Olimp Whey Protein Complex Protein Tozu İnceleme ve Yorum

Olimp 2017 yılı itibariyle sektörde 17 yıldır var olan, Polonya menşeli bir şirkettir. Üretimlerini ISO 9001:2001 ve HACCP gibi kalite kontrol sistemlerine göre yapmaktadır. Ayrıca Polonya’da ilk defa üretim, dağıtım ve pazarlamayı kapsayan oldukça detaylı bir kalite kontrol sistemi olan PN-EN ISO 22000:2006 sertifikasına da sahiptir. Bu sertifika GMP, GHP ve GLP (iyi üretim, hijyen ve laboratuvar uygulamaları) kapsamındadır. Üretimlerini yasal zorunluluğa tabi testlerin dışında ayrıca özel olarak mikrobiyolojik, kimyasal ve organoleptik testlerden de geçirerek, güvenilir üretimler gerçekleştirmektedir. Olimp sporcu gıda takviyeleri yanında, tıbbi gıda takviyeleri de üreten ciddi yatırımlar yapmış bir firmadır. Ülkemizde Galatasaray, Bursaspor, Gaziantepspor ve Banvit Basketbol Kulübü gibi büyük takımların da sponsorudur.

Ambalajlar:

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com
 • 700 gr kilitli torba (20 servis)
 • 2270 gr kilitli torba (65 servis) (Şu anda Türkiye’de yok)
 • 1800 gr bidon (50 servis) (Şu anda Türkiye’de yok)
 • 2200 gr bidon (63 servis)

Aromalar:

 • Çikolata
 • Çilek
 • Kurabiye (Şu anda Türkiye’de yok)
 • Soğuk Kahve (Şu anda Türkiye’de yok)
 • Hindistan Cevizi (Şu anda Türkiye’de yok)
 • Tramisu (Şu anda Türkiye’de yok)
 • Fıstık (Şu anda Türkiye’de yok)
 • Vanilya (Şu anda Türkiye’de yok)

Olimp Whey Protein Tozu Ürününü Keşfet >>

İçindekiler:

%95 protein karışımı (ultrafiltre edilmiş whey protein konsantresi (sütten), CFM yöntemiyle elde edilmiş whey protein izolatı (sütten), aromalar, orta zincirli trigliseritler (MCT), fruktoz, asit düzenleyiciler (malik asit, sitrik asit – çilek aroması için, sodyum sitrat, kıvam artırıcılar (gum arabik, ksantam gum, sodyum karboksil metil selüloz, tatlandırıcılar (asesülfam k, sukraloz, siklamat), emülgatör (soya lesitini), tuz – çikolata aroması için, renklendirici (karmin) – çilek aroması için, E150 (karamel) – kurabiye, çikolata, tramisu, soğuk kahve aromaları için, riboflavin.

100 gr toz üründe;

 • Enerji 382 kcal
 • Yağ 4,2 gr
 • Karbonhidrat 11 gr
 • Protein 75 gr

Önerilen Kullanım Şekli:

Günlük 1-3 servis kahvaltıdan önce, öğünler arasında, antrenmandan sonra ve yatmadan önce kullanınız. 1 servis (1 ölçek=35 gr) toz ürünü 150 ml su ile karıştırınız.

Olimp Whey Protein Tozu Ürününü Keşfet >>

Yorum:

Olimp’in sıradan, alelade bir şirket olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. Ürünleri Almanya, Fransa, İsviçre gibi gelişmiş ülkelerde satılmakta. Ürünleriyle ilgili, hammaddeden tutun da marketlerde rafa dizilene kadar geçen tüm süreçlerin belirli kalite standartları altında yapıldığına dair belgeleri mevcut. Şirketin resmi internet sitesindeki bilgiler ve görseller incelendiğinde bu belgelerin hakkının verildiği anlaşılıyor. Çok geniş bir ürün gamı mevcut. Sadece sporcu gıdası değil,  tıbbi manada destekleyici onlarca çeşit vitamin, mineral, bitkisel destek ürünleri de var. Yani kısaca Olimp’in ürünlerini kalite bakımından gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

Olimp Whey Protein Complex Protein Tozu İnceleme ve Yorum

Whey Protein Complex tat yönünden kimi kullanıcıların hoşuna gidiyorken, kimilerinden de olumsuz geri dönüş alabiliyor. Genelde olduğu gibi bu protein tozu da sütle kullanıldığında daha lezzetli olabiliyor. Suyla tüketildiğindeyse tadı daha yavan oluyor. Elbette tat duyusu kişiden kişiye farklı algılar gösterebilir.

Olimp Whey Protein Tozu Ürününü Keşfet >>

Ürünün içindekiler bölümüne baktığımızda istenmeyen bir şekilde fazlaca uzun bir liste var. Daha sade içerik çoğu zaman zaman sağlık yönünden daha iyi ve güvenilirdir. İçerikte orta zincirli trigliseritler Hindistan cevizi yağından elde edilirler. Sağlıklı yağ grubuna girerler. Diyabet ya da kolesterol hastaları bu gıdaya karşı tedbirli davranmaları gerekebilir. Üründe yağ miktarının 100 gramda 4 gr gibi oldukça düşük olduğunu da hatırlatayım. Fruktoz meyve şekeridir. Malik ve sitrik asit, sodyum sitrat vücudumuzda, meyve ve sebzelerde bulunan yan etkisi olmayan maddelerdir.

Olimp Whey Protein Complex Protein Tozu İnceleme ve Yorum

Kıvam artırıcı olarak kullanılan gum arabik, ksantam gum, sodyum karboksil metil selülozun sağlık açısından zararı yoktur. Tatlandırıcılardan asesülfam k ve sukraloz problemsizdir ancak siklamat bir zaman zaman üzerinde şüpheye düşülen bir maddedir. Avrupa’da daha önceleri yasaklanmış, daha sonra kullanımına izin verilmiş, A.B.D.’de ise halen yasaklı bir maddedir. Renklendirici özelliği sebebiyle çilek aromasında kullanılan karmin bir böcekten elde edilir. Kaynaklar bazı kişilerde alerjik etkiler göstermesi dışında sağlığa zararının olmadığını belirtmektedir. Karmin, İslam dinine göre şüpheli bir maddedir. Kimi kaynaklar haram olduğu yönünde görüş bildirirken, kimi kaynaklar helal olduğunu söylüyor. Eğer bu konuda hassasiyetiniz varsa çilek aromalı değil de çikolata aromalısını tercih edebilirsiniz. Yine içerikte yazılan riboflavin ise bir çeşit B vitaminidir.  Besin değerlerine baktığımızda, yağ miktarı muadillerine göre biraz düşükken, karbonhidrat 2 kat kadar yüksek seviyelerde. Bu denli yüksek oluşu olumsuz bir durum. Ancak kalori miktarı diğer protein tozlarına göre yüksek değil. Protein oranı ise 100 gram üründe 75 gr. 3-5 gr daha fazla olabilirdi. Konsantre ve izole whey kullanılmış ama oranları verilmemiş. Kullanılan whey proteinleri ultrafiltrasyon ve CFM metotlarıyla elde edilmiş. Bunlar proteinin besin değerinin korunmasını sağlayan yöntemler.

Olimp Whey Protein Tozu Ürününü Keşfet >>

Olimp Whey Protein Complex Protein Tozu İnceleme ve Yorum

Whey Protein Complex için kullanım önerisi 1-3 servis (1 servis 35 gr) toplamda 35-105 gr protein tozu demek. 105 gr oldukça yüksek bir miktar. Protein tozu için genelde günlük 50 gr kadar kullanılması önerilir. Zamanlama için verilen kahvaltıdan önce, öğünler arasında, antrenmandan sonra ve yatmadan önce gibi öneriler kati değildir. Siz günün istediğiniz bir bölümünde tüketebilirsiniz. Etki açısından bir fark olmayacaktır. Karıştırdığınız sıvı ve miktarı önemli değildir. Nasıl isterseniz öyle kullanın.

Ürünle ilgili fiyat/performans değerlendirmesi yapılırsa olumlu bir değerlendirme yapmak zor. İçerik olarak standart seviyelerde olmasına karşın fiyatı pahalı ürünler içinde yer alıyor.

Olimp Whey Protein Tozu Ürününü Keşfet >>

Genel olarak Olimp Whey Protein Complex için bir değerlendirme yapılırsa çok fazla gereksiz katkı maddelerinin kullanıldığı bir içerik var. Besin değeri açısından bir avantajı yok. Fiyatı pahalı. Tercih sebebi olması için avantajlı bir tarafı yok.

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet
Önceki İçerikOlimp Whey Isolate Protein Tozu İnceleme ve Yorum
Sonraki İçerikOptimum Nutrition Platinum Hydrowhey Protein Tozu İnceleme ve Yorum

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ