Kas geliştirmek, yapılan spor faaliyetlerinden vücut geliştirme amacıyla fayda almak ve kilo vermek için protein tozlarından faydalanmak son dönemin en popüler hareketliliklerinden. Hiç şüphesiz günlük protein ihtiyacını karşılamak için öğünleri kolayca programlamak herkes için mümkün olmadığından protein tozlarıyla hazırlanan karışımlar çoğu zaman kurtarıcı oluyor. Ancak protein tozları hazır gıdalar olarak takviye edici besin olarak görülmeliler. Yani doğal gıdalardan alınacak olan proteinlerle, protein tozundan alınacak olan proteini birbiriyle denk tutmamak gerek. Bu durumun nedeni protein tozundaki proteinin, normal proteinden farklı olması değil. Protein tozları da tıpkı doğal gıdalardakine benzer protein ihtiva eder ancak doğal gıdaların proteinin yanında içerdiği vücut için gerekli olan çok sayıda mineral, vitamin ve yağ asidi var. Bu yazımızda protein tozunu akşam yemeğine alternatif olarak tercih etmenin doğru olup olmadığını ve eğer akşam yemeği yerine protein tozu tüketilirse nasıl bir sürecin sizi beklediğini değerlendirmeye çalışacağız.

Hemen Protein Tozu Ürünlerini Keşfet! >  

Protein tozunu öğünlerin yerine geçirmek

Whey protein tozu ve takviye gıdaları atletler ve vücut geliştiriciler arasında olduğu kadar spor salonlarında vakit geçirmeyen ama mutfakta zaman harcamaktan hoşlanmayıp kilo vermek isteyenler arasında da popülerdir. Birçok sağlıklı insan rutin öğünler yerine whey protein takviyesini tüketmek konusunda sorun yaşamamakta ancak yediğiniz gıdaların çoğunun yerine whey protein tozunu geçirmenin de bir takım riskleri olduğunu bilmeniz gerek.

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com

protein tozu akşam yemeği

Günlük olarak bir öğünü ya da atıştırmalığı whey protein ile geçiştirebilirsiniz.

Whey takviyeleri, rutin öğünlerinizden aldığınız protein kadarını (20-30 gram veya daha fazla) hızlı ve uygun bir şekilde size sağlamak konusunda oldukça başarılı ürünlerdir. Birçok whey protein takviye edici ürünler çeşitli vitaminler ve mineraller ilave edilerek piyasaya sunulur ve böylelikle siz tam bir öğünden almanız gereken besin değerlerinin tamamını protein tozunuzu tüketerek de alabilirsiniz. Ancak, whey protein tozları tipik olarak lif ve antioksidan içermezler. Lif, sindirim sisteminin sağlığı için temel madde olmakla beraber, antioksidanlar hastalıklara karşı savunmada baş rolü üstlenirler.

protein tozu akşam yemeği

2018 senesinde sistematik araştırmaların sonuçlarını inceleyen bir çalışma, whey protein tüketen aşırı kilolu kişilerin bir çoğunun kilo ve yağ kütlesi kaybettiğini, kan basıncının, kan şekerinin ve toplam kolesterol düzeyinin gerilediğini göstermektedir. Alanında eğitimli sporcular için de ortaya konulan kanıtlara göre düzenli olarak protein takviyesi alımının kas gücünde ve dayanıklılığında olumlu yönde etkisi var. Ancak bu çalışmalarla ilgili olarak katılımcıların protein tozunu öğünlerin yerine geçirip geçirmediğine dair ya da whey tüketimini rutin beslenme düzenine eklediğine dair veri bulunmamakta.

Protein tozunu öğünlerin yerine geçirmekle ilgili uzman görüşü

Beslenme ve sportif organizasyonlar ile birlikte önemli diyetisyenler bir seçim yapılması gerektiğini ifade ediyor ve bu seçimin whey protein yerine tam olarak değerleri ihtiva eden öğünlerden yana olmasını gerektiğini söylüyor. Amerikan Beslenme ve Diyet Uzmanlığı Akademisi, birçok kişi için protein takviyesinin önemsiz olduğunu ve sporla uğraşmayan kişilere kıyasla daha fazla protein ihtiyacı olan sporcuların bile whey ve diğer takviye ediciler yerine doğal gıdaları tercih etmesi gerektiğini ifade ediyor. 2017 yılında Best Food Facts’ın Uzm. Dyt. Anne Elizabeth Cundiff ile gerçekleştirdiği röportajda, Cundiff, protein tozunun gerçek gıdalara alternatif olmaması gerektiğini ve protein tozu ürünlerinin daha ziyade diyet programına ek olarak protein alımının yetersiz olduğunda tercih edilmesi gerektiğini ifade ediyor.

protein tozu akşam yemeği

Protein tozunu doğal gıdalara tercih etmenin riskleri

Whey protein birçok kişi için güvenlidir fakat aşırısını rutin diyetinizin yerine geçirmenizin bir takım riskleri de vardır. Bu riskler arasında; sindirim sorunları, beslenme eksiklikleri, ilaç kullanımları varsa negatif  reaksiyonlar ya da emilim engelleri, mide bulantısı, şişkinlik, tat kaybı, bitkinlik ya da baş ağrısı yer alıyor. Eğer whey proteini herhangi bir nedenle rutin öğünlerin yerine tercih ediyorsanız, sağlığınızı korumak ve ihtiyacınız olan tüm besinleri bilmek adına bu durumu mutlaka hekiminize ya da doktorunuza bildiriniz.

Protein tozunu öğünlerin yerine nasıl kullanabilirsiniz

Protein tozunu takviye edici gıda olarak diyet programınızda karşılayamadığınız protein miktarına paralel olarak kullanmaya dikkat ederseniz, gerçek anlamda verim elde etmeniz mümkün. Bunu yapabilmek için öncelikle haftalık ya da aylık olarak bir beslenme programı hazırlayın ve öğün öğün aldığınız protein miktarlarını belirleyin.

Belirlemiş olduğunuz günlük protein alım miktarlarının sonucunda günlerde açıkta kalan protein miktarlarını not edin ve bu nota bağlı olarak günlük ihtiyacınız olan protein tozu miktarını belirleyin. Eğer protein alım miktarınızdaki açık çok fazlaysa ve neredeyse bir öğünün yerine protein tozu almanızı gerektirecek bir durum söz konusuysa bu durumda alternatif atıştırmalıkları da beslenme programınıza ekleyin ve yeniden hesaplama yapın.

Protein alımınızdaki açık 40-60 gram arasındaysa, bu miktarı antrenman öncesi ve sonrası olmak üzere iki ayrı dozda protein tozu tüketmek suretiyle kapatabilirsiniz. Böylelikle hem antrenman sırasında direncinizi hem de antrenman sonrası toparlanma ve yeni kas dokusu gelişimi hızınızı da arttırırsınız.

Genel anlamda hekimler hazır gıdaların herhangi bir şekilde doğal öğünlerin yerine tüketilmesini önermezler ancak özellikle rutin olarak antrenman yapan kişiler ve vücut geliştirmek isteyen kişiler için günlük olarak belirli miktarda protein ihtiyacını karşılamak maliyet ve zaman yönünden mümkün olmadığından takviye amaçlı olarak whey proteini kullanmanın hiçbir sakıncası olmadığı da kantılanmıştır.

Protein tozundan almakta olduğunuz protein, doğal gıdalardan aldığınız proteinlerden farksız olmakla beraber, whey proteini tüm proteinler arasın da en kaliteli ve en hızlı sindirileni olarak bilinir. Bu yönden çok sık olmamakla beraber öğünlerin yerine protein tozuyla hazırlayacağınız karışımı tüketmenizde sakınca yoktur. Pek tabii ki aşırıya kaçmadığınız müddetçe.

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet
Önceki İçerik1 Ölçek Protein Tozu Kaç Gramdır?
Sonraki İçerikEvde Yapabileceğiniz Doğal Protein Tozu Tarifi

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ