Protein bar, zamanında yalnızca sağlıklı besin mağazalarında ve spor salonlarında bulunabilen bir ürün iken bugün birçok protein barı ürününü marketlerde görmemek neredeyse imkânsız. Birçok protein barı üreticisi bu ürünlerin kilo kaybetmenizi sağladığını, kas kütlenizi geliştirdiğini ve ihtiyacınız olan enerji arttırma fonksiyonunu sağladığını söyler ancak protein barlarını dengeli bir beslenme programından kazandığınız proteinlerden ayırmanız gerektiğini baştan söylememiz gerek.

Hemen Protein Tozu Ürünlerini Keşfet! >  

Bu yazımızda protein barlarının besin içeriği, size gerçekten ne sunabileceği ve olası yan etkilerine kadar birçok merak edilen konuyu tüm gerçekleriyle ele almaya çalışacağız.

Reklam

protein bar ne işe yarar

Protein barının içinde ne var?

İsminden de anlaşılabileceği üzere protein barları, kayda değer düzeyde protein ihtiva eder. Genel olarak bu barlar, ortalama olarak 20-25 gram arasında değişen miktarda protein içerir. Yetişkinlerin büyük bir çoğunluğu için günlük 46-56 gram arası bir protein alımının yeterli olduğu düşünüldüğünde, protein barının vaat ettiği bu miktarın oldukça kayda değer olduğu da ortada.

Ayrıca proteine ek olarak bu barlarda kayda değer miktarda karbonhidrat da bulunur.

Bu anlamda almayı düşündüğünüz protein barının paketindeki içindekiler verilerine mutlaka göz atmanız önerilir zira bazı barların karbonhidrat içeriğinin alt maddesinde sürpriz olmayan bir şekilde “şeker” miktarıyla karşılaşmanız olası. Birçok markanın protein barında şeker düzeyi dikkate alınmayacak kadar düşük seviyede iken bazılarında ise daha az sağlıklı kabul edilebilecek şekilde 15-20 gram şeker bulunduğunu görebilirsiniz. Ek olarak bilmeniz gereken bir husus da protein barlarının büyük bir kısmının düşük düzeyde yağ içerdiğidir.

Karbonhidrat, protein ve yağ düzeylerine ek olarak protein barları genellikle vitamin karışımları ve çeşitli minerallerle de donatılır. Hiç veya çok az vitamin ve mineral içeren protein tozuyla hazırladığınız karışımlara kıyasladığınızda, bu özellik protein barlarını muazzam bir alternatif haline getiriyor. Kimi protein barları neredeyse B6, B12, C ve E vitaminleri gibi günlük olarak belirli bir seviyede alınması önerilen besin değerlerinin %100’üne kadarını ihtiva ediyor. Protein barlarından alınabilecek diğer besin öğeleri arasında; demir, kalsiyum, bakır, krom, fosfor ve magnezyum gibi mineraller yer alıyor.

Kullanmaya başlamadan önce aldığınız protein barının kalori değerlerine de bakmayı unutmamalısınız.

Kimi protein barları, kendisi ile benzer boyutlardaki diğer barlara kıyasla iki kat daha fazla kalori içerebiliyor. Genel olarak, bir protein barını satın almadan önce markalar hakkında araştırma yapmak için kısa da olsa vakit ayırmanın faydalı olduğunu bu nedenle vurgulamak gerek.

İlginizi Çekebilir:  Kazein Protein Hakkında Bilmeniz Gerekenler

protein bar nedir

Besin programınız için vitamin ve mineral yönünden zengin, düşük yağ, şeker ve kalori içeren bir protein barı tercih etmelisiniz ve ayrıca yüksek fruktozlu mısır şurubu, hidrojene sebze yağları ve yapay aromalar gibi doğal olmayan ve sağlıksız bileşenlerin olmamasına dikkat etmelisiniz. Ne yazık ki daha fazla vitamin ve mineral içeriyor olmalarına rağmen birçok protein barı, protein tozu ile hazırladığınız karışımlara kıyasla daha yüksek miktarda sağlıksız bileşen içermektedir.

Protein barlarının faydaları nelerdir?

Eğer spor salonuna gidiyorsanız, birçok sporcunun protein barlarını mola zamanlarında veya antrenman bittikten hemen sonra tükettiğini görmüş olmalısınız.

İşin aslı, protein barları antrenman sonrasında biraz enerji ve besin almak için oldukça iyi bir seçenektir.

Protein barından aldığınız ekstra protein, antrenman sonrası iyileşmeye yardımcı olur ve ağırlık kaldırma ile yakından ilgilenenler için kas gelişimine de az da olsa destek sağlar. Bu noktada dikkat etmeniz gereken tek husus, aldığınız protein barının çok fazla şeker ve yapay bileşen içermiyor olmasıdır, çünkü bu bileşenler antrenman sonrası protein barından fayda almanızı engelleyebilecek unsurlardır. Protein barlarının beslenme programınıza ekstra kalori eklediğini unutmamalı ve bu nedenle de eğer sıkı bir antrenman programınız varsa protein barlarını yalnızca antrenman sonrası atıştırmalık olarak tercih etmelisiniz.

Protein barları, bir şeyler yemeniz gereken ama işe yetişecek olduğunuz için kısıtlı vaktinizin olduğu zamanlarda tercih edilebilecek iyi bir seçenek olabilir ancak her gün öğünlerin yerine tercih edilmesi önerilmez. Yani kısaca bazı durumlarda protein barları kahvaltının yerine tercih edilebilecek iyi bir atıştırmalık olabilir.

Protein barlarının bir başka faydası ise pratik olmalarıdır.

Porsiyonu belli, paketlenmiş protein barları, güne hızlı bir başlangıç yapmanız gerektiği günlerde yanınızda her an bulundurabileceğiniz ve gerekli olduğu durumlarda hızlı bir şekilde tüketebileceğiniz için beslenme yönünden kolaylaştırıcı olur.

İlginizi Çekebilir:  En İyi Protein Kaynağı Besinler Listesi

Protein barlarının pratikliğinin yanı sıra bazı hallerde zayıflamak için de yardımcı olduğunu söylemek gerek. Çünkü protein barının ihtiva ettiği proteinin sindirimi yavaştır ve bu sayede daha uzun süre tok hissetmenizi sağlarken, bir tane tükettiğiniz zaman uzun süre enerjik kalmanıza yardımcı olur. Buna rağmen bir önceki paragrafta da vurguladığımız üzere protein barını öğünlerinizin yerine tercih etmenizi önermiyoruz; bunun yerine iki öğün arasındaki bir atıştırmalık opsiyonu olarak tercih etmeniz gerektiğini düşünüyoruz.

protein bar ne zaman kullanılmalı

Protein barının eksileri nelerdir?

Protein barlarının en büyük sakıncası beslenme programınıza gereksiz protein, kalori ve yapay tatlandırıcılar ve hidrojene sebze yağları gibi sağlıksız katkı maddeleri ekliyor olması. Değerlendirmeye tabii tutulduğunda sağlıklı olan birçok yetişkinin, dengeli bir besin programı ile günlük olarak yeterli miktarda protein alımı yaptıkları görülür. Protein, sebzeler, baklagiller, kırmızı et, balık, beyaz et, süt ve tahıllarda hali hazırda bolca bulunur.

Yani protein barını beslenme programınıza eklemek anlamsız bir maliyet oluşturabilir.

Dahası, beslenme programınıza aşırı protein yüklemek dehidrasyon, ishal ve mide bulantısı gibi bazı yan etkiler ile karşılaşmanıza neden olabilir. Bu nedenle genel olarak protein barlarına yalnızca sağlıklı bir öğün ile beslenecek zamanınızın olmadığı veya ağır bir antrenman sonrasında kendinizi halsiz hissettiğiniz zamanlarda bağlı kalmalısınız. Tekrar vurgulamak gerekirse; besin uzmanları ve diyetisyenler, beslenme programınıza bağlı olarak protein alımınızı günlük olarak düzenli tutmak istediğinizde standart öğünlerinizin yerine protein barı kullanmanızı önermemektedirler.

protein bar

Mümkünse genel olarak şu temel kuralları izlemeyi tercih edin: protein barları yerine mümkün oldukça; tuzsuz kuru yemişler, meyveler ve sebzeler tercih etmek daha sağlıklıdır. Protein barlarını sağlıklı bir öğün hazırlayacak vaktinizin olmadığı zamanlarda ve sert bir antrenman sonrasında kullanmak için satın almaya çalışın. Tüm bunların yanında internette bulabileceğiniz çeşitli tariflerle evde kendi protein barlarınızı yapabilirsiniz. Bu sayede daha az koruyucu madde ve sağlıksız katkı maddesi içeren, lezzetli barlar yaratabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  L-Carnitine Nedir?

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ