Sporcular ve spora yeni başlayanlar için protein ağırlıklı beslenmek yeni bir şey değil. Protein tozları bunu sağlayan önemli besin kaynaklarından bir tanesidir. Protein tozları peynir altı suyundan üretilir. Üretim şekillerinden dolayı kana hızlı bir şekilde karışırlar. Ayrıca sindirimi kolay olduğu için etkisi de hızlıdır. Buda en hızlı şekilde vücudun ihtiyacı olan besinin karşılanması anlamına gelir.  Bu nedenle protein tozlarının kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. Protein tozları sporcular için birçok farklı amaçlar için kullanılabilir; kilo vermek, spor performansını arttırmak, kas kütlesi geliştirmek ve genel sağlık. Bunlar bilinenler. Ancak spora yeni başlayanlar için protein tozu ne kadar önemlidir ?

Spora Yeni Başlayanlar Protein Tozunu Nasıl Kullanmalı

Spora Yeni Başlayanlar Protein Tozu Kullanmalı Mı ?

Protein tozu kullanımı için iki amacı temel alabiliriz. Birincisi performansı ve gelişimi hızlandırmak. İkinci amaç ise beslenme programında yaşanan eksiklerin giderilmesi. Yeni başlayan sporcular için performans kayıplarının engellenmesi için protein tozu gibi takviyeler kullanılabilir. Performans açısından kullanımın etkileri ilerleyen zamanlarda daha fazla olacaktır. Ancak beslenme düzenindeki eksiklik her sporcu için gerçekleşebilir. Dolayısıyla protein tozlarını tamamlayıcı bir şekilde her sporcu kullanabilir.

Spora Yeni Başlayanlar Protein Tozunu Nasıl Kullanmalı ?

Protein tozunu gün içerisinde farklı zamanlarda kullanabilirsiniz. Spora yeni başlayanlar için protein tozu genelkullanım talimatı antrenman sonrasıdır. Antrenmandan hemen sonra zevkinize göre su, süt ya da meyve suyuyla birlikte tüketebilirsiniz. Ayrıca zamanınız varsa yemeklerinizin içerisine ekleyerek de öğünlerinizi zenginleştirebilirsiniz. 

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com

Spora Yeni Başlayanlar İçin Protein Tozu Önerisi

Protein tozu kullanımında akla gelen ilk sorulardan bir tanesi “Hangi tür protein tozu kullanmalıyım ?” Bu tamamen sizin amacınızla alakalı bir durumdur. Eğer kilo almak istiyorsanız konsantre protein tozlarını, kilo vermek istiyorsanız izole protein tozlarını tercih edebilirsiniz. İzole protein tozlarında laktoz konsantrasyonu konsantre protein tozlarına göre daha azdır. Konsantre protein tozlarının %70 ile %85 i protein %5’ i laktoz içerir. İzole protein tozlarında ise protein oranı %90 ve üzerindedir. Laktoz, karbonhidrat ve yağ oranı sıfıra yakındır. Ayrıca protein tozu seçiminde tat, aroma ve bütçeniz gibi kişisel tercihlerinizde önemlidir. 

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet
Önceki İçerikProtein Tozu Ne Zaman Tüketilmelidir?
Sonraki İçerikŞekersiz Protein Tozu Hakkında

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ