Protein tozları genel olarak kas gelişimi, kilo verme ya da genel sağlık için kullanılır. Protein tozu kullanımındaki temel amaç, hızlı bir şekilde temel protein bileşenlerinin vücuda alınmasıdır. Ancak bazı durumlarda protein tozu ile birlikte vücudunuza bir miktar şeker de alabilirsiniz. Bu nedenle şeker ilavesiz protein tozu çeşitleri de giderek yaygınlaşmaya başlamıştır. Genel olarak kullanılan üç farklı protein toz türü vardır: whey konsantre, whey izole ve whey hidrolize. Bu üç çeşit protein tozu da kullanım için uygundur.

Şekersiz Protein Tozu Hakkında

Whey Konsantre Protein Tozu Nedir ?

Whey protein, en çok tercih edilen protein tozlarından biridir. Peynir altı suyundan üretilir. Diğer üç çeşide göre en fazla şeker, karbonhidrat, yağ oranına sahiptir. Yapısında ortalama %80 civarında protein bulunur. %89’a kadar protein miktarı çıkabilir. Geri kalan kısmı laktoz, yağ, karbonhidrat ve minerallerden oluşur. Diğer türlerine göre fiyatı en uygun olanıdır.  

Whey İzole Protein Tozu Nedir ? 

İzole işlemleri gerçekleştirilerek yüksek oranda protein içerirler. Üretim şeklinden dolayı whey konsantre proteine göre biraz daha maliyeti yüksektir. Whey izole protein tozu yapısında ortalama %90 ile %95 arasında protein içerir. Yapısında çok az karbonhidrat bulunurken laktoz ve yağ bulunmaz. Özellikle laktoz intoleransı olan kişilerin kullanması önerilir. 

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com

Whey Hidrolaz Protein Tozu Nedir ?

Sindirimi en kolay olan protein tozu çeşididir. Laktoz içermez. Üretim teknolojisinden dolayı en pahalı olan protein tozudur. Üretilirken asitler ve enzimler tarafından kısmen parçalanmıştır. Böylece protein, yapı taşlarına ayrılmıştır. Bu nedenle hidrolize protein tozları “daha önce sindirilmiş” olarak da adlandırılırlar. Ayrıca çok kolay bir şekilde kaslara taşınabilirler. Kolay sindirilebildiklerinden, sindirim sorunları yaşayanlar tarafından tercih edilebilir. Daha çok medikal ürünlerde ya da mamalarda kullanılmaktadır.

Whey proteinleri peynir altı suyundan üretilirler. Bu süreçten sonra protein tozlarına kullanımını kolaylaştırmak için aroma ve tatlandırıcılar ilave edilir. Burada akla hemen şöyle bir soru geliyor “Şekersiz protein tozu var mıdır ?”  Çeşitli firmalar tarafından şeker ilavesiz protein tozu da bulmanız mümkün. Özellikle sıkı bir diyet yapıyorsanız protein tozlarının içerisinde bulunan şekerler hedeflerinizi olumsuz etkileyebilir. Amacınıza yönelik şekersiz protein tozu ürünlerini tercih edebilirsiniz.

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet
Önceki İçerikSpora Yeni Başlayanlar Protein Tozunu Nasıl Kullanmalı?
Sonraki İçerikŞişkinlik Ve Gaz Sorunları Yaşamadan Protein Tozu Kullanmak

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ