Düzenli antrenman yapan sporcuların ihtiyaç duyduğu en önemli besin ögesi proteindir. Zorlu geçen antrenmanlar sonrasında kaslar parçalanarak kendisini yenilerler. Bu sırada içerdikleri proteini kullanırlar. Ancak bir süre sonra kas gelişimi için daha fazla proteine gereksinim duyulur. Bu yüzden dışarıdan hazır protein takviyesi alınmalıdır. Sık kullanılan protein tozlarından biri whey protein tozu olarak bilinir. Whey protein tozu peynir altı suyundan elde edilir. Peynir altı suyu sadece peynirden elde edilmez. Örneğin, yoğurdun üzerinde biriken suyu da peynir altı suyu olarak bilinmektedir. Whey protein tozu, kas onarımını arttırır ve kas gelişimini sağlar. Whey protein tozu besin değeri ile yüksek besleyici özelliğe sahiptir. Ayrıca kana karışımının hızlı olması kısa sürede sonuç alınmasını sağlar.

Whey Protein Tozu Hakkında Bilmedikleriniz

Whey Protein Nedir?

Whey protein tozu nedir sorusuna verilebilecek en kısa cevap peynir altı suyu olduğudur. Whey protein tozları peynir yapımında kullanılan sütün katı kısmından ayrılan suyun çeşitli işlemlerden geçerek hazırlanması ile meydana gelir. Peynir altı suyu olarak bilinen whey protein tozu faydaları, yapılan birçok bilimsel araştırmalar ile kanıtlanmıştır. ticari olarak peynir üretimi yapılırken elde edilen peynir altı suyu farklı işlemler görerek whey protein tozu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Whey Protein Tozunun Tadı Nasıldır?

Whey protein tozlarının tadını içerdiği laktoz ve yağ sebebi ile beğenenler olduğu gibi bazı kullananlar tarafından pek beğenilmemektedir. Bu nedenle whey protein tozu kullanımı farklı değerlendirme şekilleri ile tüketilebilir. Farklı tatlandırıcılar, diğer protein karışımları ya da isteğe bağlı farklı meyve suları ile karıştırılarak tüketilebilmektedir. Ayrıca çikolata, çilek ve vanilya aromalı çeşitlerini de deneyip severek tüketebilirsiniz.

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com

Whey Protein Türleri

Whey protein tozu nasıl ve işlem görme sürelerine göre 3 farklı gruba ayrılmaktadırlar. Bunlar konsantre, isolat ve hidrolizat whey proteinleridir. Whey protein konsantresinin yaklaşık yüzde 75’i proteinden meydana gelmektedir. İçeriğinde az miktarda laktoz ve yağ bulundurmaktadır. Diğer türlerine göre tadı daha iyidir. Whey protein isolatının yaklaşık yüzde 90’ı proteinden meydana gelmektedir. Diğerine göre içerdiği laktoz ve yağ oranı daha düşüktür. Whey protein hidrolizatı hidrolize edilmiş peynir altı suyudur. Diğerlerine göre sindiriminin daha kolay olması sebebiyle kana daha hızlı karışır.

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet
Önceki İçerikWhey Protein mi, Kazein Protein mi?
Sonraki İçerikBitkisel Protein Tozlarının İçeriği Hakkında

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ