Olimp Whey Isolate Protein Tozu İnceleme ve Yorum

Olimp 2017 yılı itibariyle sektörde 17 yıldır var olan, Polonya menşeli bir şirkettir. Üretimlerini ISO 9001:2001 ve HACCP gibi kalite kontrol sistemlerine göre yapmaktadır. Ayrıca Polonya’da ilk defa üretim, dağıtım ve pazarlamayı kapsayan oldukça detaylı bir kalite kontrol sistemi olan PN-EN ISO 22000:2006 sertifikasına da sahiptir. Bu sertifika GMP, GHP ve GLP (iyi üretim, hijyen ve laboratuvar uygulamaları) kapsamındadır. Üretimlerini yasal zorunluluğa tabi testlerin dışında ayrıca özel olarak mikrobiyolojik, kimyasal ve organoleptik testlerden de geçirerek, güvenilir üretimler gerçekleştirmektedir. Olimp sporcu gıda takviyeleri yanında, tıbbi gıda takviyeleri de üreten ciddi yatırımlar yapmış bir firmadır. Ülkemizde Galatasaray, Bursaspor, Gaziantepspor ve Banvit Basketbol Kulübü gibi büyük takımların da sponsorudur.

Hemen Olimp Ürünlerini Keşfedin! >

Ambalajlar:

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com
  • 600 gr kilitli torba (20 servis)
  • 2200 gr bidon (73 servis)

Aromalar:

  • Çikolata
  • Çilek
  • Vanilya (Şu anda Türkiye’de yok)

İçindekiler:

%97,5 whey protein izolatı, aromalar, asitlik düzenleyici (malik asit),  kıvam artırıcılar (ksantam gum, sodyum karboksil metil selüloz), tatlandırıcılar (asesülfam k, sukraloz), vitaminler (L-askorbik asit – vitamin C, dl-alfa-tokoferol asetat – vitamin E, nikotin amid – niyasin, D-biyotin, retinil asetat – vitamin A, kalsiyum D-pantotenat – pantoneik asit, piridoksin hidroklorit – vitamin B6, kolekalsiferol – vitamin D, piterolmonoglutamik asit – folat, tiamin mononitrat – vitamin B1, riboflavin – vitamin B2, siyanokobalamin – vitamin B12), renklendirici (karmin)  – çilek aroması için, (E 150 – karamel)  – çikolata aroması için, riboflavin.

100 gr toz üründe;

  • Enerji 352 kcal
  • Yağ 0,3 gr
  • Karbonhidrat 1 gr
  • Protein 86 gr

Önerilen Kullanım Şekli:

Günlük 1-3 porsiyon öğünlerle birlikte, sabah uyandıktan sonra, antrenmandan sonra ve yatmadan önce kullanınız. 1 porsiyon (30 gr – 90 ölçüm birimi = 3 ölçek ya da 5,5 silme yemek kaşığı) toz ürünü 100 ml su ile karıştırınız.

Yorumumuz:

Olimp’in sıradan, alelade bir şirket olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. Ürünleri Almanya, Fransa, İsviçre gibi gelişmiş ülkelerde satılmakta. Ürünleriyle ilgili, hammaddeden tutun da marketlerde rafa dizilene kadar geçen tüm süreçlerin belirli kalite standartları altında yapıldığına dair belgeleri mevcut. Şirketin resmi internet sitesindeki bilgiler ve görseller incelendiğinde bu belgelerin hakkının verildiği anlaşılıyor. Çok geniş bir ürün gamı mevcut. Sadece sporcu gıdası değil,  tıbbi manada destekleyici onlarca çeşit vitamin, mineral, bitkisel destek ürünleri de var. Yani kısaca Olimp’in ürünlerini kalite bakımından gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

olimp pure whey isolate besin değeri

Olimp Whey Isolatenin içeriğini incelediğimizde karışık gibi görünse de çoğu bildiğimiz şeyler. Listenin büyük bölümünü, proteinin emilimini ve yararlılığını artırmak amacıyla eklenen çeşitli vitaminler teşkil ediyor. Yukarıda okuduğunuz ya da zorlanıp okumaktan vazgeçtiğiniz şeylerin tamamı vitamin çeşitleridir. Bunlar sağlık açısından da vücut için gereklidir ve zaten vücut tarafından diğer gıdalardan temin edilerek kullanılırlar. Malik asit çoğunlukla meyvelerde bulunan doğal bir asittir. Bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur. Kıvam artırıcı olarak tercih edilen ksantam gum şeker ve melastan, sodyum karboksil metil selüloz da odunsu bitkilerden üretilen maddelerdir ve sağlığa zararları yoktur. Bu üründe asesülfam k, sukraloz gibi sağlık açısından piyasada bulunan en problemsiz tatlandırıcılar kullanılmıştır.

Çilek aromalı için kullanılan karmin bir böcekten elde edilir. Fakat sağlık açısından bir risk taşımaz. Bazı kaynaklar kişiden kişiye değişmekle birlikte alerjik reaksiyonlara sebep olabileceğini belirtmiştir. Ancak karmin için, İslam dininde, bazı kaynaklara göre haram, bazılarına göre helal olduğu yönünde farklı görüşler vardır. Bu konuda titiz davranan kişilerin dikkat etmesi gerekebilir. Ya da karmin kullanılmayan çikolata aromasını tercih edebilirler. Çikolata aromasında kullanılan karamel şekerin yüksek ısıya maruz bırakılması sonucu elde edilir, güvenilirdir. Olimp Whey Isolate adı üzerinde bir izole whey proteinidir. Yani üründe kullanılan protein çeşidinin tamamı izole wheyden gelir. Elde edilme şekli CFM yöntemidir. Bu yöntemle elde edildiği için sağlıklıdır ve proteinin biyolojik değerinde kayıp yoktur. Üretimde bunun tercih edilmesi ürün için artı bir özelliktir diyebilirim. Besin değerlerine göz attığımızda diğer protein tozlarına göre kalorisinin düşük olduğunu fark edebiliyoruz. Bu kilo vermek isteyenler için bir avantaj. İzole olması sebebiyle yağ ve şeker neredeyse hiç yok. Laktozu sindiremeyen kişiler için 100 gr üründe 1 gr laktoz tolere edilebilir. Yine de rahatsızlık vereceğini düşünüyorsanız piyasada hiç laktoz içermeyen ürünlerin olduğunu da hatırlatayım. 100 gr üründe 86 gr protein bulunmakta. Piyasada 90, 96 gr protein içeren ürünler de mevcut ancak 86 da kabul edilebilir bir miktar.

olimp pure whey isolate inceleme ve yorum

Olimp Whey Isolate için üretici tarafından yapılan kullanım önerisi, porsiyonu 30 gr toz ürün içermekle birlikte, 1-3 porsiyon şeklinde. Günlük 3 porsiyon birkaç gün için sorun olmayacaktır ancak uzun vadede çok da önerilmez. Protein tozu için genelde günlük 50 gr civarı kullanılması yeterli, ekonomik ve sağlıklı olacaktır. Günlük sizin için gerekli olan protein miktarını daha çok doğal gıdalarla karşılamalı, gerekli miktara ulaşmak için protein tozunu takviye etmelisiniz. 1 ölçekte 26 gr protein olduğunu hesap ederek ve bu bilgilendirmeleri dikkate alarak kullanabilirsiniz. Öneride yazılan ‘sabah uyandıktan sonra, antrenmandan sonra ve yatmadan önce’ gibi zamanlamaya takılmanıza gerek yok. Antrenmandan önce, antrenman sırasında ve/ve ya sonrasında tüketmek en iyi olanıdır. Karışımı yapacağınız sıvı ve miktarı da önemsizdir. İstediğiniz şekilde hareket edebilirsiniz. Etki açısından endişe etmenize gerek yok.

Fiyat/performans değerlendirmesinde, izole whey ürünleri içinde en tercih edilebilir olanlarından biridir diyebilirim. İçeriği piyasadaki muadilleri seviyesinde. Kalitesi tatmin edici. Fiyatı da en uygunlarından.

Tüm bunlardan sonra Olimp Whey Isolate için, eğer izole whey proteini almak istiyorsam tercih edeceğim bir ürün diyebilirim. Siz de uygun fiyata, güvenilir ve içeriği yeterli bir izole whey kullanmak istiyorsanız gönül rahatlığı içinde satın alabilirsiniz.

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet
Önceki İçerikNutrend Whey Core 100 Protein Tozu İnceleme ve Yorum
Sonraki İçerikOlimp Whey Protein Complex Protein Tozu İnceleme ve Yorum

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ