Optimum Nutrition Platinum Hydrowhey Protein Tozu İnceleme ve Yorum

Optimum Nutrition (ON) dünyanın en büyük gıda şirketlerinden olan Glanbia’nın bünyesindeki bir markadır. Glanbia İrlanda menşelidir ve ilk olarak 1960’lı yıllarda süt üreticileri kooperatifi olarak kurulmuş, daha sonra yıllar içinde büyüyüp şirketleşmiştir. İrlanda’dan başka Birleşik Krallık, A.B.D, Almanya ve Çin Halk Cumhuriyeti’nde de tesisleri vardır. Bu tesislerde 6000 kişi çalışmaktadır. Şirketin yıllık geliri 3,6 Milyar Euro’dur. Glanbia’nın gıdayla ilgili birkaç farklı alt birimi vardır ve bunlardan bir tanesi de sporcu gıda takviyesi birimidir. Bu birimde ON yanı sıra BSN, Isopure gibi markalar yer almaktadır. ON, 1986 yılında A.B.D’de kurulmuş, sektörde önde gelen ve tanınan markalardan biridir. Ürünleri, sporcu gıdalarını üretim süreci, etiket ile içeriğin uyumluluğu, yasaklı gıda kontrolü gibi konularda denetleyen, A.B.D’de hizmet veren NFS adlı bir kuruluş tarafından kontrol edilmektedir. ON’un ürün yelpazesi oldukça geniştir. Bunlar içinde ON Gold Standart %100 Whey, Dünya’da en çok satılan whey proteini unvanını kazanmış, oldukça popüler bir üründür.

Hemen Optimum Nutrition Ürünlerini Keşfedin! >

Ambalajlar:

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com
 • 770 gr bidon (20 servis) (Şu anda Türkiye’de yok)
 • 1590 gr bidon (40 servis)

Aromalar:

 • Supercharged Strawberry (Çilek)
 • Cookies and Cream (Kurabiye) (Şu anda Türkiye’de yok)
 • Turbo Chocolate (Çikolata) (Şu anda Türkiye’de yok)
 • Chocolate Peanut Butter (Çikolata-Yer Fıstığı) (Şu anda Türkiye’de yok)
 • Chocolate Mint (Çikolata-Nane) (Şu anda Türkiye’de yok)
 • Red Velvet Cake (Şu anda Türkiye’de yok)
 • Velocity Vanilla (Vanilya) (Şu anda Türkiye’de yok)

İçindekiler:

Hidrolize whey protein izolatı, mikronize BCAA (lösin, isolösin, valin), kakao (alkali ile işlem görmüş), doğal ve yapay aromalar, lesitin, %1,5 ya da daha az miktarda içeren krema (ayçiçeği yağı, maltodekstrin, modifiye mısır nişastası, dipotasyum fosfat, trikalsiyum fosfat, tokoferol), tuz, selüloz gum, potasyum klorit, sukraloz, vanilin, asesülfam potasyum, enzim karışımı (aminogen, amilaz, proteaz, selülaz, beta-d-galaktosidaz, lipaz)

100 gr toz üründe;

 • Enerji 359 kcal
 • Yağ 2,5 gr
 • Karbonhidrat 5gr
 • Protein 77 gr

Önerilen Kullanım Şekli:

1 ölçek (39 gr) toz ürünü 350 ml soğuk su, süt ya da meyve suyuyla 20-30 saniye kadar karıştırınız.

Daha yoğun bir kıvam ve aroma için sıvı miktarını 300 ml, daha sade ve akışkan bir kıvam için sıvı miktarını 450-500 ml şeklinde ayarlayabilirsiniz.

Yorumumuz:

Aklınıza gelen ilk 3 supplement (gıda takviyesi) markası sayın denilse, muhtemelen pek çok kişinin söyleyeceklerinden birisi de Optimum Nutrition’dur.  Sahibi Glanbia, Dünya’nın en büyük protein tozu hammaddesi üreticilerinden biridir. Pek çok supplement markası da hammaddelerini Glanbia’dan satın alır. Markanın ürünlerinden Gold Standart %100 Whey de protein tozu denince akla gelen ilkler içindedir. ON’un bu ürünü birkaç yıl bestseller (en çok satan) olmuştur. ON ürünlerini yıllardır belki de milyonlarca insan satın alıyor ve memnun kalıyor. Sadece bu durum bile bu markaya güven duyabileceğimizin en büyük nedeni.

Platinum Hydrowheyin şu an için Türkiye’de satışta olan tek aroması var, o da çilek. Daha önce vanilyalısı ithal ediliyordu. Ancak sanırım bu aroma genel olarak beğeni görmediği için artık Türkiye’de yok. Çilekli içinse kullanıcılar tarafından yapılan yorumlar genelde olumlu. Topaklanma sorunu yaşanmıyor.

İçeriği biraz karışık görünüyor. Teker teker izah edeyim. Maltodekstrin bir çeşit şeker. Dipotasyum fosfat, trikalsiyum fosfat mineralleri vücut için gerekli olan doğal tuzlardan ve yan etkileri yok. Tokoferol E vitamininin kendisidir. Modifiye mısır nişastasındaki ‘modifiye’ kısmı belki genetiği değiştirilmiş organizmayı (GDO) çağrıştırabilir ancak alakası yoktur. Aşırı tüketimi söz konusu olmadığı sürece problemsiz bir katkı maddesidir. Zaten bu üründe kremanın içinde bulunur ve kremanın üründeki oranıysa %1 civarındadır. Potasyum klorit sofra tuzunun bir çeşididir. Selüloz gum ağaçlardan elde edilir, üründe kıvam artırıcı olarak kullanılmıştır. Vanilin doğal vanilya fasulyesinden elde edilebilmesine karşın, pek çok üründe sentetiği kullanılmaktadır. Bu üründe de aroma için sentetik olanı kullanılmış olabilir. Üründe tercih edilen sukraloz ve asesülfam potasyum şuan için en güvenilir tatlandırıcılardır. Enzim karışımında; proteinin, yağın, selülozun, nişasta ve şekerin, genel bir ifadeyle ürünün daha kolay ve iyi sindirilmesi için laboratuvar ortamında mantar ve bakterilerden üretilen enzimler bulunur. Bir bütün olarak Platinum Hydrowhey içeriğinde sağlığa ciddi manada olumsuz etkiyecek bir katkı maddesi bulunmamaktadır diyebilirim. Üründe tamamen hidrolize whey kullanılmıştır. Piyasada içinde protein kaynağı olarak sadece hidrolize whey bulunduran nadir ürünlerdendir. Hidrolize çeşidi wheyin en saf halidir. Bazı enzimlere tabi tutularak ön sindirimi yapılmıştır. Yani kana karışıp, kaslara ulaşması için gereken süre diğerlerine nazaran daha kısadır. Gerçi bu durumun kas gelişimi için büyük bir artı değer olduğu henüz kesin değildir. Bunun yanına kas yapımı için en gerekli aminoasitleri yapısında barındıran BCAA eklenmiştir. Besin değeri incelendiğinde hidrolize bir ürüne göre yağ ve karbonhidrat oranı yüksek görünüyor. Miktarlar neredeyse konsantre wheylerdeki kadar. Açıkçası yağ ve karbonhidrat karşısındaki rakamların 0 ile 2 arasında olmasını beklerdim. Aynı hayal kırıklığını 100 gram üründe 77 gr bulunan protein için de yaşıyorum. Normalde izole wheylerde protein yüzdesi 85 hatta 90lar ve üstüne kadar çıkmaktadır. Yani üründe kullanılan protein oldukça saf. Ancak ürüne başka kaynaklardan eklenen yağ ve karbonhidratlar bu saflığı bozuyor.

Kullanım talimatında 1 ölçek tozun 39 gr geldiği ve 1 servisin 1 ölçek olduğu yazılmış. Günlük en fazla 50 gr kadar protein tozu kullanımı genelde doğru bir uygulama olarak kabul görür. Siz de günlük ihtiyacınız olan proteinin büyük kısmını öğünlerde aldığınız gıdalardan karşıladıktan sonra, geriye kalanı tamamlamak için belirtilen rakamlar dâhilinde gerektiği kadar Platinum Hydrowhey kullanabilirsiniz. Karışım yapacağınız sıvının çeşidi ve miktarı da öneride belirtildiği gibi tamamen sizin zevkinize bağlıdır. Etki açısından ciddi bir önemi yoktur.

Fiyat/Performans için bir değerlendirmede bulunmam gerekirse Platinum Hydrowhey benden iyi bir puan alamayacak maalesef. Bunun nedeni ismine yakışır derecede yüksek besin değeri taşımıyor olması. Hidrolize whey denildiğinde en saf protein tozu akla gelir. 100 gram üründe 90 ve üstü gibi… Ancak 100 gramda 77 gr protein standart konsantre wheylerde bulunur. Sadece içerdiği proteinin hidrolize olması istenilen fiyatın hakkını vermiyor.

Tüm bunlardan sonra genel görüşüm; saf bir protein tozu istiyorsam Platinum Hydrowhey fiyatına belki biraz daha fazlasına, daha saf ve büyük ambalaja sahip bir alternatif bulmam zor olmadığı için, bu ürünü tercih etmezdim.

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet
Önceki İçerikOlimp Whey Protein Complex Protein Tozu İnceleme ve Yorum
Sonraki İçerikOptimum Nutrition Protein Whey Protein Tozu İnceleme ve Yorum

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ