Bu yazımızda sizlere evde kolay ve pratik bir şekilde yapabileceğiniz doğal protein tozu tarifini paylaşacağız.

Protein, vücudumuzda hücrelerin büyük bir kısmını meydana getiren temel yapı taşı olarak, olmazsa olmazdır. Faydalarını saymakla bitiremeyeceğimiz protein tozunun sporcular ve vücut geliştiriciler açısından önem arz eden yönü ise proteinin antrenman öncesi ve sonrası alımında, kas iyileşmesi ve yeni kas dokusu oluşumu hızlanmakta, öylelikle de vücutta arzu edilen şekilde güçlü ve toparlanmış görünüme sahip kas yapısına sahip olunabilmektedir.

Hemen Protein Tozu Ürünlerini Keşfet! >  

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com

evde doğal protein tozu tarifi

Spor faaliyetleriyle uğraşılmıyor olsa dahi günlük olarak belirli miktarda protein alımı yapmamız şart. Bu şartın nedeni ise vücuttaki organların ve dokuların fonksiyonlarını yerine getirebilmesi. Günlük olarak alınması gereken protein miktarı kişinin yaşına, kilosuna ve boyuna göre belirlenebilmekle beraber ortalama olarak; 18 yaşın üzerinde 60 kilo ağırlığındaki bir kişinin 48 gram protein alması gerekir. Bu miktar günlük olarak tüketilen besinlerden kolayca alınabilirken, sporcular içinse bu durum değişmektedir. Spor faaliyetleri gerçekleştirirken vücuttaki protein ihtiyacı artacağından, kilograma göre hesaplanan protein miktarını belirleyici kat sayıda değişiklik gösterir. Örnek vermek gerekirse, 60 kilo ağırlığında ortalama seviyede spor faaliyetleriyle uğraşan bir kişinin günlük olarak alması gereken protein miktarı 72 grama kadar çıkmakta. Bu miktar ise günlük olarak tükettiğimiz besinlerden (bilhassa beslenme programı takip eden kişiler için) kolayca kazanamayacağımız düzeye olduğundan, protein tozu gibi takviye edici gıdalarla bu ihtiyacı kapatırız.

Protein Tozu Nasıl Elde Edilir?

Protein tozu, doğal yollarla protein kaynaklarından elde edilen toz formundaki protein olup, doğal gıdalardan pek de farklı bir özellik taşımaz.Doğal gıdalar protein tozunda bulunmayan çok sayıda mineral, vitamin, lif ve diğer hayati önem taşıyan besin değerlerini ihtiva ettiğinden, protein tozunun doğal gıdalar yerine tercih edilmemesi gerekir. Bu nedenle de yalnızca günlük olarak ihtiyaç duyulan protein miktarının alınabilmesi için ek öğünlerle tüketilerek beslenme programına entegre edilmesi önerilir.

evde doğal protein tozu tarifi

Günümüzde protein tozlarına ilişkin yoğun bir önyargının yanında protein tozu ürünlerinin maliyeti nedeniyle birçok kişi istese de protein tozu ürünü kullanamıyor. Bu durumda protein tozuna alternatif yöntemler aranıyor; ki bu yöntemler arasında ilk sırada protein yönünden zengin doğal gıdaları öğünlere eklemek geliyor. Bir noktada bakıldığında protein yönünden zengin doğal kaynaklarla beslenmek ise maliyet açısından aslında fark yaratmıyor. Dahası her zaman bol protein içeren öğünler hazırlayabilmek ve tüketmek için vakit bulabilmek kolay olmuyor. Spor salonunda biftek yemek veya antrenman sonrası yorgunluğuyla fırına balık sürmek kulağa pek cazip gelmiyor. İşte biz de bu yazımızda evde doğal yollarla protein tozu karışımına benzer özellikte karışımlar hazırlayabilmeniz için tarifler paylaşacağız. Paylaştığımız tarifleri evde hazırlayarak mataranıza doldurabilir, yanınızda taşıyarak antrenman öncesinde ve sonrasında tüketerek protein tozu yerine protein yönünden zengin bu özel karışımları tüketebilirsiniz.

Evde protein tozu tarifi

Evinizde kendi imkanlarınızla protein tozu yapmak için öncelikle protein tozunuzu oluşturacak kaynağınızı belirlemeniz gerekiyor. Bu kaynaklar arasında whey, kazein, yumurta proteini, soya proteini, bezelye, pirinç ve kenevir yer alır. Bu proteinleri elde etmek için yağsız süt, kinoa, kenevir tohumu, nohut, bezelye, kuru yumurta tozu, kahverengi pirinçten faydalanabilirsiniz. Tercih ettiğiniz protein kaynağını toz formuna getirebilmek için bir blendera veya kahve değirmenine ihtiyacınız olacak. Seçtiğiniz ürünleri öğütücüden geçirerek iyice inceltin. Eğer kuru fasulyeden faydalanarak protein tozu yapmayı planlıyorsanız, kuru fasulyenizi güzelce pişirmeniz gerekir çünkü kuru fasulye gibi besinlerin genel sağlığı tehdit edebilecek doğal toksinler içerdiğini unutmamalısınız. Toz formuna getirdiğiniz protein kaynaklarının tadı her zaman güzel olmayabilir. Bu tatsızlığı giderebilmek içinse tatlandırıcı olarak; vanilya, kuru baharat, meyve aromaları, toz çikolata, kakao kullanın. Ek olarak, protein tozunu kullanarak içeceğinizi hazırladıktan sonra, sıvı formdaki badem ya da nane gibi tatlandırıcılardan yararlanabilirsiniz. Eğer lezzet konusunda sorun yaşamıyorsanız, tatlandırıcı hiçbir ürün kullanmadan da içeceğinizi hazırlayabilirsiniz. Protein tozunuzu dilerseniz sütle, meyve suyuyla veya suyla hazırlayarak tıpkı ambalajlı satılan protein tozları gibi kullanabilirsiniz.

evde doğal protein tozu tarifi

Doğal protein shake tarifi

Eğer protein tozu hazırlamak sizin için zahmetli geliyor ve siz günlük olarak karışımınızı hazırlayıp yanınızda taşımak istiyorsanız, o halde bunun için de sporcular ve antrenörler tarafından geliştirilmiş tarifler olduğunu söyleyelim. Bu tariflerden faydalanarak kendi protein shakeinizi hazırlarken dilerseniz, tariflere eklemeler yaparak kendi lezzetlerinizi de yaratabilirsiniz.

Tarif 1

 • Haşlanmış Yumurta (2 Adet)
 • Lor Peyniri (200 Gram)
 • Muz (1 Adet)
 • Yarım Yağlı Süt (400 Gram)
 • Bal (1 Çay Kaşığı)
 • Badem (1-2 Adet)
 • Tuz
 • Zeytinyağı
 • Kakao

Haşlanmış yumurta, süt ve lor peynirini öğütücüden iyice inceltene kadar geçirdikten sonra muzu karışıma ekleyerek bir kez daha öğüterek ince forma getiriyoruz. Protein kaynaklarının karışımı tamamlandıktan sonra tatlandırıcı malzemeleri (bal, badem, tuz, zeytinyağı, kakao) ekleyerek iyice öğütmeye devam edin. Karışımınızın kıvamı katı olursa bir miktar daha süt ekleyerek yoğunluğu azaltabilirsiniz. Protein shake’iniz hazır. (Toplam protein içeriği: 61.8 gr)

Tarif 2

 • Muz (1 Adet)
 • Lor Peyniri (250 Gram)
 • Su (2 Bardak)
 • Kakao

Daha az malzeme kullanarak hazırlayabileceğiniz bu protein shake için tüm malzemeleri öğütücüye atarak içilecek forma gelene kadar inceltin. (Toplam protein içeriği: 25 gr)

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet
Önceki İçerikAkşam Yemeği Yerine Protein Tozu Almak Doğru mu?
Sonraki İçerikKalp Hastaları Protein Tozu Kullanabilir Mi?

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ