Protein Tozu Kalp Çarpıntısı Yapar Mı?

1
41

Neredeyse her gün haberlerde vücut geliştiricilerin kalp çarpıntısı yaşadığına dair bir şeyler duyarsınız ve bu vücut geliştiricilerin yüksek dozlarda whey proteini kullanarak kas geliştirmekte olduğunun da bu haberlerde mutlaka altı çizilir. Buna bağlı olarak birçok insan yüksek oranda whey proteini kullanmanın kalp krizine neden olabileceği düşüncesine sahip oluyor. Peki bu ne kadar doğru?

Her şeyin ötesinde vücut geliştiriciler arasında, steroid depoları, HGH, DNP, insülin ve diğer kimyasalların kullanımı da çok yaygın. Bu takviyeler genel anlamda piyasada çok tanınmayan ürünler olduğundan ve whey proteini sporcular ile son dönemde daha sık anıldığından, vücut geliştiricilerin yaşadıkları her türlü genel sağlık sorununu protein tozları ile ilişkilendirmek de bir nevi stigma olarak karşımıza çıkıyor. Peki, protein tozunun genel toplum içinde kullanımını ve kardiyo vasküler rahatsızlıkların temel kaynaklarını inceleyen bir bilimsel araştırma yapıldığını söylesek? Çünkü yapılan çalışmalara göre ortaya konulan sonuçlar, toplum tarafından whey proteini ile ilgili olarak ortaya atılan kalp hastalıkları riski ilişkisini bertaraf edebilecek türden.

protein tozu kalp çarpıntısı

Protein tozu ve kalp hastalıkları arasındaki ilişki

Birleşik Krallık’taki University of Reading araştırmacıları, 2016 yılında protein tozunun tüketiminin genel toplum üzerindeki etkilerini eksiksiz olarak ortaya koyan bir deney gerçekleştirmişler. Supplement üreticilerinin ortaya koyduğu tipik araştırmaların aksine, oldukça yüksek güvenilirlik ve kalite standartlarında gerçekleştirilen araştırmaya göre protein tozu kullanımı veya diğer doğal yollarla protein alımından kaynaklanabilecek herhangi bir kalp rahatsızlığı ile karşılaşılması olasılığı bulunamamış. Dahası protein alımının günlük olarak yeterli düzeyde gerçekleştirilmesi halinde kalp rahatsızlığı riskinin azaldığı gözlemlenmiş.

Bu araştırmaya dayalı bilimsel bilgilerin yanı sıra unutulmaması gereken kritik husus ise alımın “günlük yeterli seviyede” tutulması. Bildiğiniz üzere hangi gıda maddesi olursa olsun, vücudun ihtiyacı olandan aşırı fazla alım söz konusu olduğunda sağlığınıza yarar sağlamak yerine zarar vermeye başlarsınız. Vücut dışarıdan aldığı vitamin, mineral ve yağ asitlerinin bir kısmını rutin işlevleri gerçekleştirmek için kullanırken, fazlası alındığında depolayabildiği kısmın dışında kalanları idrar ve ter yoluyla atabilmekte ancak bazı durumlarda aşırı alınan bu unsurları vücutta depolayamamakla beraber dışarı da atamamakta. Bu tip birikme durumları ve ek olarak dengesiz beslenme ortaya çıktığında genel sağlıkta sorunlarla karşılaşılabilmekte. Yani protein tozu kullanmak kalp sağlığınız için zararlı değilken, eğer kullanım dozunuzu mantıksız bir seviyeye taşır ve su tüketimi, dengeli beslenme gibi gereksinimleri doğru bir şekilde yerine getirmezseniz; bu durumda ortaya çıkabilecek olan sorunlar “beklenmedik” değil bir yerde doğal olacaktır.

protein tozu kalp çarpıntısı

Tekrar güncel araştırmalara değinecek olursak Amerikan Kalp Derneği tarafından yapılan çalışmalara göre içeriğinde doymuş yağ bulunan protein tozları kalp sağlığına negatif etki yapabilir. Ortaya konulan bu iddialar ise güncel meta-analiz çalışmalarına göre ters yüz edilmiş.

Protein tozunun kalbe etkileri

Protein kaynağı olarak protein tozu kullanırken amacınız genel olarak belirlemiş olduğunuz diyet programınızın gerektirdiği protein alım miktarını dengelemek olmalı. Protein tozları zaten bu amaçla geliştirilmiş yüksek protein barındıran besin takviyesi olarak tanımlanıyor. Çeşitli doğal kaynaklardan faydalanılarak üretilen protein tozları bazı markalar tarafından ayrıca ek gıdalardan yararlanarak daha geniş skalada özellikleri olan ürünlere dönüştürülmüş. Sonuç olarak ambalajdaki formunu alan protein tozunun içeriğinde ayrıca karbonhidrat ve yağ ihtiva eder. İşleme sürecinden geçerek ambalajlanan protein tozu, rafine edilerek tatlandırılırlar ve saklama ömrü uzun olacak şekilde hazırlanırlar. Whey proteini genel anlamda kalp sorunları ile ilişkilendirilmez -kapsamlı olarak önceki paragraflarda da işaret ettiğimiz çalışmalar bu bilgiyi destekler nitelikte- ve hatta kalp sağlığı üzerinde olumlu etkileri dahi oluğu biliniyor. Olumlu özellikleri sağlık alanında daha çok öne çıkan protein tozlarını kullanmadan önce pek tabii ki bu alanda size faydalı bilgi sağlayabilecek bir doktora danışmanızda fayda var. Zira bilinen bir sağlık sorununuz yahut protein tozları ile ilişkilendirilebilecek herhangi bir rahatsızlığınız varsa protein tozu kullanmamanız ya da içerik olarak sizin için uygun olan bir protein tozunu kullanmanız önerilir.

protein tozu kalp çarpıntısı

Kolestrol Seviyesi

Kalp sağlığı üzerinde en fazla etkisi olan husus olarak karşımıza çıkan unsur kolesterol. Kolesterol, vücutta gereksinim duyulan bir unsur olsa da kalp damarlarında birikme yapan fazla kolesterolün kardiyovasküler rahatsızlıklara neden olabildiğini unutmamak gerek. Curtin Teknoloji Üniversitesi (Avustralya)’da gerçekleştirilen araştırmalara göre whey proteininin LDL kolesterolünü düşürmek gibi bir etkisi olduğu ortaya çıkarılmış. Yine İngiliz Beslenme Dergisi’nin (Sayı 9/2010) sayısında yayınlanan bir araştırmaya göre fazla kilolu ve obez erişkinlerin 12 hafta süreyle whey proteini tüketimi sonrasında kolesterol seviyelerinin gerileme davranışı sergilediği gözlemlenmiş.

Sonuç olarak protein tozunun kalp ile olumsuz bir ilişkisinin olmadığı bilimsel araştırmalarla da kanıtlanmış olduğundan, gündeme sık sık gelen kalp krizi ve protein tozu ilişkisine yönelik haberlerin doğru olmadığının altını çizebiliriz.

1 YORUM

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ