Sci-Mx Ultra Whey Protein Tozu İnceleme ve Yorum

Merkezi İngiltere’de bulunan ve supplement piyasasına 2007 yılında giriş yapan Sci-MX Nutrition, Birleşik Krallık’ta supplement alanının öncü isimleri arasında yer alır. Misyonu yüksek kalitedeki sporcu ürünlerini, avantajlı fiyatlarla piyasaya sunmak olan Sci-MX, kapsamlı bir ürün kataloğuna sahiptir. Bu katalog içerisinde whey protein, BCAA, gainer, kreatin ve glutamin gibi çok sayıda sporcu besin takviyesi ürünü bulunur.

Hemen Sci-MX Ürünlerini Keşfedin! >

Tamamı İngiltere’de üretilmekte olan Sci-MX ürünleri Almanya, Belçika ve Hollanda başta olmak üzere uluslararası pazarda yer sahibi olan ürünlerdir. Alanında başarısını geliştirdiği özel formüllere borçlu olan Sci-MX Nutrition, bilimsel verileri ve teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek ürünlerini sürekli bir adım ileriye taşımaktadır. İlgili olduğu alanda yarattığı tüm ürünlerde %100 kendi bünyesinde formül kalitesini oluşturmuş ve Ar-Ge çalışmalarını yoğun olarak devam ettirmiştir. Ürünler bu kapsamda sürekli olarak kontrol ve denetime tabii tutuluyor.

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com

Türkiye’de ilk defa 2016 yılında satışına başlanan Sci-MX ürünleri arasında özellikle Ultra Whey Protein ve BCAA Intra Hardcore hızlı bir şekilde popülerlik kazanmıştır. Ülkemizde Sci-MX Nutrition ürünlerinin distribütörlüğünü Ulusoy Sportif Gıdalar Dış Tic. Ltd. Şti. üstlenmektedir.

Ambalajlar:

  • 908 gram bidon (20 porsiyon*45 gram)
  • 2280 gram bidon (50 porsiyon*45 gram)

Aromalar:

  • Çikolata

İçindekiler:

Ultra Whey Protein Kompleksi (Konsantre Whey Protein (Süt), Hidrolize Whey Protein (Süt), İzole Whey Protein [Milk], Emülgatör (Soya Lesitin), L-Glycine, Kakao Tozu, Polidekstroz, Kıvam Arttırıcılar (Guar, Ksantan), Aroma Vericiler, Sodyum Klorid, Stabilizatör (Selüloz), Tatlandırıcılar (Sukraloz, Asesülfam Potasyum).

*Alerjen uyarısı: Süt proteini ve laktoz ihtiva eder. Eser miktarda yer fıstığı ve benzeri mamul içerebilir.

1 porsiyon ürün için:

  • Enerji: 179 kcal
  • Yağ: 2,9 gr
  • Doymuş Yağ: 1,4 gr
  • Karbonhidrat: 3,3 gr
  • Şekerden Gelen: 2,1 gr
  • Lif: 4,1 gr
  • Ultra Whey™ Protein Kompleksi: 33 gr

Önerilen Kullanım Şekli:

Başlangıç: Spordan hemen sonra 2 ölçek (45 gr) protein tozunu 250-350 ml suyla karıştırarak tüketiniz.

Orta ve İleri: Spordan yarım saat önce ve hemen sonra 2 ölçek (45 gr) protein tozunu 250-350 ml suyla karıştırarak tüketiniz. (İsteğe bağlı olarak öğün aralarında tüketilebilir.)

Yorumumuz:

Sci-Mx, İngiltere menşeili bir firma olarak Türkiye pazarında İngiliz markası olmanın verdiği güç ile sporcuları cezbediyor. Güçlü bir marka olan Sci-Mx, Türkiye’de Galatasaray ile de işbirliği içerisinde olan bir firma ve bu durum haliyle markanın tanınırlığını ülkemizde arttırıyor. Sci-Mx’in pazarda en çok tercih edilen ürünü olarak ise karşımıza Ultra Whey Protein Tozu çıkıyor. Markanın öne çıkmasını sağlayan bu ürün, kompleks ürün kategorisindeki en başarılı parçalardan birisi. Bu yazımızda Ultra Whey Protein Tozu’nu değerlendireceğiz ancak ürün kompleks ürün kategorisinde yer alan kendisine yakın muadilleri ile kıyaslanacak. Bu nedenle ürünü elimden geldiğince zorlu bir testten geçirdiğimi söylemeliyim.

Ürünü içerik olarak incelediğimizde protein açısından ne kadar zengin olduğunu görebiliyoruz. Hidrolize, izole ve konsantre protein profiline sahip kompleks bir protein tozu olarak ayrıca markanın kalitesini ispatladığı bir ürün olduğunu da baştan belirtmek gerek. Zira mikro filtreleme tekniği ile özenle filtrelenmiş olan bu protein tozu alanında muadilleri ile rekabet edebilmek için gerekli olan birçok teknolojik imkan sonucunda yaratılmış. Protein miktarı açısından muadillerinden bir nebze daha geride olan Sci-MX Ultra’nın 45 gramlık bir porsiyonunda 33 gram protein bulunuyor. %73’lük bu oran bence yine de başarılı. 2.9 gram yağ ve 3.3 gram karbonhidrat ise ürünün kalorisini 179 kcal olarak belirliyor. Kalori açısından daha düşük seviyelerde alternatifler piyasada mevcut ancak bu oranlar görmezden gelinebilecek seviyeler olduğundan, kıyas açısından Sci-MX’e negatif puan getirmiyor. Ürünün bence negatif yönü BCAA açısından zayıf kalıyor olması. Evet, lif oranı yüksek bir ürün ve kas kütlesinin oluşumu iyi bir şekilde destekleniyor ancak amino asit açısından zayıf bir ürün protein tozunun işlevselliğinde önemli bir kayba sahip demektir. %12 oranında BCAA ve %0.1 oranında glutamin ürünün benden negatif puan alan ilk yönü oluyor.

Ürünün hammadde kalitesi açısından tartışmasız olarak başarılı olduğu aşikar. Zira Sci-MX markası İngiltere gibi yoğun olarak sağlık ve hijyen denetimlerinin devlet tarafından da gerçekleştirildiği bir ülkede kendisini ispatlamış. Sunduğu ürünler hem hammadde hem de üretim teknikleri açısından oldukça ileri seviyede. Bunu ürünün yapaylıktan uzak aromasından ve doğal aromanın verdiği lezzetten de anlayabiliyorsunuz. Tat açısından oldukça hafif ve içim sonrasında da şişkinlik yaratmayan bir ürün. Ürünü su ile hazırladığımda dahi sanki sütle hazırlamışım gibi bir tadı oluyor diyebilirim. Eğer çikolatalı süt seviyorsanız, ürünün tadını seveceksiniz demektir. Karışım açısından da zorluk çıkarmayan Sci-M Ultra, sadece kaşıkla karıştırdığınızda çok küçük partiküller bırakabiliyor; ki bu da görmezden gelinebilecek seviyede. Yine de shaker kullanarak hazırlayabilirsiniz.

Ürün fiyat açısından Türkiye’de henüz yeni tanındığı için bence düşük seviyede. Çünkü muadillerine göre fiyat avantajı dikkat çeken bir ürün. Artı yönleri oldukça fazla iken bir de fiyat/performans üstünlüğü söz konusu olduğunda Sci-MX Ultra bence devamlı olarak kullanılabilecek bir protein tozu markası. Ürünü piyasada 300-350 TL bandında bulabiliyorsunuz. 300 TL’ye olduğu düşünüldüğünde ve %73’lük protein oranı dikkate alındığında bir servise 5,98 TL gibi bir ödeme yapmak durumunda kalıyorsunuz. Bu oldukça önemli bir maliyet avantajı.

Değerlendirmelerim sonucunda söyleyebileceğim; eğer ek bir BCAA takviyesi ile beraber kullanmayı düşünüyorsanız Sci-MX Ultra, alanında muazzam performans gösteren bir protein tozu. İngiliz markası olmasının verdiği güvence ve Türkiye’de Galatasaray gibi önemli bir takım ile isminin anılıyor olması ürünün başarı standartlarını zaten ortaya koyuyor. Gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet
Önceki İçerikNanox Protilox Whey Protein Tozu İnceleme ve Yorum
Sonraki İçerikOptimum Lean Whey Protein Tozu İnceleme ve Yorum

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ