L-Carnitine birçok özelliğinden dolayı sporcular tarafından tercih edilen bir supplementtir. L-Carnitine vücutta doğal olarak bulunur. Karaciğer ve böbrek tarafından sentez edilir. Karnitin ayrıca et gibi havyasal ürünlerin içerisinde de yer almaktadır. L-Carnitine yağ asidi metabolizmasında önemli görev alır. Uzun zincirli yağ asitlerini mitokondriye taşır. Karnitin ayrıca koenzim-A’nın metabolizmasında da rol oynar.

L-Carnitine Nasıl Etki Eder?

  • L-Carnitine sporcularda performansı arttırır
  • L-Carnitine antrenman sonrası toparlanma dönemini kısaltır
  • L-Carnitine yağ yıkımına yardımcı olur
  • L-Carnitine antrenman sonrası vücutta oluşan oksidatif strese karşı koruyucu etki gösterir

Karnitin, lisin ve metioninden oluşmaktadır. Karnitinin yağ yıkımına yardımcı olur çünkü yağı hücreye transport edip enerji kaynağı olarak kullanılmasını sağlar. Karnitin yağın enerji kaynağı olarak kullanılmasını sağlayıp glikojen depolarının erken boşalmasını önler. Bu yüzden sporcunun uzun süre dayanıklılığını sağlar ve performansını arttırır.

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com

Yapılan bilimsel araştırmalarda sporcularda karnitin tüketiminden maksimum yarar sağlamak için aynı zamanda yeterli miktarda omega 3 yağ asidi tüketilmesi gerektiği belirtilmiştir. Omega 3 yağ asidinin hücre sağlığı ve vücutta inflamasyonu önleme gibi çok sayıda yararı vardır.

The Journal of Physiology dergisinde yer alan bir araştırmada karnitinin bir karbonhidrat kaynağıyla birlikte tüketilmesinin kaslarda karnitin miktarını ve dolayısıyla da sporcunun performansını arttırdığı belirtilmiştir.

Karnitinin bel çevresindeki yağlanmayı da önlediğine dair birçok bilimsel araştırma mevcuttur. Bunun sebebi ise karnitinin yağı hücreye taşıyıp yıkımına yol açmasıdır.

Karnitin enerji üretimini stimüle ederek sporcunun uzun süre performans göstermesini sağlar.

Sporcularda karnitin tüketiminin antrenmanın yarattığı anabolik etkiyi arttırdığı görülmüştür.

Karnitinin yağ metabolizmasındaki rolü sebebiyle tip 2 diyabet hastalığına karşı koruyucu olduğu da bilinmektedir. Karnitin yağ yıkımını sağladığı için ateroskleroz gibi kalp hastalıklarına karşı koruyucu etki gösterir ve metabolik sendrom riskini azaltır.

Journal of Cosmetic Dermatology dergisinde yer alan makalede karnitin içeren krem kullanmanın ciltteki yağlanmayı önlediği belirtilmiştir.

Karnitinin asetil-L-karnitin formda kullanılmasının beyin sağlığına faydalı olduğu ve sporcularda motivasyonu arttırdığı görülmüştür. Özellikle depresyon gibi sağlık problemlerinde etkili olduğu beliritilmiştir. Asetil-L-karnitinin beyinde nötotransmitter olarak görev aldığı ve ruh halini de etkilediği bilinmektedir.

Hemen L-Carnitine Ürünlerini Keşfedin! >

Antrenman yapmak vücutta serbest radikallerin miktarını arttırarak oksidatif strese yol açar. Oksidatif stresin vücuda hasar vermemesi için yeterli kadar antioksidan tüketilmelidir. Karnitin de vücutta antioksidan rol oynar. 2014 yılında Asian Journal of Sports Medicine dergisinde yer alan bir makalede sporcularda karnitinin antioksidan özelliği sayesinde antrenmana bağlı oksidatif stresi ve kas hasarını azalttığı belirtilmiştir. Sporcularda özellikle toparlanma döneminde antioksidanlardan zengin beslenmek önemlidir. Taze sebze ve meyveler antioksidan bakımından iyi kaynaklardır.

İtalyada kısır erkekler üzerinde yapılan bir araştırmada günde 3 gram karnitin tüketiminin sperm sayısında ve motilitesinde (hareketlilik) artış sağladığı görülmüştür.

Sonuç olarak L-Carnitine hem genel sağlık hem de sporcu performansında etkili olduğu bilinmektedir. Bilimsel literatürü taradığımızda L-Carnitine günlük önerilen dozunun 1-4 gram arasında değişiklik gösterdiğini görmekteyiz.

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet
Önceki İçerikMuscletech Nitrotech Performance Whey Protein Tozu İnceleme ve Yorum
Sonraki İçerikBigjoy Bigwhey Protein Tozu İnceleme ve Yorum

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ