İştah açıcı bir takviye sporcu gıdası; daha şevkli bir spor performansı vaat etmektedir. En uygun zamanında tüketilen, vücudun maksimum verimlilik esasıyla tükettiği protein tozunu damak tadınıza uygun bileşenle içmeyi tercih etmek de spordan alınacak verimliliğin lezzetle buluştuğu bir seçenek olarak karşınızdadır. Ancak bazı durumlarda protein tozu köpürmesi durumuyla karşılaşmak hem kullanımı zorlaştırabilmekte hem de iştah kapatıcı bir önyargı oluşturabilmektedir. Bu yazıda, protein tozu neden köpürür ve nasıl köpürmeyebileceğini ortaya koyacağız.

Doğru Karışım, Yanlış Sıra

Her şeyden önce, belirli aşamaları doğru atlattığınızdan emin olmanız gerekir. Sporcu takviye gıda ürünlerini hazırlarken pek çok şeyi doğru yapıyor olabilirsiniz. Ancak tek bir hata, istenmeyen sonuçlarla sizi yüz yüze getirecektir. Öncelikle protein tozunuzu doğru hazırlamalısınız. Shaker’a önce sıvıyı, ardından da protein tozunu koymanız gerekmektedir. Aksi takdirde, verimli olmayan bir kullanım söz konusu olacaktır ve protein tozu köpük yapabilecektir. Dahası, kullanım sonrasında fark edeceğiniz üzere dipte bir tortu hâlinde protein tozu tortusu kalması kaçınılmazdır.

Doğru Shaker Kullanımı

Protein tozunun köpürmesi, doğru kullanılan bir shaker ile minimum düzeye indirilebilen ve hatta çoğunlukla engellenebilen bir hadisedir. Doğru karıştırılmış bir karışımın akabinde shaker kapağı sıkıca kapatılmalı, yukarıdan aşağıya doğru olacak şekilde çalkalanmalı. Arada bir, shaker’ı dairesel hareketlerle döndürerek karışımı desteklemek gerekir. Kısa git geller ve sert, hızlı hareketlerle yapılan bu karışım yaklaşık iki dakika boyunca sürmelidir. Çalkalamayı yapan elinizin yorulması hâlinde, beklemekten ziyade diğer elle devam etmek en doğru yaklaşım olacaktır. Buradaki püf nokta, karışımın homojen olma oranında gizlidir. Yüksek ölçüde homojen bir karışım elde etmeniz, hem verimli bir protein tozu kullanımını sağlayacaktır hem de içimi lezzetli hâle getirecektir.

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com

Doğru Karışıma Rağmen Köpüren Protein Tozu

Her şeyi doğru yapmanız hâlinde, öncelikle doğru bir tüketim evresi sizi beklemektedir. Ancak, süt benzeri bir sıvı ile karıştırmanız durumunda doğal olarak protein tozu köpürüyor. Bu, sütün ve protein tozunun yapısal bileşimlerinden kaynaklıdır. Ancak daha az köpürmesini sağlamak veya köpürmeyeceği bir bileşen bulabilmek sizin elinizdedir. Normal şartlar altında şikayet edilen bu hadiseyi süt benzeri laktoz temelli bir sıvı ile protein tozunu karıştırdığınızda yaşamanız durumunda protein tozunun köpürmesi sağlıklı ve doğru bir karışım elde ettiğinize işarettir. Dolayısıyla doğru shaker kullanımınıza rağmen protein tozu çok köpürüyor ise doğru yolda olduğunuzdan şüphelenmenizi gerektirecek hiçbir şey yoktur.

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet
Önceki İçerikNe Zaman, Hangi Protein Tozunu Kullanmanız Gerekiyor?
Sonraki İçerikVegan ve Vejetaryenler İçin Protein Tozu Nasıl Olmalıdır

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ