Spor ile uğraşan, dilerse kişisel antrenmanlar yapan dilerse profesyonel anlamda vücut geliştirme yolunda ilerleyen kişilerin zaman zaman akıllarına takılabilen; gündelik hayatta hayvansal gıda tüketmeyenlerin sporda takviye sporcu besini tüketimine dönük muammalarını çözebilecek ürünler son yıllarda oldukça revaçtadır. Bitkisel protein tozu ismiyle bilinen, bu genel kategorisinin haricinde vegan ve vejetaryen alt kırılımları ile de değerlendirilebilecek; veganlar ve vejetaryenler için protein tozu çeşitleri fazlasıyla tercih edilmektedir.

Vegan ve Vejetaryenler İçin Protein Tozu Nasıl Olmalıdır

Vegan/Vejetaryan Beslenmede Bitkisel Protein Tozu Kullanımının Faydaları Nelerdir?

Vegan protein tozu ve vejetaryen protein tozu değerlendirmelerine geçmeden önce, çok sık sorulabilen vegan ve vejetaryen beslenmelerinde bitkisel protein tozu kullanımının yararlarını ele alabiliriz. Veganların ve vejetaryenlerin beslenme sürecinde yoğun protein içeren çeşitli besinleri öğünlerinden çıkarmaları ile beraber protein alımında eksikleri yaşanabilmektedir. Her ne kadar bu beslenme alışkanlıklarına uygun tahıl, bitki ve çeşitli gıdalarda da protein bulunuyor olsa da, öğün bazında ele aldığında yeterli proteini alabilmek zor olmaktadır. Bu nedenle de vegan/vejetaryen beslenmede oluşabilen bu protein alımı eksikliğini kapatmak bitkisel protein tozları ile mümkün olmaktadır. Bitkisel protein tozları arasında içerik açısından zenginleştirilmiş seçenekler ise yine vegan ve vejetaryenler için alımı azalmış olabilen çeşitli besin değerlerinin alınmasına yardımcı olmaktadır.

Vegan Protein Tozu Hangi Bitkilerden Yapılır?

Protein oranı yüksek bitkiler, günümüzde artık yadsınamayacak bir gerçekliktir. Her ne kadar eski alışkanlıklardan ötürü hayvansal gıdaların çok daha besleyici olduğu yanılgısı genel ölçekte kabul görüyor olsa da bezelye, balkabağı, esmer pirinç, soya, mercimek, spirulina, çiya tohumu, kinoa, tofu ve edamame gibi protein oranı kuvvetli bitkiler özellikle vegan protein tozu kullananlar tarafından yakından bilinir. Zira vegan ve vejetaryen beslenmeye uygun üretilen bitkisel protein tozlarının üretiminde bu tarz protein oranı yüksek bitkilerden faydalanılır.

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com

Bitkisel Protein Tozu Beslenme Rutinine Nasıl Dahil Edilir?

Vejetaryen ve vegan protein tozu nasıl kullanılır gibi bir düşünceden ziyade, bu takviye edici besinlerin rutin beslenme programına nasıl dahil edileceğini merak ediyorsanız, şu şekilde açıklayabiliriz. Protein tozu, bildiğiniz üzere günlük tüketmeniz gereken öğünlerin yerine geçmemektedir. Bu nedenle bitkisel protein tozunuzu, günlük öğünlerinizde eksik kaldığını düşündüğünüz protein alım miktarına göre belirlemelisiniz. Bu miktarı belirledikten sonra protein tozunuzu gün içerisinde antrenman öncesinde ya da sonrasında; eğer vejetaryenseniz süt, eğer vegansanız su ya da meyve suyu ile karıştırarak tüketebilirsiniz. Siz de vegan protein tozu fiyatları hakkında bilgi edinerek, bu protein kaynağını günlük beslenme programınıza entegre edebilirsiniz.

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet
Önceki İçerikProtein Tozu Neden Köpürür ve Nasıl Köpürmez?
Sonraki İçerikEgzersizlerinizi Kompleks Protein Tozu ile Destekleyin, Kas Kütlenizi Arttırın

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ