bigjoy bigwhey protein tozu inceleme ve yorum

Bigjoy, 1996 yılında kurulan, Ultimate Nutrition, Muscletech, Universal Nutrition gibi Dünya markalarının Türkiye ve bazı Balkan ülkeleri distribütörlüğünü yapan, yerli bir şirket olan Farmatek’in markasıdır. Ürünlerinin hammaddeleri Almanya ve Hollanda gibi ülkelerden tedarik edilir. Bazı ürünleri hammaddenin alındığı ülkelerde paketlenirken, bazı ürünleri de Türkiye’deki belli kalite standartlarını taşıyan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan izinli tesislerde üretilir.

Hemen Big Joy Ürünlerini Keşfedin! >

Ambalajlar:

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com
 • 924 gr kutu (28 adet 33 gr şase – 28 servis)
 • 1386 gr kutu (42 adet 33 gr şase – 42 servis)
 • 2244 gr kutu (68 adet 33 gr şase – 68 servis)

Aromalar:

 • Çikolata
 • Portakal – Çikolata
 • Çilek
 • Muz

İçindekiler:

Protein karışımı (peynir altı suyu protein konsantresi ve izolatı), BCAA (L-lösin, L-izolösin, L-valin), kreatin monohidrat, kıvam artırıcılar (E407, E412, E415), taurin, L-glutamik asit, aroma verici, L-lizin, glisin, emülgatör (soya lesitini), tatlandırıcı (sukraloz), doğal renklendirici.

100 gr toz üründe;

 • Enerji 403 kcal
 • Yağ 7 gr
 • Karbonhidrat 5,6 gr
 • Protein 79 gr

Önerilen Kullanım Şekli:

1 porsiyonu (1 paket / 33 gr) 300-350 ml su veya yağsız süt ile karıştırınız. Kas gelişimi için antrenmandan önce ve sonra tüketebilirsiniz.

Yorumumuz:

Bigjoy, daha önce sadece protein bar üreten bir markayken, son 1-2 yıl içinde protein tozu, kilo aldırıcı, çeşitli aminoasitler gibi farklı gıda takviyelerini ürün gamına katmış bulunmakta. Markanın sahibi, 20 yılı aşkın süredir sektörün en iyi supplement markalarının ithalatçısı Farmatek şirketidir. Esasında Bigjoy fason üretim yaptıran bir marka. Yani kendine ait bir üretim tesisi yok. Markanın resmi internet sitesindeki açıklamalara göre hammaddeler yurtdışından alınıyor. Formülasyonlar ve paketleme işlemleri yurtdışında ve yurtiçindeki anlaşmalı şirketlerin tesislerinde yapılıyor. Bigjoy’u 20 yıldır işin içinde olan bir şirketin piyasaya sunması, markaya duyulacak güven için pozitif bir etken. Ancak daha somut sonuçlar için biraz zamana ihtiyaç olabilir.

bigjoy bigwhey besin değerleri

Bigwheyin en dikkat çekici özelliği paketlenme şekli. Normalde protein tozları için bidonlar ya da torbalar kullanılır. Ancak bu ürünün için tek kullanımlık şaseler tercih edilmiş. Sırasıyla 28, 42 ve 68 tane şasenin olduğu, toplamda 924, 1386 ve 2244 gramlık kutularda satılıyor. Bu kullanım kolaylığı açısından büyük bir avantaj. Küçük bir poşeti yanınızda taşıyabilir, istediğiniz zaman ve mekânda kolaylıkla kullanabilirsiniz. Normalde farklı markaların da bu tarz ürünleri var ancak fiyatları paketleme maliyetinin artması sebebiyle daha fazlayken, Bigwheyin fiyatı bu özelliğine rağmen makul gibi.  Bunun yanında farklı aromalara sahip şaselerin aynı kutuda olduğu seçenek de mevcut. Sürekli aynı aromayı kullanmaktan sıkılanlar için iyi bir şans.

İçerik incelendiğinde, E ile başlayan rakamlarla belirtilen şeyler sırasıyla karragenan, guar gum, ksantam gum isimli katkı maddeleri. Bunlar çeşitli yosun, bitki ve meyvelerden elde edilirler. Aşırı kullanım söz konusu olmadığı sürece sağlık yönünden yan etkileri yoktur. Ürünün günlük 1-2 porsiyon tüketileceği düşünüldüğünde endişe edecek bir durum söz konusu değildir. Tatlandırıcı olarak tercih edilen sukraloz da güvenilirdir. Sağlık açısından içerik için kısaca problemsiz diyebilirim.  Üründeki protein konsantre ve izole wheyden geliyor ancak hangisinden ne kadar kullanıldığı yazılmamış. Muhtemelen maliyeti daha az olan konsantreden fazlaca tercih edilmiştir. Bunun yanında kas gelişimi için en gerekli aminoasitlerden oluşan BCAA eklenmiş. Bu iyi bir şey. Ancak içeriğe dâhil edilen glutamin öncüsü glutamik asit, glisin ve lizin gibi vücudun kendi üretebildiği ya da kas gelişimine çok fazla etki etmeyen aminoasitler, ürünün protein değerini artırmak için kullanılmış. Bu istenmeyen bir durum. Besin değerlerine bakıldığında kalori, yağ ve karbonhidrat değerleri bu kategorideki bir whey protein tozu için normal. 100 gr ürün için 78 gramlık protein miktarı da ilk bakışta iyi gibi gözükse de, az önce yukarıda bahsettiğim aminoasit eklemeleri sebebiyle ne kadarı asıl istediğimiz whey proteininden, ne kadarı şişirme aminoasitlerden geliyor emin olamadığımız için net bir yorum yapamıyorum.

bigjoy bigwhey paket

Bigwhey için 1 porsiyon 33 gr toz içeren 1 şase olarak belirlenmiş. 1 porsiyonda 26 gr protein var. Ürün tek kullanımlık şaseler halinde olduğu için tüketiciler kullanılacak miktar için tereddüt yaşamazlar. 1 adet şasenin içindeki tozu sıvıya boşaltın ve karıştırın. Gayet pratik. Su, süt ya da istediğiniz bir sıvıyla karışım yapabilirsiniz. Beraberinde tüketeceğiniz sıvının ne olduğu ya da miktarı etki bakımından ciddi farklar oluşturmayacaktır. Gün içinde antrenman öncesi ve sonrası olmak üzere 2 porsiyon tüketilmesi önerilmiş. Genelde protein tozu için günlük tüketim en fazla 50 gr civarı önerilir. Günlük protein ihtiyacınızın büyük bölümünü doğal gıdalardan gelen proteinlerden karşılamalısınız. İhtiyacı tamamlamak için de ek olarak gerektiği kadar protein tozu almalısınız.

Bigwheyin satış fiyatı makul. Piyasadaki en uygun whey protein tozlarından. Ancak yapılan aminoasit katkıları nedeniyle üründen ne miktarda whey proteini alacağımızdan emin olamıyoruz. Yapılan aminoasit eklemelerinin oranı belirtilse daha net konuşabilirdik. Tüm bunlardan sonra fiyat/performans değerlendirmesinde düşük puan vermek gerekiyor.

Ürün için genel bir değerlendirme yapacak olursam; tek kullanımlık şaseler halinde olduğu için kullanımı gayet pratik. Fiyatı da uygun. Bunlar olumlu yanları. Ancak besin değeri açısından çok parlak bir ürün değil. Aynı fiyata daha kaliteli içeriğe sahip, aminoasit eklemesi yapılmamış, tamamen whey proteininden oluşan başka ürünler bulunabilir.

https://www.youtube.com/watch?v=YRxnd4u6l1Y

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet
Önceki İçerikL-Carnitine Nedir?
Sonraki İçerikMusclepharm Arnold Series Iron Whey İnceleme ve Yorum

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ