Özellikle medya yayınlarında yer alan protein tozuna ilişkin olumsuz haberler arasında belki de en korkutucusu protein tozunun öldürücü olduğunu savunan başlıklar yer alır. Tüketicilerin protein tozu kullanımına karar verme sürecinde yaptığı araştırmalar sırasında karşılarına çıkabilen bu tür haberlerin aslı var mı, protein tozunun öldürücü etkisi olabilir mi ve protein tozunun ne gibi zararları vardır bu yazımızda inceleyeceğiz. Yazımızın içeriğinde yer alan bilgiler, uluslararası anlamda protein tozları ile ilgili olarak yapılan bilimsel çalışmalara ve halen devam etmekte olan araştırmalara dayanmakta. Bu anlamda, protein tozunun olumsuz etkileri hakkında medyada kişisel yorumlarla yer alan haberler yerine bilimsel bilgileri baz almanızı öneririz.

Hemen Protein Tozlarını Keşfet! >

Protein tozunun ölümcül bir etkisi olabilir mi?

Yazımızın en başından altını çizmemiz gereken konu protein tozu ürünlerinin tek başlarına kullanımı sonucunda ölümcül bir etkinin ortaya çıkması söz konusu değil. Hangi türde olursa olsun protein tozlarının içeriğinde genel sağlığı ölümcül düzeyde etkileyecek herhangi bir madde bulunmaz. Yalnızca olağanüstü hallerde bazı kişilerde protein tozlarının bileşenleri arasında yer alan maddelere karşı yüksek intolerans ve alerji durumu söz konusu olduğunda ve bu sürecin başlamasının ardından semptomlara yönelik herhangi bir müdahale söz konusu olmadığında birtakım sağlık problemleri ortaya çıkabilir ve çok daha ileri düzeyde ölümcül sonuçlar ortaya çıkabilir.

protein tozu öldürür mü

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com

Firmalar ürettikleri protein tozu ürünlerinin içeriğinde bulunan maddeleri ambalaj üzerindeki içindekiler bölümünde belirtirler ve eğer varsa herhangi bir alerjen bileşeni mutlaka vurgularlar. Bu noktada kişinin yer fıstığı veya benzeri herhangi bir kalıntı maddeye karşı yüksek duyarlılığı varsa ürünü kullanmamayı tercih etmeli. Kişi alerji ve intolerans durumunu bile bile ürünü kullanma girişiminde bulunursa, bu noktada sorumluluk firmaya değil kişiye ait olur. Bugüne dek protein tozu kullanımına bağlı veya protein tozunun içeriğindeki bir maddeye karşı alerjik reaksiyon sebebiyle bir ölüm durumunun olmadığı da biliniyor.

İlk paragrafta da işaret ettiğimiz üzere protein tozu ürünlerine yönelik olarak “ölümcül etki” haberlerinin gerçeği yansıtmadığı aşikar. Medyadaki bu tip haberlerde protein tozlarının kullanımıyla kalp krizi ve benzeri risklerin oluşabileceği sık sık vurgulanırken, bu bildirinin kaynağı ise net olarak gösterilmez.

Protein tozunun sporcu ölümleriyle ilişkisi

Piyasaya sunulana dek birçok denetim ve testten geçen protein tozu ürünlerinin kullanımına bağlı olarak kalp ve damar hastalıklarının ortaya çıktığına dair herhangi bir bulgu yoktur. Bilhassa protein tozunun yüksek seviyelerde kullanımında dahi kişilerin genel sağlığında ölümcül etkiye neden olabilecek bir gelişme kaydedilmemiştir. Pek tabii ki protein tozu kullanımı dengeli beslenme ve egzersiz programına bağlı olarak tercih edilmeli ve protein tozu ürününün takviye edici gıda olarak kullanılması gerektiği unutulmamalı.

protein tozu öldürür mü

Altının çizilmesi gereken bir diğer konu ise protein tozlarının diğer takviye edici gıdalarla farklı olduğu. Protein tozlarının bileşenleri farklı kaynaklardan meydana gelen konsantre protein çeşitleri olup, performans arttırıcı ve yağ yakıcı etkisi olan takviyeler gibi ağırlıklı olarak kimyasallardan oluşmazlar. Uyarıcı etkisi olan ve performansı arttıran ürünlerin hatalı kullanımına bağlı olarak genel sağlıkta meydana gelen sorunların protein tozlarıyla ilişkilendirilmesi bu anlamda hatalı bir yaklaşım. Supplement sektörünün en çok anılan ismi olan protein tozunu kullanmayan kişiler için sporcular tarafından kullanılan tüm supplement ürünlerine protein tozu gözüyle bakıldığından, sporculara ilişkin ölüm veya genel sağlıkta bozukluk olayları doğrudan protein tozuna yüklenebiliyor.

Protein Tozu ve Cadı Avı

Bugüne dek sporcu ölümlerine ilişkin elde edilen veriler yeterli olmamakla beraber kim ölümlerin doğrudan supplement ürünleriyle ilişkilendirilmesi habercilik etiğine aykırıdır. Bunun yanı sıra kişinin hatalı egzersiz planlaması, genel sağlığın ve diyet programının kontrolsüz bırakılması, steroid ve hormon ürünlerinin bilinçsiz kullanımı, şiddetli kilo artışı ve kilo kaybı gibi durumlar nedeniyle oluşabilecek sağlık problemlerinin görmezden gelinmesinin sorumluluğu da protein tozu ürünlerine yüklemek bir tür cadı avı demek yanlış olmaz.

Takviye edici gıdaların birçoğunun planlı ve doğru bir şekilde kullanımı sonucunda kişilerin eğer özel bir alerjik durumu yoksa genel sağlık problemi oluşması beklenmez. Burada ürünlerin kullanımına yönelik sorumluluk kişiye bağlı olup, eğer öngörülen bir reaksiyon olasılığı varsa ürünün kullanımından kaçınılması gerekir. Tüm bunlara ek olarak eğer protein tozu kullanımına yönelik kaygılarınız varsa bir hekime danışarak genel sağlık kontrolü yaptırabilir ve protein tozlarından nasıl faydalanabileceğinize dair bilgi alabilirsiniz.

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet
Önceki İçerikProtein Tozu Nasıl Saklanmalıdır?
Sonraki İçerikProtein Tozu Şekeri Yükseltir Mi?

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ