Bitkisel proteinlerin hayvansal proteinlere göre etki mekanizmalarının daha kötü olduğu düşünülmekte. Hatta bazen bitkisel proteinler yetersiz protein olarak da nitelendirilmektedir. Sanılanın aksine bu gerçeği yansıtmamaktadır. Protein sporcuların gelişimi için çok önemli bir besindir. Sporcular için protein kaynağı olarak hep hayvansal besinler düşünülür. Hayvansal besinler protein kaynağı için en kolay yollardan bir tanesidir. Ancak tek değil.  Birçok sporcu daha önce bitkisel protein takviyesi kullanarak hedeflerine ulaşmıştır.

Veganlar Ve Vejetaryenler İçin Bitkisel Protein Tozları

Vegan ve Vejetaryen Beslenme

Bu noktada vegan ve vejetaryen beslenme tarzları birbirine karıştırılmamalıdır. Vejetaryen beslenme tarzında süt ürünleri ve yumurta tüketilebilir. Vegan beslenme tarzında ise hiçbir hayvansal ürün (kırmızı et ve beyaz et, süt ürünleri, deniz ürünleri, yumurta, arı ürünleri, her türlü hayvansal besin takviyeleri) kullanılmaz. İster vegan isterse de vejetaryen beslenme çeşitlerini kullanarak da kas geliştirebilirsiniz.   

Bitkisel Protein Takviyesi Nasıl Olmalı?

En çok bilinen bitkisel proteinler mercimek nohut soya fasulyesi, bakladır. Ayrıca bitkisel proteinlerin etki mekanizması olarak hayvansal proteinlerden hiçbir farkı yoktur. Dolayısıyla bitkisel proteinleri rahatlıkla beslenmenizde kullanabilirsiniz. Burada dikkat edilecek en önemli noktalardan biri planlamadır. Bitkisel protein takviyesi ile beslenme planı oluştururken çeşitlilik önemlidir. Bu sayede vücudunuz için gerekli proteinleri alabilirsiniz. Ayrıca yüksek miktarda protein içeren besinler kullanılması protein açığının tamamlamasında size yardımcı olacaktır. 

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com

Bitkisel Protein Tozu Nedir?

Eğer protein kaynağı olarak hayvansal ürünler kullanmak istemiyorsanız bitkisel kaynaklı protein tozu kullanabilirsiniz. Yapılan araştırmalar, kas gelişiminde bitkisel bazlı protein tozlarının hiçbir olumsuz etkisinin olmadığını göstermiştir. Bitkisel protein tozlarını kahvaltınızda, ara öğünlerinizde smoothielere katarak ya da çeşitli tarifler ile yemeklerinizde tüketebilirsiniz. Hayvansal protein tozlarında olduğu gibi antrenman öncesi ve sonrasında da kullanabilirsiniz. Vücudunuz proteinin nereden geldiğini önemsemez. Proteinin nereden geldiğinden ziyade çeşidi ve miktarı gelişim açısından önemlidir. Alınan protein, yapı taşları ile birlikte vücutta protein sentezini başlatır. Türü fark etmeksizin kas gelişimine yardımcı olur.  

En çok kullanılan bitkisel kaynaklı protein tozu çeşitleri:

  • Bezelye Proteini
  • Esmer Pirinç Proteini
  • Kenevir Proteini
  • Soya Proteini
  • Ay Çekirdeği Proteini
Protein Tozu Ürünlerini Keşfet
Önceki İçerikTek Kullanımlık Protein Tozu Ürünlerini Keşfedin
Sonraki İçerikVücut Geliştirmede Protein Tozu Nasıl Kullanılmalı?

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ