Spordan ve antrenmanlardan alınan verimi üst düzeye taşıyabilmek için takviye sporcu gıdası tüketmeyi tercih edenler; bu tercihleri sırasında bazı önemli faktörleri göz önünde bulundururlar. Bu faktörler arasında, takviye besin desteği için kullanılan ürünün tüketim zamanına göre etkisinin ne denli süreceği en önemli detaylardan birisidir. Gün içinde hayatın olağan akışı sırasında takviye gıda ürününü kullanamayacak veya onun etkilerinin en efektif hâle gelmesini sağlayacak bir efor sarf edemeyecek durumda olanlar için kazein protein tozu tam isabet bir tercih olacaktır.

Kazein Proteini ile Uyurken de Gelişime Devam Edin

Kazein Proteini Nedir?

Sütün bileşenleri arasında oldukça güçlü bir oranla yer alan kazein özellikleri ile sporcuların en çok tercih ettiği protein türlerinden birisidir. Sütün içinde %80 oranında yer alan kazein, sindirimiyle emiliminin oldukça yavaş olduğu bilinen bir proteindir. Günlük beslenmede en çok kazein protein içeriği, inek sütünde yer alsa da farklı hayvan sütlerinde farklı oranda kazein proteinine rastlamak mümkündür. İnek sütünde % 2,63 oranında yer alan kazein ortalaması; koyun sütünde % 4,5 iken keçi sütünde de % 3,1 oranında gözlenmektedir.

Kazein Proteini İçeriği

Düzenli kazein kullanımı hâlinde, kazein proteininin her bir gramında yer alan 1,84 mg galaktoz, 1,11 mg glukoz ile 0,53 mg mannoz tüketimi mümkün olmaktadır. İçeriğinde % 0,8 fosforik asit bulunmasından dolayı “Kazein nedir?” sorusuna kısaca ‘fosfoprotein’ cevabı da verilebilir. İçeriğini oluşturan bütün bu bileşenlerden ötürü, kazein proteini düşük pH seviyesinde uzun müddet çözünmeksizin kalmaktadır. Mide asidine maruz kalması hâlinde pıhtılaşan kazein; uzun süre boyunca yavaşça amino asit salgılamaktadır. Sindirimi 7 ilâ 8 saat süren kazein, bu sayede anti-katabolik etkiye sahiptir ve kana karışma süresiyle whey proteinin oldukça önündedir.

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com

Uykuda da Gelişmek İçin Kazein

Whey protein ile kazein arasındaki en büyük fark; kazein, whey proteini gibi geçici ve hızlı bir sindirimden ziyade süreklilik arz eden ve uzun süren amino asit salgılama kabiliyetine sahiptir. Dolayısıyla kazein ne işe yarar diye düşünmeye gerek bile duymadan, daha fazla tok tutmasıyla beraber etkisinin de uzun sürmesi şeklindeki niteliksel altyapısı gözler önüne serilecektir. Uykudan bir saat önce alınan kazein proteiniyle uykuda geçen süreyi verimli geçirmek çok kolaydır. Zira kazein proteini, uyku esnasında vücuttaki nitrojen dengesini sağlayacaktır. Anti-katabolik etkisi ve uzun süreli sindirimiyle spordan alınan verimliliği uykuda bile devinim hâline dönüştürmektedir.

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet
Önceki İçerikİzole Protein ile Whey Protein Arasındaki Fark
Sonraki İçerikKompleks Protein Tozu ile Tek Ürün Çok Etki

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ