Sporcular ve vücut geliştiriciler için beslenme programının takviye edici gıdası olarak kendisine önemli bir yer edinen protein tozları, hem yapılan antrenmanların verimini arttırıyor hem de beklenen sonuca giden yolda önemli kolaylıklar sağlıyor. Vücudumuzun ihtiyacı olan besinler arasında çok önemli bir yere sahip olan protein; kas gelişimi ve yenilenmesi için gereklidir.

Haliyle kas yapısını güçlendirmek ve geliştirmek isteyenler için yeterli düzeyde protein alımının önemi çok büyük.

Hemen Protein Tozu Ürünlerini Keşfet! >  

Kullanım yönünden, kişisel egzersiz ve beslenme programına doğru bir şekilde entegre edilmesi gereken protein tozlarının kullanımına ilişkin profesyonellerin ve amatör sporcuların merak ettiği birçok konu mevcut. Bunlar arasında öne çıkan bir konu olarak protein tozunun günü birlik kullanılması başlığını yazımızda ele alacağız ve deneyimlerle ilişkilendirerek her gün kullanıma ilişkin merak edilen hususlara ışık tutacağız.

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com

protein tozu her gün kullanılmalı

Protein tozu nasıl kullanılmalı?

Peynir altı suyu olarak da bilinen wheyden elde edilen whey protein tozları, doğal gıdalara eşdeğer özellik taşır. Yani rutinde tükettiğiniz gıdalardan aldığınız proteinlerden farklı bir protein tüketmiş olmazsınız. Bu yönüyle sağlık açısından tehdit edici bir unsur olmayan whey, yalnızca ambalaj ürün olarak doğal gıdalardan alabileceğiniz vitamin, mineral ve yağ asitlerini barındırmıyor olması nedeniyle öğünlerin yerine tercih edilmemesi gereken bir takviye edici gıdadır. Yağsız biftek veya haşlanmış yumurtadan aldığınız besin değerlerini, protein tozu ürünleri büyük ölçüde ihtiva etmezler ve sindirim, emilim gibi özellikler yönünden protein tozları daha farklı bir sürece sahiptir.

Genel anlamda whey proteinleri, proteinler arasında en hızlı emilen türdür.

Bu nedenle de sporcular için protein ihtiyacını karşılarken verim sağlaması yönünden en avantajlı protein türünün whey olduğunu söylemek abartılı olmaz. Ancak tekrar altını çizmek gerekirse; protein ihtiyacı beslenme programında yer alan doğal öğünlerle karşılanmalı, açıkta kalan protein ihtiyacı için protein tozlarından yararlanılmalıdır. Yani protein tozu kullanım rutininizi protein açığınıza göre şekillendirmelisiniz.

Protein tozunun gün içinde kullanımı

Spor faaliyetleriyle ilgilenenler için günlük alınan besin değerlerini hesaplamak önem arz eder. Doğal olarak bu kişiler günlük olarak ne kadar proteini öğünlerinden alacağını bilir ve açıkta kalan miktarı da kolaylıkla hesaplayabilir. Eğer kişi isterse kendisine günlük protein tozu kullanım sınırı koyarak öğünlerinden alacağı protein miktarını da belirleyebilir. Her halükarda günlük olarak alınması gereken protein miktarı belirlenmiş ve ihtiyaç doğru bir şekilde karşılanmış olur.

Whey proteinin kişiye en fazla fayda sağladığı anlar antrenman öncesi, antrenman sonrası, uyku öncesi ve uyandıktan sonradır.

Bu süreçler gün içerisinde kişinin biyolojik aktivitelerinde net değişimlerin olduğu süreçler olmaları nedeniyle; sindirim sisteminin çalışma hızı, kan basıncı, doku hasarlarının giderilmesinde farklı özellikleri vardır. Haliyle de protein ihtiyacı bu süreçlere bağlı olarak karşılanırsa, beklenen performans sağlanmış olur.

Protein tozuyla güne başlamak

Kişinin kaliteli bir gece uykusu sonrasında enerji ihtiyacı artar, açlık hissi oluşur. Vücut harekete geçmeden önce tüketebileceği bir kaynak arar ve bu nedenle de güçlü bir kahvaltı yapıldığında kişinin yağ ya da kas kütlesi korunurken, kahvaltıdan kazanılan enerji tüketilir. Eğer güne hızlı bir başlangıç yapmanız gerekiyorsa ve kahvaltı hazırlamak için vaktiniz yoksa bu durumda kahvaltı yerine protein tozu karışımınızı leziz bir smoothie tarifiyle hazırlayabilirsiniz. Bu sayede ihtiyacınız olan enerjiyi günün erken saatlerinde depolamış olursunuz ve bir sonraki öğüne kadar vücudunuz protein karışımınızdan aldığınız enerjiyi tüketmeye devam eder.

protein tozu her gün kullanılmalı

Protein tozunu antrenman programında kullanmak

Vücudumuz dokuların ve organların fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için proteine ihtiyaç duyar. Antrenman sırasında kas dokularımız yoğun bir şekilde hasara uğrarken, bu hasar gören dokuların iyileştirilmesi için yine yoğun bir şekilde protein ihtiyacı ortaya çıkar. Bu noktada protein alımını hızlı bir şekilde sağlamak gerekeceğinden protein tozlarının nasıl kullanılması gerektiğine dair en önemli aşamanın antrenman öncesi ve sonrası olduğunun altını çizmek gerek.

Antrenmandan 45 dakika önce protein tozu karışımınızı tükettiğiniz zaman, antrenman sırasında vücudunuz tükettiğiniz protein karışımını sindirmeye devam ederken kolayca kana karışmasını sağlar ve kas dokularına transfer eder.

Böylece hem daha enerjik ve güçlü hissedersiniz hem de kas hasarı minimize edilmiş olur.

Benzer şekilde antrenman sonrasında hasar gören kas dokusunun iyileşme sürecini desteklemek ve yeni kas dokusu oluşumuna yardımcı olmak için protein tozu karışımınızı antrenmandan hemen sonra tüketmeniz avantaj sağlar.

Protein tozunu uykudan önce kullanmak

Uyku sırasında vücudumuzun aktivitesi en düşük seviyeye iner ve vücudumuz iyileşme, toparlanma sürecine girer. Bu süreçte doğal olarak şiddetli bir protein ihtiyacı söz konusu olmasa da kasların ve dokuların iyileşmesine katkı sağlamak için uyku süresi boyunca devamlı olarak protein desteği sağlamak avantajlı olur. Kazein proteini işte tam da bu aşamada sahneye çıkarak kullanışlılığını ortaya koyuyor. Kazein proteini, wheyden farklı olarak daha zor sindirilir. Bu nedenle uyku öncesinde kazein proteiniyle hazırlanan bir içecek karışımını tüketmek, uyku süresi boyunca vücudun protein ihtiyacının karşılanmasını sağlarken güne de daha enerjik bir şekilde başlamanızı sağlar.

Protein tozunu her gün kullanmak

Yukarıda gün içerisinde protein tozu kullanımına ilişkin ortaya koyduğumuz açıklamalar, günü birlik olarak takip edilebilecek kullanım süreçlerini ifade ediyor. Yani ifade edilen kullanım şekillerini her gün uygulamanızda hiçbir sakınca olmamakla beraber eğer her gün spor çalışmanız varsa aksatmamanız daha da faydalı olur.

protein tozu her gün kullanılmalı

Protein tozunu her gün beslenme programına ve antrenman sürecine uygun bir şekilde kullanan kişiler, çalışmalarından sürekli olarak aldıkları verimin devamlılığını belirtmektedirler. Ayrıca yapılan çalışmalara göre zararlı kolesterollerin kandaki düzeyinin azaltılması ve faydalı kolesterollerin artması yönünde bir fayda sağladığı da bilimsel açıdan kanıtlanmıştır.

Protein tozunun her gün kullanımına dair insiyatif kişinin kendisine bağlıdır. Eğer siz günlük olarak protein ihtiyacınızı yediğiniz öğünlerden karşılayabiliyorsanız bu durumda ekstra olarak protein tozu kullanmanıza dahi gerek olmadığı söylenebilir. Yine de protein tozu kullanmak istiyorsanız o halde kullanım miktarı ve süresini kişisel şartlarınıza bağlı olarak belirlemeniz gerekmekte. Bu konuyla ilgili olarak belirlemeleri yapmak konusunda güçlük çekiyorsanız, hekiminizden, diyetisyeninizden veya protein tozlarıyla ilgili olarak bilgi sahibi olan antrenörünüzden yardım alabilirsiniz.

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet
Önceki İçerikProtein Bar Nedir? Ne işe Yarar? Ne Zaman Kullanılır?
Sonraki İçerikProtein Tozu İçtikten Sonra Alkol Alınır Mı?

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ