Takviye edici gıda mamulü olarak protein tozları, spor faaliyetleriyle ilgilenen profesyonel ve amatör sporcular tarafından sıklıkla kullanılan ürünler. Protein ağırlıklı beslenme programını izleyenler için günlük öğünlere ek olarak eksik kalan protein miktarını karşılayabilmek adına oldukça avantajlı ürünler olan protein tozları, toz formuna getirilecek şekilde işlendikten sonra ambalajlanarak tüketicilere ulaştırılır. Kişi dilerse içeceği ile karıştırarak veya dilerse hazırladığı yemeği protein yönünden zenginleştirmek suretiyle protein tozunu tüketebilir.

Hemen Protein Tozlarını Keşfet! >

Kullanım açısından büyük kolaylıkları olan protein tozu, hazırlandıktan sonra kolayca taşınabilir ancak ürün kendi büyük ambalajındayken muhafaza etmek, içilebilir halini muhafaza etmekten daha zor. Hazırlanan içecek aynı gün içerisinde tüketilebilir ancak ambalajdaki protein tozu bir ay ve belki daha uzun süre boyunca korunması gereken bir mamuldür. Özellikle yüksek fiyatlı markaların ürünlerini kullananlar için ürünün deforme olmadan korunması büyük önem taşır. Hem genel sağlığı hem de bütçeyi ilgilendiren protein tozunun saklama koşulları ile ilgili olarak hazırladığımız yazımızda ürününüzü nasıl koruyabileceğinizi aktarmaya çalışacağız.

protein tozu nasıl saklanmalıdır

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com

Protein tozunu korumak

Ambalajdaki protein tozunun size sağlayacağı faydalardan en verimli şekilde yararlanabilmenin ilk unsuru, ürünün tazeliğini koruması. İşlenmiş bir mamul olarak protein tozu doğru şekilde muhafaza edilmediğinde; renk, tat, koku ve form kaybı yaşayabilir. Tüm bu olası dejenerasyon şartları, kullanıcının genel sağlığına zarar verebilecek şartları doğurabileceği gibi, ürünün çöpe gitmesine ve anlamsız bir maliyetin ortaya çıkmasına da neden olabilir. Bu nedenlerle de protein tozunu doğru ve güvenli bir biçimde muhafaza etmek gerekir.

Protein tozunu korumaya almadan önce, size teslim edilene kadar geçen sürede de doğru bir şekilde korunduğundan emin olarak işe başlayın. Yani ürün satışı açısından yoğun performansa sahip bir firmadan ürününüzü satın almanız önerilir. Çünkü bu firmalardan alacağınız ürünler, sürekli olarak raflarda yenilendiğinden bozulması ve deforme olması olasılığı çok düşük. Buna ek olarak size temin edilen ürünün üretim ve son kullanma tarihlerine bakın. Aldığınız ürün yakın tarihte üretilmişse o halde ürününüzü korumak için gerekeni yapmak size düşüyor.

Ambalajındaki protein tozunu evinizde mutlaka serin ve kuru bir ortamda muhafaza edin. Banyo, soyunma odası ve mutfak yerine; oturma odası, salon veya yatak odasını tercih edebilirsiniz. Mutfakta sıcaklığı yüksek olan ocak ve fırın gibi eşyaların yakınına ve güneş alan bir ortama kesinlikle ambalajınızı bırakmayın. Toz formdaki protein tozunun bileşenleri sıcaklıktan etkilenerek erime davranışı gösterebilir ve bu tip bir kimyasal değişim ürününüzün performansını düşürmekle beraber sağlığınız açısından tehdit oluşturabilir.

protein tozu nasıl saklanmalıdır

Protein tozunu satın aldığınız ambalajı açtıktan sonra, ürününüzü aynı ambalajda muhafaza etmeye devam edin. Tozunuzu farklı bir kabın veya kovanın içine geçirmeyin. Bu değişiklik esnasında nemlenme oluşabileceği gibi tozunuzu taşıdığınız kabın güvenilirliği konusunda kesin olarak emin olamayabilirsiniz.

Son Kullanma Tarihi Önemli

Protein tozu ambalajınızı bir defa açtıktan sonra artık ürünün son kullanma tarihine göre davranmanız gerekiyor. Ambalajınızı her kullanımdan sonra sıkıca kapattığınızdan mutlaka emin olun. Aksi halde ambalajın içine giren hava ile beraber nem de toza nüfuz edebilir ve topaklanmaya dayalı bozulma sorunuyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Protein tozunuzu eğer ambalajınız sığıyorsa, sıkıca ağzını kapattıktan sonra buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Tozunuzu muhafaza ettiğiniz rafta koku yapabilecek gıdalara kesinlikle yer vermeyin ve sıvı gıdaları protein tozunuzdan farklı bir konumda muhafaza edin. Ambalajın bulunduğu bölgede herhangi bir nemlilik veya su sızması olmadığından da mutlaka emin olun.

Protein tozu satın alırken, uzun süre kullanmayı hedefleyerek aşırı büyük paketlerde ürün almaktan kaçının. İhtiyacınıza göre gerekli olan miktarda protein tozu satın alarak, ürünü bitirdikçe yenisini almayı tercih edin. Böylelikle daima taze ürün kullanma şansınız olur.

Protein tozunuzu yanınızda götürmeniz gereken anlar söz konusu olabilir. Böyle durumlarda tozunuzu içeceğinizle evden çıkmadan karıştırarak hazırlayabilirsiniz. Eğer toz halinde taşımanız gerekiyorsa, mutlaka kuru, hava almayan ve kolay taşınabilir bir kap tercih edin.

protein tozu nasıl saklanmalı

Protein tozunu neden korumalısınız?

Protein tozu, takviye edici bir gıda olarak vücudun ihtiyacı olan protein yönünden zenginleştirilmiş bir ürün. Haliyle içeriğinde birden fazla bileşen bulunduran bu gıda, tıpkı diğer gıda ürünlerinde de olduğu gibi kimyasal değişime açıktır. Protein tozunda meydana gelebilecek kimyasal değişimlerin nedenlerinin başında ürünün hatalı muhafaza edilmesi yer alır. Nem ve sıcaklık gibi faktörlerin etkisiyle bozulabilen protein tozu, böyle bir etki altında kalarak deforme olduğunda hem beklenen etkiyi veremez hem de genel sağlığı tehdit edebilir.

Bozulmuş protein tozu kullanımına dayalı olarak ortaya çeşitli zehirlenmeler çıkabileceği gibi; mide bulantısı, baş dönmesi, baş ağrısı ve kas ağrısı gibi semptomlar görülebilir.

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet
Önceki İçerikProtein Tozu Kilo Aldırır Mı?
Sonraki İçerikProtein Tozu Öldürür Mü?

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ