Universal Animal Whey Protein Tozu İnceleme ve Yorum

Universal Nutrition (UNINU) 1977 yılında ABD’de kurulmuştur. UNINU’nun bünyesindeki Animal markasıysa 2002 yılında piyasaya sürülmüştür. Üretimleri ABD’nin New Jersey Eyaleti’ndeki 10.000 m2’lik tesislerinde gerçekleşmektedir. Diğer supplement markalarından farklı olarak, UNINU ve Animal ürünlerinin ambalaj grafik tasarımı ve basımı şirketin kendi bünyesinde yapılmaktadır. Yani, hammaddeler UNINU tesislerine bir kere girdikten sonra, ürünlerin raflara dizilene kadarki geçirdikleri tüm süreçler, şirketin kendi tesislerinde gerçekleşmektedir.

Hemen Universal Ürünlerini Keşfedin! >

Ambalajlar:

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com
 • 908 gr bidon (27 servis)
 • 1800 gr bidon (54 servis)
 • 4500 gr torba (134 servis) (Şu anda Türkiye’de yok)

Aromalar:

 • Çikolata
 • Naneli Çikolata (Şu anda Türkiye’de yok)
 • Kurabiye (Şu anda Türkiye’de yok)
 • Tarçın (Şu anda Türkiye’de yok)
 • Karamel (Şu anda Türkiye’de yok)
 • Çilek (Şu anda Türkiye’de yok)
 • Muz (Şu anda Türkiye’de yok)
 • Vanilya (Şu anda Türkiye’de yok)
 • Pumpkin (Şu anda Türkiye’de yok)
 • Red Velvet (Şu anda Türkiye’de yok)
 • Browni (Şu anda Türkiye’de yok) 

İçindekiler:

Animal Whey Komplex (CFM whey izolatı, whey konsantresi), doğal ve doğala özdeş aromalar, kakao, soya lesitini, selüloz gum, ksantam gum, karragenan, sodyum klorit, asesülfam potasyum, sukraloz, Animal Whey Sindirim Enzim Karışımı (papain, bromelain).

100 gr toz üründe;

 • Enerji 370 kcal
 • Yağ 3 gr
 • Karbonhidrat 12 gr
 • Protein 74 gr

Önerilen Kullanım Şekli:

1 ölçek (33,7 gr) toz ürünü 150-250 ml yağsız süt ya da istediğiniz bir içecekle karıştırınız. En iyi sonuç için mikser ya da shaker ile karıştırınız. Antrenman günlerinde, antrenman sonrası veya daha fazla protein ihtiyacı olan bir zamanda 2 ya da daha fazla servis kullanınız. Daha çok aroma hissetmek için daha az sıvı kullanınız.

Yorumumuz:

Universal Nutrition sektördeki en eski markalardan biridir. Vücut geliştirmenin altın çağı diye tabir edilen, Arnold Schwarzenegger, Frank Zane gibi birçok vücut geliştirme efsanesinin müsabık olduğu dönemlerde kurulmuştur. Üretimlerini dünyada gıda güvenliği alanında en kapsamlı sistem olan GMP (İyi Üretim Uygulamaları)  standartlarında yapmaktadır. Bir servisinde, küçük bir poşet içinde birkaç tane farklı renklerdeki kapsüller bulunan, performans artırıcı ‘Animal Pak’ adlı ürünleri oldukça popülerdir. 2000’li yılların başında tanınmış vücut geliştiricilerden Frank McGrath ile hazırlanan poster ve dijital ortamdaki görseller acemisinden profesyoneline vücut geliştirmeye gönül veren milyonlarca kişinin motive kaynağı olmuştur. Yukarıda da yazıldığı gibi, ilginçtir, firmanın kendine ait bir matbaası var. Ürünlerin etiket tasarımını ve basımını şirket kendisi yapmaktadır. Ancak Türkiye’de satılan ürünlerin ambalajlarının çok da kaliteli olduğunu söyleyemem. Diğer markaların ürünlerine göre biraz basit kalıyor.

Universal Animal Whey Protein Tozu Besin Değeri

Animal Whey tat yönünden kullanıcılar tarafından beğenilen bir ürün. Hatta pek çoğu ‘efsane’ şeklinde yorumluyor. Türkiye’de şu an sadece çikolata aroması satışta.

İçerik incelendiğinde çok kalabalık bir katkı maddesi listesi yok ve sağlık açısından sorunsuz görünüyor. Kıvam artırıcı olarak kullanılan selüloz gum, ksantam gum, karragenan çeşitli bitki, ağaç ve yosunlardan elde edilir. Doğru dozlarda tüketildiklerinde sağlık açısından ciddi yan etkileri yoktur. Bu ürün için doz konusunda endişe edilecek bir durum olmadığını belirteyim. Sodyum klorit bir nevi mutfak tuzudur. Tatlandırıcılar; asesülfam potasyum ve sukraloz güvenilir katkı maddeleridir. Üründeki proteinin sindirim ve emilimini artırmak için eklenen Animal Whey Sindirim Enzim Karışımının ihtiva ettiği papain, bromelain papaya ve ananas meyvelerinden elde edilir. Ürün sütten elde edildiği ve konsantre whey içerdiği için doğal olarak laktoz içerir. Laktoz intoleransı olanlar, aşırı gaz oluşumu, karın ağrısı, mide bulantısı, ishal gibi sağlık sorunları yaşayabilirler. Bu kişiler tamamı izole wheyden oluşan ve laktoz bulundurmayan protein tozlarını tercih edebilirler. Besin değerlerine bakacak olursak, kalori ve yağ değerleri idealdir. Ancak karbonhidrat miktarı bir tık yüksek gibi. Protein tozunda yüksek karbonhidrat oranı istenmeyen bir durumdur. 100 gr ürün için protein miktarıysa 74 gr. Normali 80 gr. civarıdır. Yani protein oranı da bir tık düşük diyebilirim.

Universal Animal Whey Protein Tozu İnceleme ve Yorum

Animal Whey için 1 ölçek protein tozu 33,7 gr gelir. Bu da 1 servistir. Antrenman günlerinde 2 ya da daha fazla servis tüketilmesi önerilmiştir. Ancak günlük protein ihtiyacı, antrenman yapılan ya da yapılmayan günlerde farklı değildir. Günlük en fazla 50 gr civarı protein tozu tüketimi genel bir tavsiyedir. Bunlar dikkate alındığında ürün için yapılan bu önerinin çok kullanışlı olmadığını belirteyim. Siz, öğünlerde tükettiğiniz gıdalardan gelen proteine ek olarak günlük protein ihtiyacınızı tamamlayacak miktarda kullanın. Karışım yapacağınız sıvının kendisi ve miktarı çok da önemli değildir. Sizin zevkinize kalmıştır. Etki açısından fark etmeyecektir.

Fiyat/performans değerlendirmesine gelince, vereceğim not yüksek değil. İçerik süper diyemem. Normalin biraz altında. Fiyat ise yüksek. Aynı fiyata 500 gr daha fazla, kaliteli whey protein tozu almak mümkün.

Hemen Universal Ürünlerini Keşfedin! >

Universal Animal Whey Protein Tozu İnceleme ve Yorum

Animal Whey için yapacağım genel değerlendirme; Universal, Animal… Bunlar vücut geliştirme deyince akla ilk gelen markalardan. Ancak bu durum tek başına protein tozunu satın almak için yeterli değil. Piyasada daha ucuza, daha çok protein içeren ürünleri bulmak çok kolay.

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet
Önceki İçerikOptimum Nutrition Protein Whey Protein Tozu İnceleme ve Yorum
Sonraki İçerikProtein Tozu Zararlı Mı?

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ