Ironmaxx Whey Protein Tozu İnceleme ve Yorum

Menşei Almanya olan Ironmaxx Nutrition, kurulduğu 2004 yılından bu yana Almanya’dan başlayarak uluslararası anlamda başarılara imza atan bir spor besini üreticisi olmuştur. Ürün kalitesi, çeşitliliği ve fiyat uygunluğu özellikleri ile dikkat çeken marka 28 farklı aroma ile ürünlerini piyasaya sunmaktadır.

Hemen Ironmazz Ürünlerini Keşfedin! >

Kendi üretim tesislerinde yarattığı ürünleri ile Almanya’da çeşitli ödüllere layık görülen Ironmaxx Nutrition, TT Tribulus Terrestis, Protein 90 ve Krea7-Super Alkaline Tablets ürünleri ile fark yaratmıştır. Bu ürünlerin yaratılması için uzman bilim adamları ve Ar-Ge çalışanları firmanın tesislerinde devamlı olarak araştırmalara ve buluşlara imza atmaktadır.

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com

“Spor besinleri görevini yapmalı ve lezzetli olmalıdır” sloganı ile yola çıkan Ironmaxx, ilk defa 2010 yılında Köln’de FIBO spor ticaret fuarında boy gösterdiği günden bu yana da popülerlik kazanmaya hızla devam etmiştir.

Firmanın adını duyurmasında etkili olan en önemli etken ise Almanya’nın önemli futbol kulüplerinden Köln FC ile işbirliği içerisinde olmasıdır.

Ambalajlar:

  • 2350 gram bidon (47 porsiyon)

Aromalar:

  • Çilek
  • Çikolata

İçindekiler:

%100 peynir altı suyu konsantresi, Emülgatör (Soya lestini), Aromalar, Kıvam arttırıcı (Ksantan gam), Tatlandırıcı (Sukraloz, Steviol glikozitler), Kavrulmuş arpa malt unu. [Almancadan çeviri, tam veri olmadığını düşünüyorum]

1 porsiyon ürün için:

  • Kalori: 198 kcal
  • Yağ: 3,1 g
  • Doymuş Yağ: 1,2 g
  • Karbonhidrat: 3,2 g
  • Şeker: 2,8 g
  • Protein: 38,7 g
  • Tuz: 0,28 g

Hemen Ironmazz Ürünlerini Keşfedin! >

Önerilen Kullanım Şekli:

Başlangıç: Yaklaşık 4 yemek kaşığı protein tozu 250 ml su ile karıştırılarak antrenmandan hemen sonra tüketilir.

Orta: Yaklaşık 4 yemek kaşığı protein tozu 250 ml su ile karıştırılarak sabah kalktıktan sonra ve antrenmandan hemen sonra tüketilir.

İleri: Yaklaşık 4 yemek kaşığı protein tozu 250 ml su ile karıştırılarak sabah kalktıktan sonra, antrenmandan 1 saat önce ve antrenmandan hemen sonra tüketilir.

Yorumumuz:

Almanya menşeili bir marka olan Ironmaxx Nutrition hakkında Türkiye’de kapsamlı bilgi sahibi olabilmek oldukça zor. Zira Türkiye’de yeni yeni bilinirlik kazanan bir marka olmasının yanında firmaya dair Türkçe kaynak ve veri bulmak da oldukça zor. Distribütör firma dahil olmak üzere marka hakkında kapsamlı İngilizce ve Türkçe veri kıtlığı var. Bunlar pek tabii ki ürüne karşı olumsuz bir yaklaşım gösterilmesini gerektirmez ancak konu protein tozu gibi kişisel sağlığı yakından ilgilendiriyorken, firmaya dair sağlam bilgi sahibi olmak önemli. Ben firma hakkında benim için Almanca çeviri yapabilecek bir yakınımdan destek alarak bilgi sahibi oldum. Ayrıca aynı yakınım Almanya’da spor salonları bazında markanın bilinirliği hakkında da bilgi verdi.

Ironmaxx Whey Protein Tozu İnceleme ve Yorum

Firma 14 yıllık tarihinde Almanya’da çok büyük işlere imza atmış. Öyle ki Almanya’nın önemli futbol takımlarından Köln FC ile işbirliği de var. Haliyle böyle önemli bir referans söz konusu olduğunda marka hakkında okunacak uzun makaleler ve yazıların yeri doluyor. Bu yüzden ben firma tarihi ve süreci hakkında bilgi paylaşmak yerine daha fazla uzatmadan markanın Türkiye’de dikkat çeken ürünlerinden protein tozuna değinmek istiyorum.

İçerik açısından incelediğimde 50 gramlık bir servisinde 35,9 gram protein, %22 oranında BCAA, %14 oranında karbonhidrat içeren bir ürün. Protein içeriği %72 olan ürün bu noktada zengin bir protein konsantresi vaat ediyor. 2.5 gram yağ ve 6.8 gram karbonhidrat ile de kalorisi yüksek tutulan ürünün tek çelişkili noktası burada ortaya çıkıyor. Eğer daha düşük kalorili bir ürün arıyorsanız, Ironmaxx’ın protein tozunun sizin için uygun olmadığı aşikar. Firma ürünü kapsamlı bir içerikle hazırlamış.  Karbonhidratın 1.7 gramı şekerden geliyor ki bu da birçok sporcu adına bir eksi. Spora henüz başlayanlar için ise toparlanma ve kas yapma açısından bu özellikler fena sayılmaz; zira ürünün amino asit profili de oldukça zengin. %22 oranındaki BCAA ile piyasadaki muadillerine kıyasla ürünün iyi bir profil çizdiği aşikar.

Ironmaxx, Alman menşeili tüm markalarda olduğu gibi hammadde konusunda başarılı. Firma hakkında yaptığım araştırmalarda; ürünlerin üretimi için sağlanan hammaddelerin tamamını yine Almanya içerisindeki firmalardan temin ediyor ve bu hammaddelerin temininde çok kapsamlı testler uygulanıyor. Tesislerde gerçekleştirilen denetimlerle de ürünlerin kalite standartları yüksek seviyede korunuyor. Yani Köln FC gibi önemli bir futbol kulübü için markanın tercih edilmesine şaşırmamak gerek.

Ironmaxx Whey Protein Tozu Besin Değeri

Ürün lezzet açısından da başarılı bir profil çiziyor. Normalde markanın bu ürün için 28 farklı aroması var ancak Türkiye’de yalnızca birkaç aroma alternatifiniz var. Bu durumu aslında diğer birçok markada yaşıyoruz. Ironmaxx whey protein tozunun çilek aromalı seçeneğini deneme fırsatı buldum ve lezzet açısından başarılı olduğunu düşünüyorum. Ürünü dilerseniz meyve suyu ile karıştırarak hazırlayabilir ve daha yoğun bir aroma elde edebilirsiniz. Karışım açısından da oldukça başarılı, hiç topaklanma olmadan kolayca karışıyor; üstelik shaker dahi kullanmaksızın.

Gelelim birçok sporcu için en önemli meseleye; fiyat/performans. Ürünün piyasa fiyatından yukarıda bir skalada satılıyor olması ürünün tanınırlığını azaltıyor. Çünkü gerçekten pahalı. Servis başına maliyetiniz 5.85-6 TL gibi bir seviyede oluyor. Bu fiyatın daha altında çok sayıda alternatifiniz var ancak Ironmaxx’ın protein oranı açısından ayrıştığını dikkate almanızı öneririm. Her ölçekte 35,9 gram gibi yüksek bir protein alıyorsunuz ve bu seviye için birçok markanın bir buçuk ölçeğini kullanmanız gerekir. BCAA açısından da zengin bir ürün olmasının yanında Alman menşeili kaliteli bir firma olduğunu düşünürsek, fiyatın hakkını verdiğini de söyleyebilirim.

Ironmaxx Whey Protein Tozu İnceleme ve Yorum

İşin aslı kişisel maliyet değerlendirmenizi yapmanız bu noktada daha doğru olacaktır. Çünkü protein tozunun kullanım şekli ve dozu kişiden kişiye büyük farklılıklar yaratmaktadır. Sizin için en uygun olan seviyeyi ve kullanım şeklini belirlemeniz gerekir. Kendi adıma orta düzeyde spor faaliyetleri ile uğraştığımdan, benim için bu seviyede iyi bir alternatif diyebilirim. Üstelik ürün kreatin içermediğinden ileri seviyede kullanım için de uygun bir profile sahip.

Sonuç olarak kaliteli ve yüksek protein içeren bir protein tozu kullanmak istiyorsanız Ironmaxx iyi bir seçenek ancak daha uygun fiyatla, kreatin gibi ek özellikleri olan protein tozlarını da değerlendirebilirsiniz.

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet
Önceki İçerikWeider Hardcore Whey Protein Tozu İnceleme ve Yorum
Sonraki İçerikNanox Protilox Whey Protein Tozu İnceleme ve Yorum

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ