Kasların temel yapı taşı proteinlerdir. Kas hücreleri devamlı olarak yenilenirler. Bu yenilenmenin gerçekleşmesi için sürekli bir protein alınımı gerekmektedir. Gerekli miktarda protein alınmazsa kas hücreleri yenilenemez. Bu nedenle kas kaybı gerçekleşir. Özellikle yoğun antrenman yapan sporcular daha fazla proteine ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden proteinin dışarıdan takviye edilmesi gerekmektedir. Vücut geliştirmede protein tozu şart mı sorusuna cevap böylelikle ortaya çıkmaktadır. Takviye edici protein ürünleri içerisinde birçok seçenek bulunmaktadır. Buna bağlı olarak kullanım şekilleri de farklılık göstermektedir. Vücut geliştirmede protein tozu kullanımı oldukça önem taşımaktadır. Takviye edici protein tozları düzenli ve gerekli miktarlarda kullanılmalıdır.

Vücut Geliştirmede Protein Tozu Nasıl Kullanılmalı?

Protein Tozları Ne Zaman Kullanılır?

Protein tozu vücut geliştirme yapanlar için büyük önem taşımaktadır. Protein tozu ile vücut geliştirme doğru zamanda kullanım ile direkt olarak ilişkilidir. Protein tozu kullanım zamanları yapılan spor dalına, antrenman yoğunluğuna ya da diyet programlarına göre farklılık gösterebilmektedir. Genellikle sabah uyanıldığında, antrenman öncesinde, antrenman sonrasında ve uyumadan önce kullanılabilmektedir. Bunun yanı sıra bazı takviye edici gıda ürünlerinin spor esnasında da kullanımı tercih edilmektedir.

Protein Tozlarının Kullanım Zamanları

Fitness için protein tozu kullanırken kullanılan zamana önem verilmelidir. Sabah protein kullanımı gece boyunca aç kalan kasların ihtiyacını giderir. Ancak dikkat edilmesi gereken önemli husus, bu tüketimin tüm besin ihtiyacını tek başına karşılayamayacağı unutulmamalıdır. Antrenman öncesi protein tozu kullanımı antrenman sırasında parçalanacak olan kasların onarımı için gereklidir. Kaslarda yeterli miktarda bulunmayan protein antrenman esnasında önemli derece hissedilir. Antrenman sonrası protein tozu kullanımı antrenman sırasında kullanılan proteinin geri kazanılması için önemlidir. Özellikle zorlu ve yoğun geçen antrenmanlar sonrasında kaslardaki protein kullanılarak azalmaktadır. Sonrasında kaslardaki protein eksikliğini gidermek gerekir. Uyumadan önce protein tozu kullanımı uzun süren uyku hali durumunda kasların protein yönünden aç kalmaması açısından önem arz etmektedir.

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com

Protein Tozu Kullanım Dozu Nasıl Ayarlanır?

Günlük alınması gereken protein miktarı yaşa, cinsiyete ve yapılan antrenman yoğunluğuna göre değişiklik gösterebilmektedir. Genel olarak günlük alınması gereken protein miktarı 1,5 – 2.0 gr/kg olarak bilinmektedir. Bu miktar yapılan antrenman yoğunluğuna göre değişiklik gösterebilmektedir. Fazla protein alınımı sonucunda bazı sorunlarla karşılaşılabilir. Yeterli oranda emilmeyen protein ishal gibi sorunlara neden olabilir. Vücutta ani protein artışı kalp büyümesi ya da kalp yorulması sorunlarına da yol açabilmektedir. Ayrıca aşırı protein alımı kandaki asit oranını artırır ve vücut asit miktarını dengelemek için kalsiyumunu kullanır. Kalsiyum eksikliğinde kemik erimesi ve böbrek taşı sorunları görülebilir. Bu yüzden protein tozunun doğru zaman ve dozda kullanımı oldukça önemlidir.

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet
Önceki İçerikVeganlar ve Vejetaryenler İçin Bitkisel Protein Tozları
Sonraki İçerikWhey Protein mi, Kazein Protein mi?

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ