Dünya üzerindeki en popüler sporcu takviye gıda ürünlerinin başında gelen protein tozu ne zaman nasıl kullanılır sorularının her daim müsebbibi olmakta, protein tozu ne zaman başlanmalı gibi sorularla da sporcuların kafalarında soru işaretleri oluşmaktadır. Pek çok farklı markanın, farklı kapsamlar ölçütünde geliştirdiği protein tozlarını göz önünde bulundurarak bu tarz sorulara, genel minvalde “Ne zaman tüketilmeli?” sorusunun ışığında birlikte göz atalım.

Protein Tozu Ne Zaman Tüketilmelidir

Protein Tozu: Spordan Önce mi, Sonra mı?

Geniş bir perspektiften bakılacak olursa, sunduğu etkilerden dolayı protein tozunun spordan sonra alınması çok mantıklı bir fikirdir. Zira spor sonrası bünyedeki yoğun yıkıcı etkilere karşı protein tozunun sunduğu önleyicilik ve hızlı kas onarımı özellikleri birebirdir. Ancak pek tabi ki bu etkiler başlı başına, “protein tozu ne zaman içilir?” sorusunun cevabını “Spordan sonra” olarak belirlemeye yetmez. Çünkü protein tozunun temel görevi, spor sırasında kasların gerekli amino asit ve besinlere ulaşabilmesini sağlamaktır. Dolayısıyla “protein tozu ne zaman kullanılmalı?” sorusuna sadece spordan sonra diye kısıtlama koymak mümkün değildir. En nihayetinde yapısı gereği, sporun hemen öncesinde alınmaması gereken protein tozunu spordan bir buçuk saat önce almak da işlevsel bir kullanım örneği olacaktır.

Kahvaltı Niyetine Protein Tozu!

Spora yeni başlayan protein tozu konusunda çok sık hataya düşebilecek bir profildir. Nitekim, genellikle besin takviminde ana gıdaların yerine protein tozunu koymaya çalışanlar sık karşılaşılan hatalara imza atmaktadır. Zira protein tozu bir ana gıda değil; sadece sağlıklı beslenmeye takviye olarak kullanılan bir destektir. Beslenmede ana unsuru protein tozu yapmak çok ama çok büyük bir hatadır ve faydadan çok zarar getirecektir. Yani, kahvaltı niyetine protein tozu almaktansa güçlü ve zinde bir kahvaltının üstüne eser miktarda protein tozunu tüketmek yeğdir. Böylece, edinilmesi istenen etkiye ulaşmak çok daha kolaylaşmakta ve üstelik doğru kullanım prensibini ortaya koyarak sporun amacına uygun ilerlemesi sağlanmaktadır.

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com

Protein Tozunda Vakti Doğru Belirlemek

Spor yapma amacınız ne olursa olsun, takviyeleri doğru seçmek; özellikle de zamanlamalarını doğru belirlemek en önemli husustur. “protein tozu ne zaman kullanılmaya başlanmalı?” veya “protein tozu ne zaman tüketilmeli?” gibi soruların cevabı, sizde gizlidir. Spordan beklentileriniz ölçütünde, antrenman yoğunluğunuz ile orantılı bir biçimde bu cevaplar şekillenecektir. Yoğun antrenmanlar için gerekli kuvvetli protein desteğini antrenman sonrası ve kahvaltıdan sonra protein tozu tüketerek giderebileceğiniz gibi yeni başlangıçlarda spor sonrası aşırı güç kaybını önleyebilmek adına spordan bir buçuk saat önce protein tozu tüketmeyi tercih etmek isabet olacaktır.

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet
Önceki İçerikProtein Tozu Ne İşe Yarar, Ne İşe Yaramaz?
Sonraki İçerikSpora Yeni Başlayanlar Protein Tozunu Nasıl Kullanmalı?

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ