Yoğun antrenman yapan sporcular sürekli bir kas gelişimi için proteine ihtiyaç duyarlar. Antrenman sonrasında kaslar parçalanarak gelişimini tamamlamak için içerdikleri proteini kullanırlar. Kas kütlesinde artış için proteinin ek olarak dışarıdan alınması gerekmektedir. Takviye edici proteinlerden en önemlileri whey protein tozu ve kazein protein tozu olarak bilinmektedir. Ancak, hangisinin kullanılacağı konusunda kararsızlık yaşanabilmektedir. Bilimsel araştırmalar sonucunda her ikisinin de kas yapımında büyük öneme sahip olduğu belirlenmiştir. Genel olarak, ikisi de benzer faydalar sağlamaktadır. Sindirim hızları açısından farklılık göstermektedirler. Whey protein ya da kazein protein kullanımı sporcunun tercihine göre belirlenmektedir.

Whey Protein mi, Kazein Protein mi?

Whey Protein Faydaları

Peynir altı suyu olarakbilinen whey protein, sindirimi kolay bir sporcu gıdasıdır. Kas gelişimi için gerekli olan amino asitlerin kana hızlı bir şekilde karışmasını sağlar. Parçalanan kasların onarımını yaklaşık 1 saat içerisinde tamamlamaya yardımcı olur. Bu onarım için vücudun ihtiyaç duyduğu yüksek enerjiyi de en iyi şekilde karşılar. Bu sebeple antrenman sonrası tercih edilebildiği gibi antrenman öncesi de tercih edilmektedir. Ayrıca whey protein, tokluk hissi yaratmaktadır. Böylece kilo kontrolü de sağlamaktadır. Diyet programlarına da uygundur.

Kazein Protein Faydaları

Kazein Protein sütün esas proteinidir. Antrenman sonrası kas gelişimi için gerekli olan tüm amino asitleri içermektedir. Sindirimi whey proteine göre daha yavaştır. Bunun sebebi, mide asidi ile birleştikten sonra jel yapıya dönüşmesidir. Bu nedenle, amino asitlerin kana karışma hızı yavaşlar. Kazein protein daha çok yatmadan önce tüketilmektedir. Kilo probleminiz yoksa ya da kilo kaybetmek istemiyorsanız kazein proteini tercih edebilirsiniz. İştah azaltıcı etkisi olmayan ve tokluk hissi yaratmayan özelliği sayesinde kilo almak isteyenlerin diyet programlarına uygun bir gıdadır. Kas kayıplarını önler.

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com

Whey Protein ve Kazein Proteinin Birlikte Kullanımı

Whey protein ve kazein protein farkı sindirim hızlarının farklı olmasıdır. Ayrıca, diğer bir fark da lösin miktarıdır. Whey protein daha fazla lösin amino asidi içermektedir. Sağlığımız ve kas gelişimi için büyük önem taşıyan bu proteinler birlikte kullanılabilmektedir. Özellikle yoğun antrenman yapan sporcular için whey ve kazein birlikte kullanılması fayda sağlamaktadır.

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet
Önceki İçerikVücut Geliştirmede Protein Tozu Nasıl Kullanılmalı?
Sonraki İçerikWhey Protein Tozu Hakkında Bilmedikleriniz

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ