Optimum Nutrition Protein Whey Protein Tozu İnceleme ve Yorum

Optimum Nutrition (ON) dünyanın en büyük gıda şirketlerinden olan Glanbia’nın bünyesindeki bir markadır. Glanbia İrlanda menşelidir ve ilk olarak 1960’lı yıllarda süt üreticileri kooperatifi olarak kurulmuş, daha sonra yıllar içinde büyüyüp şirketleşmiştir. İrlanda’dan başka Birleşik Krallık, A.B.D, Almanya ve Çin Halk Cumhuriyeti’nde de tesisleri vardır. Bu tesislerde 6000 kişi çalışmaktadır. Şirketin yıllık geliri 3,6 Milyar Euro’dur. Glanbia’nın gıdayla ilgili birkaç farklı alt birimi vardır ve bunlardan bir tanesi de sporcu gıda takviyesi birimidir. Bu birimde ON yanı sıra BSN, Isopure gibi markalar yer almaktadır. ON, 1986 yılında A.B.D’de kurulmuş, sektörde önde gelen ve tanınan markalardan biridir. Ürünleri, sporcu gıdalarını üretim süreci, etiket ile içeriğin uyumluluğu, yasaklı gıda kontrolü gibi konularda denetleyen, A.B.D’de hizmet veren NFS adlı bir kuruluş tarafından kontrol edilmektedir. ON’un geniş bir ürün yelpazesi vardır ve bu ürünlerin satış rakamları oldukça yüksektir. Özellikle Gold Standart %100 Whey adlı protein tozu, Dünya’da en çok satılan whey proteini unvanını kazanmış, oldukça popüler bir üründür.

Hemen Optimum Nutrition Ürünlerini Keşfedin! >

Ambalajlar:

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com
  • 1700 gr bidon (53 servis)

Aromalar:

  • Çilek
  • Çikolata

İçindekiler:

Whey protein karışımı (whey konsantresi, izolatı), soya lesitini, yağı azaltılmış kakao tozu, kıvam artırıcılar (selüloz gum, ksantam gum, karragenan), tuz, aromalar, tatlandırıcı (sukraloz). Süt ve soya içerir. Eser miktarda yer fıstığı, gluten, yumurta içerebilir.

100 gr toz üründe;

  • Enerji 393 kcal
  • Yağ 7 gr
  • Karbonhidrat 10,6 gr
  • Protein 68,7 gr

Önerilen Kullanım Şekli:

1 ölçek (32 gr) tozu 200-400 ml suyla karıştırın. Homojen bir karışım elde edene kadar çalkalayın ve hemen için. İstenilen kıvam ve lezzeti ayarlamak için su miktarını artırın ya da azaltın.

Yorumumuz:

Aklınıza gelen ilk 3 supplement (gıda takviyesi) markası sayın denilse, muhtemelen pek çok kişinin söyleyeceklerinden birisi de Optimum Nutrition’dur.  Sahibi Glanbia, Dünya’nın en büyük protein tozu hammaddesi üreticilerinden biridir. Pek çok supplement markası da hammaddelerini Glanbia’dan satın alır. ON ürünleri tüketicinin güvenini kazanmış, piyasada çokça tercih edilir bir durumdadır.

optimum nutrition protein whey inceleme ve yorum

ON Protein Whey hakkında firmanın resmi internet sitesinde bir bilgilendirme yoktur. Çünkü küresel bir ürün değildir. Yani Gold Standart %100 Whey gibi tüm Dünya’da satışı yapılan bir ürün değildir. Bazı ülkeler için özel üretilmiştir. Bunun nedeni ülkelere göre değişen piyasa şartlarına ve yasal zorunluluklara uyum sağlamaktır. Birazdan detaylı incelemede de izah edileceği gibi besin değeri Gold Standart %100 Wheyden daha düşüktür. Satış fiyatı daha ucuz görünmektedir. Bir bakıma piyasaya daha ekonomik ürün sunarak daha geniş bir müşteri yelpazesine hitap etmek amacıyla üretilmiştir diyebiliriz.

optimum protein whey inceleme ve yorum

İçindekiler bölümü detaylı incelendiğinde fazlaca katkı maddesi eklenmediği görülüyor. Bu durum sağlık açısından olumlu. Lesitin topaklanmayı önlemek maksadıyla eklenmiştir, sağlığa zararı yoktur. Kıvam artırıcı olarak kullanılan selüloz gum, ksantam gum, karragenan sırasıyla çeşitli ağaç, meyve ve deniz yosunlarından elde edilir. Aşırı dozda tüketilmedikleri sürece yan etkileri yoktur. Protein tozu kullanımı için aşırı tüketim söz konusu olmayacaktır. Tatlandırıcı da tercih edilen sukraloz güvenilir bir katkı maddesidir. Whey proteini sütten elde edilir, bu sebeple ürün doğal olarak laktoz yani süt şekeri içerir. Üründe kullanılan lesitin soyadan elde edilmiştir. Yine içerikte çok az da olsa yer fıstığı, gluten, yumurta bulunabileceği belirtilmiştir. ‘Süt ve soya içerir. Eser miktarda yer fıstığı, gluten, yumurta içerebilir’ şeklindeki uyarı tüm bu maddelere karşı hassasiyeti olabilecek kişiler için yapılmıştır ve yapılması yasal olarak zorunludur. Eğer laktoza karşı bir hassasiyetiniz var, bu maddeyi içeren gıdaları tükettiğinizde karın ağrısı, mide bulantısı, aşırı gaz oluşumu, kusma gibi problemler yaşıyorsanız, tamamen izole ya da hidrolize wheyden elde edilen, içinde hiç laktoz bulunmayan ürünleri tercih edebilirisiniz. İçerikteki proteinin konsantre ve izole whey karışımı olduğu yazılsa da karışım oranları bilinmiyor. Muhtemelen daha ucuz olan konsantreden yoğun miktarda kullanılmıştır ve izole yazması bir değer taşımaz. Bu sebeple ürün konsantre whey sınıfındadır. İçeriğe besin değeri açısından bakıldığında yağ ve karbonhidrat oranı piyasadaki muadilleriyle kıyaslandığında bir tık daha fazla. Fazla olması iyi bir şey değil ancak bu küçük farklar önemsizdir. Esas konu protein oranı. Normalde konsantre wheylerde protein oranı %75-80 civarındayken bu üründe %68’dir. Yani 100 gr başına ortalama 10 gr kadar daha az protein içeriyor.

optimum nutrition protein whey besin değeri

ON Protein Whey içinden çıkan ölçek doldurulduğunda 32 gr geliyor ve firma tarafından bu 1 porsiyon olarak kabul edilmiş. Gün içinde 50 grama kadar protein tozu kullanımı güvenli ve yeterli bir uygulamadır. Siz de öğünlerde doğal gıdalardan aldığınız proteine takviye olarak belirtilen sınırlarda protein tozunu kullanabilirsiniz. Karışım yapacağınız sıvı ve miktarı sizin seçiminize bağlıdır. Alacağınız etkiyi değiştirmeyecektir. İmkân varsa antrenman öncesi, esnası ve/veya sonrasındaki herhangi bir zamanda tüketmek daha iyi olur.

Fiyat/Performans değerlendirmesi için bu ürüne düşük not vereceğim. Yukarıda ‘daha ucuz görünmektedir’ diye belirtmiştim. Dikkat ederseniz ‘daha ucuzdur’ demedim. 1700 gramlık ambalaj fiyatı diğer pek çok protein tozunun gramajı olan 2300 grama göre çevrilip, hesap edilirse göründüğü gibi ucuz olmadığı ortaya çıkacaktır. İçerikse diğerlerine göre düşüktür. Gram ürün başına fiyatı neredeyse Gold Standart %100 Whey ile aynı fiyata denk gelir ancak besin değeri yönünden karşılaştırıldığında oldukça zayıf kalır.

ON Protein Whey için genel düşüncelerime gelecek olursak, eğer bütçem kısıtlı ama protein tozu almak istiyorsam, ucuz fakat ne olduğu belli olmayan markaların ürünleri yerine kalitesinden emin olduğum bu ürünü tercih ederdim. Ancak param varsa daha iyi içeriğe sahip farklı alternatiflere yönelirdim.

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet
Önceki İçerikOptimum Nutrition Platinum Hydrowhey Protein Tozu İnceleme ve Yorum
Sonraki İçerikUniversal Animal Whey Protein Tozu İnceleme ve Yorum

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ