Sağlıklı beslenme takviminde ek olarak, günlük hedeflenen kaloriyi tutturmak amacıyla doğru biçimde tüketilen protein tozunun faydası artık geniş kitlelerce kabul görmüş bir gerçeklik hâlini almıştır. Tüketim evresinde hangi protein tozu sizin için idealdir ve bu takviye sporcu besinini ne zaman tüketmeniz gerektiğine dair netleştirmeniz gereken iki asıl nokta olarak dikkat çekmektedir. Aslında, iki sorunun da işaret ettiği husus tektir ve en ideal cevap da karşınızda, soruyla bütünleşik bir biçimde durmaktadır. “Hangi protein tozu kullanmalıyım?” sorusunun cevabını bulmanız, ne zaman kullanmanız gerektiğini de netleştirecektir.

Ne Zaman, Hangi Protein Tozunu Kullanmanız Gerekiyor?

Size En Uygun Protein Tozu Hangisi?

Antrenman türünüz, seviyeniz ve spordaki amaçlarınız ölçütünde ihtiyaçlarınız şekillenmektedir. “Hangi protein tozu kullanılmalı?” sorusunun cevabını, protein tozlarının kendilerine has özelliklerini kendi ihtiyaçlarınız ile kıyaslayarak kolayca bulabilirsiniz. Akla ilk gelen üç ana protein türünden whey proteini, kazein ve kompleks proteinler arasında kıyas yapabilmeniz için ilk olarak özelliklerine dair temel bilgileriniz olmalıdır. En sık kullanılan protein türü olan whey proteini, kana hızlı karışmasıyla bilinir. Kazein ise, en yavaş sindirilen protein türüdür. Kompleks proteinler ise, karışım proteinleri olarak bilinirler ve whey proteine benzer nitelikler taşırlar. En iyi protein tozu ifadesi, tam olarak belirli bir protein tozu çeşidine işaret etmez ancak sizin için en iyisinin hangisinin olduğunu kullanım ihtiyaçlarınızı dikkate alarak belirleyebilirsiniz.

Hangi Protein Tozu Ne Zaman Kullanılmalı?

En iyi Whey proteini, sahip olduğu kana hızlı karışma özelliği sayesinde günün iki önemli zamanında da tüketilebilmektedir. Antrenmandan hemen sonra veya sabahları uykudan uyanır uyanmaz tüketilebilen whey proteininin aksine, en yavaş sindirilebilen kazein proteini vücudu uzun süre boyunca besleyebilmek için uykudan önce kullanılma prensibine dayanmaktadır. Whey proteinine benzer bir yapıda olan kompleks proteinler ise günün herhangi bir zamanında kullanılabilmektedir. Dolayısıyla, ne zaman kullanılabileceğini öğrenebilmek için hangi protein tozu ne işe yarar veya nasıl bir etkiye sahiptir gibi kritik detaylara hâkim olmak en önemli noktadır.

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com

Antrenmandan Önce Protein Tozu Almak Doğru mu?

Protein tozu hangi aralıklarla kullanılır ve ne denli düzenli tüketilirse tüketilsin, doğru tüketilmediği sürece hedeflenen faydaların elde edilemeyeceği aşikârdır. Dolayısıyla, her protein tozunu günün ideal döneminde tüketmek en doğru kullanım tarzı olacaktır. Çoğunlukla antrenmandan hemen önce protein tozu tüketmenin daha verimli bir performans sunacağı yanılgısı belirebilmektedir. Oysa, en az bir buçuk saat önce tüketilmesi daha doğru bir tercih olmakla birlikte; esasen Whey proteini veya kompleks proteinleri sabah kalkınca veya antrenmanın sonrasında tüketmek en doğru tercih olacaktır. En iyi protein tozu kullanım şekli, kullanıcının kendi gelişim sürecine göre belirlenmelidir ve kullanılacak olan Whey protein tozu seçimi de buna göre yapılmalıdır. Unutulmamalıdır ki, takviye gıda ürünleri ne kadar doğru kullanılırsa, o kadar hızlı sonuç verecektir.

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet
Önceki İçerikKompleks Protein Tozu ile Tek Ürün Çok Etki
Sonraki İçerikProtein Tozu Neden Köpürür ve Nasıl Köpürmez?

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ