muscletech nitrotech performance series whey protein tozu inceleme ve yorum

1995 yılında Kanada’da kurulan IOVATE firmasının bir markası olan Muscletech, dünyada gıda takviyesi denilince akla ilk gelen isimlerden. . IOVATE firması Muscletech’in yanında Sixstar, Epiq gibi bilinen diğer markaların da sahibidir. Muscletech, Son 6 Mr. Olympia şampiyonu Phill Heath, yine Mr. Olympia’nın en iddialı isimlerinden Branch Warren gibi vücut geliştirme camiasının en gözde isimlerinin sponsorudur. Bunun yanında vücut geliştirme için dünyanın en büyük 2 organizasyonu; Mr. Olympia ve Arnold Classic’in de resmi sponsorudur.

Hemen Muscletech Ürünlerini Keşfedin! >

Ambalajlar:

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com
 • 1816 gr bidon (50 servis)
 • 908 gr bidon (25 servis)

Aromalar:

 • Çikolata
 • Kapuçino
 • Kurabiye
 • Çilek
 • Vanilya (Şu anda Türkiye’de yok)
 • Tarçın (Şu anda Türkiye’de yok)
 • Brownie Cheesecace (Şu anda Türkiye’de yok)
 • Coocies and Cream (Şu anda Türkiye’de yok)

İçindekiler:

Whey protein izolatı (whey protein izolat ve hidrolizat), whey protein konsantresi (soya ve süt içerir), kreatin monohidrat, kakao, aromalar, taurin, l-lösin, kıvam arttırıcılar (selüloz gum, ksantam gum, karragenan), papain, tatlandırıcılar (sukraloz, asesülfam potasyum), l-isolösin, l-valin, l-glutamin, (çilek aromalısında ek olarak renklendirici olarak et tozu).

100 gr toz üründe;

 • Enerji 407 kcal
 • Yağ 3 gr
 • Karbonhidrat 9 gr
 • Protein 86 gr

Önerilen Kullanım Şekli:

1 servis (1 ölçek – 36 gr) tozu 150 ml ya da 2 servis (2 ölçek) tozu 300-355 ml soğuk su ya da yağsız sütle karıştırarak içiniz. Öğünler arasında ya da antrenmandan sonra tüketiniz. Günlük 8-10 bardak su içiniz. En etkili sonuç için günde 4 ölçek ve toplamda en az 6 hafta kullanınız.

Yorumumuz:

Muscletech’le ilgili yukarıdaki açıklamalardan da anlaşılacağı üzere dünyanın en meşhur gıda takviye ürünleri markası. Dönenim en başarılı ve popüler sporcularının ve en büyük organizasyonların neredeyse daimi sponsoru. Yani reklama çok para harcayan bir marka… Buradan yola çıkarsak belki de dünyanın en büyük supplement markalarından biri diyebiliriz. Hal böyle olunca ürünlerin hammadde ve üretim konularında belirli bir kalite standardını yakalamış olduğu görülüyor.

Daha önce Hardcore Serisi olarak çıkan ürünlerin tat konusunda problemi vardı. Ancak yeni adıyla üretilen Nitrotech Performance Serisi protein tozu tat ve karışım konusunda problemsiz.

İçeriğine baktığımızda neredeyse biyokimya laboratuvarına düşmüş gibi bir hisse kapılabiliriz. İçeriktekilerin bir kısmı standart protein tozlarındaki gibi… Fazladan olanlar ise kıvam arttırıcılar, enzim ve diğer aminoasitlerdir. Kıvam arttırıcılardaki karragenanın sağlığa zararlı etkilerinin olabileceği belirtiliyor. Papain hurma ağacının öz suyu ve sindirime yardımcı bir katkı maddesi. Zararı yok. ‘Soya ve süt içerir’ ibaresi bu gıdalara hassasiyeti olanlar için yazılmış. Laktozu sindiremiyorsanız aşırı gaz ve karın ağrısı yapabilir. Bu sorunları yaşamamak için tamamen izole ya da hidrolize içeren ürünleri tercih edin. L formlarındaki aminoasitler lösin, isolösin, valin, yani BCAA’lar bunun yanında glutamin içeriğin kalitesini artırmak amaçlı eklenmiş. Bunlar zaten protein tozlarının içeriğinde mevcut. Ancak bu üründe fazladan katkı yapılmış. Kreatin ve taurin antrenmanda performans ve güç artırıcı gıda takviyeleridir. Antrenmanı daha dinç ve kuvvetli yapmanızı sağlar. Belki bu takviyelerin ürüne eklenmesi iyi bir şey gibi görünebilir. Ancak bunlar içeriğin whey proteininden gelen protein miktarının azalmasına neden olur. Hâlbuki bizim bu ürünü esas alma amacımız mümkün olan en üst miktarda whey proteini kullanmak. Eğer kreatin kullanmak istiyorsak ayrı olarak alabiliriz. Bu daha iyi. Eklenme olmadan kabaca hesap edilirse bu ürünün wheyden gelen protein miktarı 100 gram üründe 40 – 50 gr civarındadır. Bu ürün Türkiye’deki sitelerde izole whey diye satılıyor ancak izole değil. İçeriğinde 9 gr karbonhidrat ve 3 gr yağ var. Protein ise 86 gr. İzole proteinlerde en az %90 protein olmalıdır. Yağ ve karbonhidrat ya hiç yoktur ya da 1-2 gr seviyelerindedir.

1 ya da 2 servis (1-2 ölçek, 36-72 gr) kullanılması önerisi yapılmış. Bu şart değil. Günlük almanız gereken protein miktarını biliyorsanız, bunun büyük kısmını doğal gıdalardan karşıladıktan sonra geriye kalan kısmını tamamlayacak kadar (1 ölçeğinde 30 gr protein olduğunu göz önünde bulundurarak) bu üründen takviye yapabilirsiniz. Günlük 50 gr civarı protein tozu tüketiminin uygun olduğunu da bilginize sunayım. Bu arada Türkiye’de satışını yapan siteler bir servisin 44 gr geldiğini yazıyor. Ancak Muscletechin kendi sitesinde 1 ölçek 36 gram olarak belirtilmiş. Protein tozunu karıştıracağınız sıvı ya da katı gıdanın ne ve ne miktarda olduğu size bağlı. En etkin sonuç için yazılan günde 4 servis ve en az 6 aylık kullanım önerisini dikkate almayın. Ne kadar çok içerseniz o kadar çabuk biter ve yine satın almak zorunda kalırsınız. Firma tam da bunu istiyor.

Yukarıda dediğim gibi Muscletech belki de reklama en çok para harcayan supplement üreticisi. Bunun maliyetini elbette ürünlerine yansıtıyor. Nitrotech Performance protein tozu oldukça pahalı bir ürün. Fiyat/Performans açısından vereceğim notla adeta yerlerde sürünüyor diyebilirim. Çünkü wheyden gelen protein miktarı çok az. Tamamen izole değil, içinde konsantre de var. Ve muadilleri genelde 2300 gramlık bidonlarda satılırken bu 1800 gr.

Ürün hakkındaki genel görüşüm; tadı ve içimi konusunda problemi olmayan, içerikçe zengin gibi görünse de aslında yetersiz ve oldukça pahalı bir ürün. Ben olsam tercih etmezdim.

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet
Önceki İçerikProtein Tozu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Sonraki İçerikL-Carnitine Nedir?

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ