. Ek olarak bilmeniz gereken bir husus da protein barlarının büyük bir bölümünün düşük kan akışı içerdiğidir.

Karbonhidrat, protein ve yağ düzeylerine ek olarak protein barları vitamin karışımları ve çeşitli minerallerle donatılır. Hiç veya çok az vitamin ve mineral içeren protein tozuyla hazırladığınız karışımlara göre, bu özellikli protein barlarını muazzam bir alternatif ortaya çıkıyor. Kimi protein barları neredeyse B6, B12, C ve E vitaminleri gibi günlük olarak belirli bir seviyede kaynağındaki besin değerlerinin% 100’üne kadarını açıklıyor. Protein barlarından alınabilecek diğer besin öğeleri; demir, kalsiyum, bakır, krom, fosfor ve magnezyum gibi mineraller yer alıyor.

Kullanmaya aldığınız protein barının kalori değerlerine de bakmayı unutmamalısınız.

Kimi protein barları, kendisi ile benzer boyutlardaki diğer barlara iki kat daha fazla kalori içerebiliyor. Genel olarak, bir protein barını satın almak için yoğunlaşmalı markalar hakkında araştırma yapmak için kısa da olsa vakit ayırmanın faydalı olduğunu vurgulamak.

protein çubuğu

Besin programınız için vitamin ve mineral yönünden zengin, düşük yağ, şeker ve kalori içeren bir protein barı tercih etmelisiniz ve ayrıca yüksek fruktozlu mısır şurubu, hidrojene sebze yağları ve yapay aromalar gibi doğal olmayan ve sağlıksız bileşenlerin olmamasına dikkat etmelisiniz. Ne yazık ki daha fazla vitamin ve mineral içeriğine rağmen birçok protein barı, protein ile tozu karışımlara daha fazla yüksek kalitede hazırladığınız bileşen içerir.

Protein Barlarının Faydaları Nelerdir?

Eğer spor salonuna gidiyorsanız, birçok sporcunun protein barlarını mola zamanlarında veya antrenman bittikten hemen sonra tükettiğini görmüş olmalısınız.

İşin aslı, protein barları antrenman sonrasında biraz enerji ve besin almak için iyi bir seçenektir.

Protein barından aldığınız ekstra protein, antrenman sonrası yardımcı olur ve ağırlık kaldırma ile ilgilenenler için geliştirme olsa da olsa destek sağlar. Bu dikkat etmeniz gereken tek husus, aldığınız protein barının çok fazla şeker ve yapay içerik içermiyor, çünkü bu eylem antrenman sonrası protein barından fayda almanızı engelleyebilecek değil. Protein barlarının beslenme programınıza ekstra kalori eklediğinizi unutmamalı ve bu şartlar altında bir antrenman programı varsa protein barlarını yalnızca antrenman sonrası atıştırmalık olarak tercih etmelisiniz.

Protein barları, bir şeyler yemeniz gereken ama işe yetişecek için kısıtlı vaktinizin olması gerektiği tercih edilebilecek iyi bir seçenek olabilir ancak her gün öğünlerin yerine tercih edilmesi. Yani kısaca bazı gerekli protein barları kahvaltının yerine tercih edilebilecek iyi bir atıştırmalık olabilir.

Protein barlarının başka bir faydası ise pratiktir.

Porsiyonu belli, paketlenmiş protein barları, güne hızlı bir başlangıç ​​yapacağınız günlerde yanınızda bulundurabileceğiniz ve gerekli olduğu hızlı bir şekilde bir şekilde hazırlayabilir için yönünden kolaylaştırıcı olur.

Protein barlarının pratikliğinin yanı sıra bazı hallerde zayıflamak için de yardımcı olduğunu söylemek gerek. Çünkü protein barının sunulduğu proteinin sindirimi yavaştır ve bu sayede daha uzun süre sürdürmenizi sağlarken, bir tane tükettiğiniz zaman uzun süre enerjik kalmanıza yardımcı olur. Buna rağmen bir önceki paragrafta da vurguladığımız üzere protein barını öğünlerinizin yerine öneriyoruz; Bunun yerine iki öğün arasındaki bir atıştırmalık opsiyonu olarak tercih edebilirsiniz.

protein bar ne zaman kullanılmalı

Protein Barının Eksileri Nelerdir?

Protein barlarının en büyük sakıncası beslenme programınıza gereksiz protein, kalori ve yapay tatlandırıcılar ve hidrojene sebze yağları gibi sağlıksız katkı maddeleri ekliyor olması. Değerlendirmeye tabi tutulabilecek sağlıklı olan birçok yetişkinin, besleyici bir besin içeriği ile günlük olarak sunulacak protein araştırılması. Protein, sebzeler, baklagiller, kırmızı et, balık, beyaz et, süt ve tahıllarda hali hazırda bolca bulunur.

Yani protein barını beslenme programınıza eklemek anlamsız bir maliyet oluşturabilir.

Dahası, beslenme programınıza aşırı protein yüklemek dehidrasyon, ishal ve mide bulantısı gibi bazı yan etkiler ile karşılaşmanıza neden olabilir. Bu genel olarak protein barlarına yalnızca sağlıklı bir öğün ile beslenecek zamanınızın karşınızda veya ağır bir antrenman sırasında olduğunuzda halsiz hissettiğinizde kalmanız gerekir. Tekrar vurgulamak gerekirse; besin uzmanları ve diyetisyenler, beslenme programınıza bağlı olarak protein alımınızı günlük olarak düzenli tutmak istediğinizde standart öğünlerinizin yerine protein barı tavsiye etmiyorlar.

protein çubuğu

Mümkünse genel olarak temel bilgileri iz tercih edin: protein barları yerine uygun; tuzsuz kuru yemişler, meyveler ve sebzeler tercih etmek daha sağlıklıdır. Protein barlarını sağlıklı bir öğün hazırlayacak vaktinizin kontrolünü ve sert bir antrenman sonrasında kullanmak için satın almaya çalışın. İnternette bulabileceğiniz çeşitli tariflerle birlikte kendi protein barlarınızı yapabilirsiniz. Bu sayede daha az koruyucu madde ve sağlıksız katkı maddesi içeren, lezzetli barlar yaratabilirsiniz.

Hemen Protein Tozu Ürünlerini Keşfedin! >

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet
Önceki İçerikProtein Tozu Buzdolabında Saklanır mı?
Sonraki İçerikProtein Tozu Her Gün Kullanılmalı Mı?

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ