Sporcuların diyet programlarında artık olmazsa olmaz haline gelen protein tozu ile ilgili olarak henüz kullanmaya başlamamış ancak diyet programında protein tozuna yer vermek isteyenlerin aklında önemli soru işaretleri bulunur. Bunların arasında ilk sırada yer alan ise protein tozunun kilo aldırıp aldırmayacağı. Modern dönemde kullanımı artık genele büyük ölçüde yayılan protein tozunun kullanımı sonucunda ortaya çıkabilecek süreçler ile ilgili yapılan çalışmalar neticesinde artık merak edilen birçok sorunun net bir yanıtı var. Doğal olarak protein tozunun kilo aldırıp aldırmayacağına yönelik olarak da yapılan çalışmaların ortaya koymuş olduğu açıklayıcı sonuçlar var. Bu yazımızda protein tozuyla ilgili olarak kilo aldırma konusunu değerlendireceğiz.

Hemen Protein Tozlarını Keşfet! >

Protein tozunun kilo alımı üzerindeki etkisi

Konuyu ele almadan önce ilk olarak protein tozunun hangi amaçla kullanıldığını belirlemek gerek. Protein tozu, vücut geliştiriciler ve sporcular tarafından kas kütlesini geliştirmek amacıyla kullanılan bir mamul. Egzersiz programına paralel olarak düzenli beslenirken ihtiyaç duyulan proteinin yeterli seviyede karşılanması adına protein tozları beslenme programına eklenir. Bir önceki cümlede altını çizdiğimiz üzere protein alımının nedeni kas kütlesinin artmasını sağlamak; yani doğal olarak ortaya bir kilo artışının da çıkması söz konusu olur.

protein tozu kilo aldırır mı

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com

Kas gelişimiyle beraber ortaya çıkan kilo artışı, vücutta yağ oranının artmasına bağlı olarak ortaya çıkan kilo artışına benzer olmaz. Yağlanma halinde iken kilonun artışı büyük skalalarda gerçekleşirken, kas oluşumunda meydana gelen ağırlık artışı aylık olarak bir kilogramı bile bulmaz. Kastan kaynaklanan ağırlık artışı, sağlıklı ve gerekli bir artış olduğundan protein tozu kullanımında meydana gelen kas kütlesinin gelişimiyle beraber artan ağırlığın dikkate alınması gerekmez.

Kas gelişimi için kullanılan protein tozları, takviye edici gıdalar olarak ambalajlanmadan önce filtrelerden geçirilirler. Elde edilen tozun protein açısından zengin; yağ ve karbonhidrat yönünden arınmış olması hedeflenir. Pek tabii ki bu arınma %100 seviyelerine kadar çoğu zaman çıkmaz. Bu anlamda dengeli beslenirken protein tozunu öğün aralarına eklemek ve bu protein alımını egzersizlerle desteklemek yağlanmaya değil, kas gelişimine neden olur. Yani protein tozu kullanmak kilo aldırmaz, dahası vücuttaki zararlı kolesterollerin önüne geçilmesine katkı sağlar ve vücutta yağlanmayı önler.

Bu konu ile ilgili olarak bilinmesi gereken bir diğer kritik husus ise protein alımındaki artışa bağlı olarak yapılan egzersizlerin de bu alıma paralel olması gerekliliğidir. Vücuda alınan fazla protein, vücutta orijinal formunda depolanmaz ve eğer egzersizle kullanımı artırılmazsa bu depolanamayan kısım yağa dönüştürülür. Haliyle vücutta yağlanma meydana gelir ve kilo artışı ortaya çıkabilir. Bu noktada da protein tozu kullanmayı planlıyorsanız, o halde alacağınız protein miktarının yeterliliği ve yapılan egzersiz çalışmalarının uygunluğunu da belirlemeniz gerekir.

Protein tozu ve kilo ilişkisi

Peynir altı suyundan elde edilen whey proteini, atletler ve vücut geliştiriciler tarafından kullanılır çünkü bu protein kana hızlı bir şekilde karışarak, sporcunun ihtiyacı olan amino asitlerin kaslara taşınmasını sağlar.

Peynir altı suyu, sütün ihtiva ettiği protein, mineral, laktoz ve düşük seviyede yağ içeren bir madde. Peynir altı suyunun içeriğinde ağırlıklı olarak protein bulunur. Proteinin içeriğinde ise vücudun ihtiyacı olan ve genel sağlık üzerinde önemli etkileri bulunan peptitler yer alır.

protein tozu kilo aldırır mı

Whey proteininin kilo ile olan ilişkisine yönelik olarak yapılan çalışmalar, whey proteininin alımının kilo vermeye katkı sağladığını gösteriyor fakat kilo vermeden kast edilen durum yağ yakımı. Yani whey proteini kullanarak kas geliştirirken; vücuttaki fazla yağlardan da kurtulabilmeniz, kilo verebilmeniz mümkün.

Whey, protein yönünden zengin bir kaynak

Dokuların ve organların temel ihtiyacı olan protein, vücut için en doyurucu özelliğe sahip besin. Günlük olarak ortalama 50 gr kadar protein alımı yapan bir kişi, benzer seviyede yağ ve karbonhidrat alarak proteinden sağladığı kadar tokluk hissi kazanamıyor. Bu yönden bilimsel çalışmaların da ispatladığı üzere, protein yönünden zengin bir kahvaltı yapan kişiler, gün içerisinde daha az besin tüketiyorlar. Dahası protein alımının termik etkisi daha yüksek olduğundan vücut aldığınız proteini sindirebilmek adına daha fazla efor harcıyor. Bu efora bağlı olarak ise vücutta yağ yakımı gerçekleşiyor.

Tüm bu değerlendirmeler sonucunda da anlaşılacağı üzere, protein tozu egzersiz ve dengeli beslenmeyle kullanıldığında kilo arttıran değil azaltan bir takviye edici besin.

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet
Önceki İçerikProtein Tozu Kalp Çarpıntısı Yapar Mı?
Sonraki İçerikProtein Tozu Nasıl Saklanmalıdır?

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ