Her gün tüketilmesi gereken kalori miktarında, proteinin mutlaka yer alması gerektiğini bilen sporcular için “İzole protein tozu mu whey mi?” sorusu kaçınılmaz bir tercihe işaret etmektedir. İzole protein tozu ile whey arasındaki farkların ayırtına varmak için ilk olarak izole proteinin ne olduğunu, ardından da tüketim evresindeki farkları anlamak gerekir. Hangisinin tüketilmesi gerektiğine dair nihai karar ise, ihtiyaçlarınız çerçevesinde sizin kolayca varabileceğiniz bir noktadır. İlk olarak “İzole protein tozu nedir?” sorusuna, ardından da faydalarına ve bunlardan yola çıkarak da whey protein tozu ile farklarına göz atalım.

İzole Protein ile Whey Protein Arasındaki Fark

İzole Whey Protein Nedir?

İzole whey proteininde biyoyararlanım oldukça yüksek olmasından dolayı bu ürün en hızlı sindirilen proteinler arasında yer almaktadır. Yüksek oranda BCAA içermesi ise, kaslarda yoğun olarak bulunan bu bileşenin sahip olduğu kas çalışması ve protein sentezi için sahip olduğu niteliklerin de izole whey proteininde bulunmasını sağlamaktadır. Whey izole protein tozu, yağ ve laktoz içermemesinin yanı sıra karbonhidratı da eser miktarda içermektedir. İzole protein tozu kullanımı sırasında tüketilecek bir ölçüde ortalama 25 gram protein, 2 ilâ 3 gram karbonhidrat ve 0 gram yağ bulunmaktadır. Dolayısıyla, özellikle düşük karbonhidrata dayalı diyet yapanlar için ideal protein kaynağıdır.

İzole Protein Tozu Faydaları

İzole protein tozu markaları fark etmeksizin sahip olduğu temel yararlarıyla dikkat çekmektedir. Kas kütlesinin korunmasına ve özellikle sporla uğraşan bireylerde kas kütlesinde artışa yardımcı olan izole protein tozu tavsiye edilen kullanım prensiplerini dikkatli uygulayan kullanıcılarda, kolay sindirim özelliği sayesinde kana hızlıca karışarak kas yıkımını engellemesinin yanı sıra düşük yağ ve karbonhidrat oranıyla zayıflamak isteyenlerde yağlanmadan kas kütlesi kazanımının gözlenmesine yardım eder. Benzer şekilde, düşük laktoz içeriği aracılığıyla süt ve süt ürünleri tüketmeyen sporcuların da protein ihtiyacını gidermeyi başaracak şekilde tasarlanan izole protein tozu; laktoz intoleransının yaşanma ihtimalini oldukça düşürmektedir.

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com

İzole ve Whey Protein Tozu Farkları

Sahip olduğu düşük total karbonhidrat içeriğine rağmen izole protein, whey proteinden daha az laktoz içermektedir. Dolayısıyla whey proteine kıyasla laktoz intoleransına sahip olanlara dönük iyi bir seçenek teşkil etmektedir. İzole protein tozu ne işe yarar, sorusunun cevabını laktoz içeriğinin düşük olmasının yanı sıra içeriğindeki yüksek saflık oranındaki protein içeriği gözetilirse bulmak kolaylaşmaktadır. Dolayısıyla daha fazla izole protein tüketimi; daha düşük yağ ve karbonhidrat içeriğinin edinimine kıyasla yüksek miktarlı protein alımına işaret etmektedir.

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet
Önceki İçerikİzole Protein Tozu Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Sonraki İçerikKazein Proteini ile Uyurken de Gelişime Devam Edin

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ