Dini inanışlar, bireylerin bir takım davranış ve unsurdan uzak durmasını emreder ve bireyler de bu emirlere bağlı olarak uzak durulması gereken faktöre karşı doğal olarak bir bariyer koyarlar. Bu bariyeri ortaya çıkaran husus ise helal kavramıdır. Helal kavramı İslam dininde ağırlıklı olarak karşımıza çıkar ve dini usullere uygun olan davranış ve unsurlara işaret eder. Helal olmayan her şey, kişi açısından dini hükümlere aykırılık olarak algılanır ve vicdani açıdan rahatsız hissedilir. Bu nedenle kişi herhangi bir şeyin helal olup olmadığı ile ilgili olarak kafa karışıklığı yaşıyorsa dahi bu şeyden kaçınmayı tercih eder. Evet, protein tozları da bu anlamda birçok kişinin helal olup olmadığını merak ettiği mamullerden. Bu yazımızda protein tozunun kullanımının helal olup olmadığına değineceğiz.

Hemen Protein Tozlarını Keşfet! >

İslam dini açısından tüketilmesi yasaklanan besinler arasında ilk sırada domuz ve domuz eti ürünleri yer alır. Bu nedenle Müslüman tüketiciler içeriğinde domuz eti veya domuz yağı bulunduran ürünlerden uzak dururlar çünkü bu ürünler helal değildir. Bir ürünün helal olup olmaması içeriğinde yalnızca domuz mamulleri bulundurup bulundurmamasına göre belirlenmez, ayrıca ürünün hazırlanması sürecinde de İslami şartlara uyulup uyulmadığının bilinmesi gerekir. İşte bu noktada protein tozlarıyla ilgili olarak Müslüman tüketicileri kafa karışıklığı yaşamaktalar.

protein tozu helal mi

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com

Protein tozları domuz yağı içerir mi?

Bugün piyasada yer alan protein tozlarının ambalajında belirtildiği üzere neredeyse hiçbir marka domuz eti veya yağı içeren bileşenler kullanmamakta. Bunun nedeni doğal olarak kişilerin dini hassasiyeti. Denetleyici kurum ve kuruluşlar tarafından incelenen firmaların ürünleri eğer domuz eti içermiyorsa, bu bilgiye yönelik olarak sertifika verilir ve firma bu sertifikaya dayalı olarak tüketicilere domuz eti kullanmadığını ispatlar. Yani protein tozu satın alırken eğer dini hassasiyetleriniz varsa, ambalajı inceleyerek domuz ürünleri içermediğine dair ibareyi görmeniz tavsiye edilir. Türkiye’de ve Müslümanların ağırlıklı olarak yaşadığı diğer ülkelerde protein tozu pazarında domuz ürünlerine yer verilmediği aşikar olmasına karşın yine de ambalajı inceleyiniz.

protein tozu helal mi

Protein tozu ve helal sertifikası

Tüketicilerin dini hassasiyetlerinin korunması adına geliştirilen helal sertifikası kavramı protein tozları için de geçerli olan bir değerlendirme prosedürünü ortaya koyar. Bu sertifika domuz eti içermediği ispatlanan ve İslami şartlar gözetilerek ambalajlanarak tüketicilere ulaştırılan ürünleri yaratan firmalara verilir. Bir firmanın helal sertifikalı ürün satıyor olması, geliştirdiği ürünlerde domuz ürünlerine yer vermediği ve eğer beef protein tozu üretiyorsa, protein tozunun üretimi için kullanılan kırmızı et için yapılan hayvan kesimlerinde İslami şartları gözetiyor olduğunu gösterir.

protein tozu helal mi

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet
Önceki İçerikProtein Tozu Günde Ne Kadar Alınmalıdır?
Sonraki İçerikProtein Tozu Kalp Çarpıntısı Yapar Mı?

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ