Sıkı bir antrenman öncesinde ve sonrasında vücuda kolay sindirilebilen proteinlerden faydalanarak protein takviyesi sağlamak, kas gelişimi ve proteinin verimli bir şekilde kullanılabilmesi adına oldukça önemli. Özellikle sporcuların fiziksel gelişimlerini hızlandırabilmek adına bu yönden destek aldığı ürünler olan protein tozları, işaret ettiğimiz takviyenin sağlanabilmesi adına avantajlı ürünler.

Genellikle piyasada satılan ürünlerin içerisinden çıkan ölçekler ortalama 25-30 gram arası protein tozu almaktadır.

Hemen Protein Tozu Ürünlerini Keşfet! >  

Günümüzde spor salonlarında saatlerini geçirenler için büyük ölçüde vazgeçilmez haline gelen protein tozu ürünlerinden faydalanmak isterken, sağlıklı bir şekilde istifade edebilmek için ürünün hangi miktarda ve ne zaman kullanıldığını doğru bir şekilde ayarlamak gerekir. Ürünün doğru bir şekilde kullanılabilmesi içinse kişi kendi fizyolojik şartlarına ve antrenman süresine bağlı olarak ihtiyacını ve kullandığı ürünün kullanım talimatlarını iyi biliyor olmalı.

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com

1 ölçek protein tozu

Sporcular tarafından sıklıkla sorulan bir soru olarak protein tozunun ne kadar ve ne zaman kullanılacağını yazımızda açıklamaya çalışacağız. Sporcuların beslenme programında önemli bir yere sahip olmasına karşın birçok kişi protein tozlarını nasıl kullanacağı hakkında yeterli ve doğru bilgiye sahip değil. Haliyle de ürünün kullanımından fayda elde etmek isterken beklenen verimi alamamak sorunu ortaya çıkıyor. Bu noktada protein tozu kullanan ve kullanmayı düşünenler için ilk olarak altını çizmemiz gereken konu protein tozlarının takviye edici gıda olduğu ve beslenme programında buna göre yer verilmesi gerektiği. Protein tozunu, günlük doğal öğünlerin yerine entegre etmek ve doğal beslenmeyi azaltmak genel sağlık açısından olumsuz bir durum yaratmanın yanında protein tozundan da beklenen verimin alınmasına engel olur.

Günlük Olarak Ne Kadar Protein Tozu Kullanılmalı?

Sporcu olun veya olmayın, günlük olarak protein alımını ihmal etmemeniz gerekir. Çünkü vücutta doğal olarak sentezlenemeyen bir madde olarak proteinin günlük olarak belirli bir miktarda öğünlerden alınmalı. Protein, vücutta sindirildikten sonra kana karışarak organlara ve dokulara taşınır ve hayati fonksiyonların yerine getirilebilmesi için kullanılır. Yani bu noktada proteinin vücuttaki hücrelerin besini olduğunu söylemek yanlış olmaz. Pek tabii ki alınması gereken protein miktarı günlük olarak sınırsız değildir; vücut kullanabileceği kadar proteini sindirdikten sonra kalan kısmı orijinal protein formunda depolamaz. Kalan kısım yağ olarak depolanır.

Günlük olarak kişinin alması gereken protein miktarı, kişinin fiziksel şartlarına ve antrenman rutinine göre değişiklik gösterir.

18 yaşından büyük her birey için minimum protein alım miktarı kişi ağırlığının 0.8 katı kadar olarak belirtilir. Bu miktar, rutin yaşam faaliyetlerinin doğru bir şekilde yerine getirilebilmesi için gerekli olup antrenman yapan kişilerde bu miktar daha fazla olur. Çünkü spor faaliyetleri esnasında zorlanan ve hasar gören kas dokularının yenilenebilmesi için proteine gereksinim duyulur. Bu anlamda yoğun olarak spor faaliyetleri ile uğraşan kişiler için ise protein alımı üst limiti kişi ağırlığının dört katına kadar çıkabilir.

1 ölçek protein tozu ne kadar

İhtiyaç duyulan miktar ne kadar olursa olsun, protein tozu kulanımı beslenme programına doğru  bir şekilde uyarlanmalıdır. Eğer günlük olarak almanız gereken protein miktarını biliyorsanız, bu miktarın ne kadarını doğal besinlerden ve rutin öğünlerden aldığınızı hesaplayarak, açık kalan kısım için protein tozu takviyesinden yararlanmalısınız. Örneğin; günlük olarak protein ihtiyacınız 120 gram ise ve siz 4-5 öğünlük günlük programınızdan 70 gram protein alıyorsanız kalan 50 gramlık açık için protein tozundan yararlanmalısınız. Tabii ki 50 gramın tamamını tek porsiyonda alma şartı bulunmuyor. Kalan 50 gram için antrenman öncesi ve sonrası 25 gramlık iki porsiyon protein tozunu süt veya su ile karıştırarak tüketebilirsiniz. Böylelikle hem antrenman sırasında ihtiyacınız olan enerjiyi kazanmış olursunuz ve antrenman süresince aktivite halindeki kas dokularını desteklersiniz hem de antrenman sonrası toparlanmayı hızlandırırsınız.

1 Ölçek Protein Tozu Miktarı

Firmalar, sporcular için piyasaya sundukları protein tozu ürünlerini genel olarak birçok çeşit ile pazara çıkarırlar. Bu çeşitler kişilerin spesifik ihtiyaçlarına göre şekillendirilirken, kullanım prosedürleri de farklılaşabilmekte. Kazein ve whey birbirinden farklı yapıda protein tozları iken her iki türün de kendi altında bulunan çeşitli özelliklere sahip protein tozu alternatifleri bulunur. Genel anlamda bu farklılıklara bağlı şiddetli bir kullanım değişikliği olmaz ancak yine de ürünün içindekiler bilgisi ve kullanım talimatları dikkatli bir şekilde okunmalı.

Bugün piyasada kullanıma sunulan protein tozlarının çok büyük bir kısmı için ambalaj içerisinde yer alan ölçekler bulunur. Bu ölçekler genel olarak 25 ile 30 gram arasında protein tozu alırlar. Kimi ürünlerin içeriğinde protein haricinde yer alan etken maddeler nedeniyle kullanım için önerilen gramaj da değişebilir. Bu durumda ürünün içindekiler bilgilerini inceleyerek 100 gram protein tozunda ne kadar protein bulunduğuna ve bu orana bağlı olarak kaç gram protein tozu kullanırsanız ihtiyacınız olan protein miktarını almış olursunuz öğrenebilirsiniz.

1 ölçek protein tozu kaç gramdır

Protein Tozu Nasıl Kullanılmalı?

Yazımızın giriş bölümünde de ifade ettiğimiz üzere protein tozundan beklenen verimi alabilmek için kullanım konusunda hassasiyet göstermek gerekir. Bu noktada özellikle doğal öğünlerin düzenli bir şekilde tüketilmesinden sonra açıkta kalan protein miktarını karşılamak için protein kullanmanız gerektiğini unutmamalısınız. Protein tozları yapı itibariyle doğal gıdalarla benzer şekilde protein ihtiva ediyor olsa da doğal gıdaların içerdiği mineraller, vitaminler ve yağ asitleri protein tozları tarafından büyük ölçüde karşılanamayacağından doğal gıdaların aksatılmadan tüketilmesi genel sağlığın korunabilmesi adına önem arz eder.

Protein tozunuzu aldıktan sonra ambalajın içinde yer alan ölçeği kullanarak günlük olarak ihtiyacınız olan tozu su, süt veya meyve suyu ile karıştırarak hazırlayabileceğiniz gibi dilerseniz fırınladığınız yemeklerde de kullanarak tüketebilirsiniz.

1 ölçek protein tozu kaç gramdır

Satın almış olduğunuz protein tozunun markasına ve türüne göre ambalajdan çıkan ölçeğin protein tozu kapasitesi farklılık gösterebilir. Böyle durumlarda siz kişisel protein ihtiyacınıza göre farklı bir ölçek kullanabilir veya ambalajdan çıkan ölçek üzerinden oranlama yaparak kullanacağınız protein tozu miktarını belirleyebilirsiniz. Ayrıca kimi markalar protein tozlarını bidon ve kavanoz ambalajlarda değil tek kullanımlık paketlerle de satmakta. Bu tek kullanımlık ambalajlardan faydalanarak kullanacağınız ölçüyü kolaylıkla belirleyebilir, ürünü yanınızda taşıyarak dilediğiniz yerde kolayca hazırlayabilirsiniz.

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet
Önceki İçerikProtein Tozunun Yan Etkileri Nelerdir?
Sonraki İçerikAkşam Yemeği Yerine Protein Tozu Almak Doğru mu?

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ