protein tozu sivilce yapar mı?

Cildimiz, vücudumuzun dış dünyaya açılan yüzüdür. Bilhassa yüzümüz ve boynumuz, çevremizin bize dair ilk izlenimini etkileyen dış bölgelerimiz olduğundan, düzenli ve temiz bir görünüme sahip olmasını isteriz; yani güzel olmak. Cilt görünümüyle ilgili olarak birçok kişinin muzdarip olduğu konu ise sivilce problemi olarak karşımıza çıkar.

Hemen Protein Tozu Ürünlerini Keşfet! >  

Sivilce Nedir?

Sivilce, özellikle yüz ve sırtta kendisini gösteren iltihaplı lezyonlardır. Görünüm itibariyle birçok kişinin estetik kaygılarını tetikleyen, ne zaman ve ne şekilde ortaya çıkacağı bilinmeyen bir cilt sorunu olarak sivilce istenmeyen bir unsur ve kişilerin önüne geçmek istediği bir problem. Hal böyle olunca akla sivilceyi engelleyebilmek adına gelmeyen kalmıyor çünkü tıp alanında sivilcenin oluşumu ve giderilmesiyle ilgili olarak halen kesin bir gelişme yok.

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com

Sivilce problemiyle karşı karşıya kalan kişilerin büyük bir kısmı, tükettikleri gıdaların sivilce oluşumuna etki ettiğini düşünür.

Çünkü diğer tüm faktörler dışlandığında geriye yalnızca gündelik ve zorunlu olarak gerçekleştirilen faaliyetler kalır ve beslenme bunlar arasında en çok öne çıkanı. Biz bu yazımızda sporcuların merak ettikleri bir konu olan protein tozunun sivilce oluşumuna etkisi olup olmadığı konusunu ele alacağız ve protein tozunun cilt sağlığı üzerindeki etkilerini inceleyeceğiz. Sağladığımız bilgiler, çeşitli bilimsel kaynaklardan ve kullanıcı deneyimlerinden yola çıkarak hazırlanmıştır. Bu konuyla ilgili olarak endişeleriniz ve merak ettiğiniz hususlar varsa, protein tozu kullanmadan önce hekiminize danışmanızı ve profesyonel tavsiye almanızı öneririz.

Protein Tozu ve Sivilce İlişkisi

protein tozu sivilce yapar mı?

Öncelikle belirtmemiz gerekir ki; sivilcenin oluşumuyla tüketilen gıdalar arasında kesin bir ilişki ispatlanmış değil. Bu durum nedeniyle de protein tozu kullanımına bağlı olarak sivilce sorunuyla karşılaşıp karşılaşmayacağınızı kesin olarak söylemek mümkün değil. Yalnızca eldeki istatistik verileri değerlendirerek bir yorum yapabilmek mümkün ve bu verilere göre de protein tozu kullanımıyla sivilce oluşumu arasında olumlu bir ilişki bulunamamış durumda.

Protein tozu, protein kaynaklarının filtrelendikten sonra işlenmesi sonucunda elde edilen bir üründür.

Besin takviyesi olarak günlük protein alımının dengelenmesi için kullanılan protein tozları, aslında bir noktada doğal olarak protein alımı yaptığınız doğal besinlerden farksız. Yalnızca içerik açısından sınırlı özellikleri bulunması nedeniyle doğal öğünler ile birebir benzer fonksiyona sahip olmadığından doğal gıdaların yerine tercih edilmemesi gereken protein tozu, vücutta bu gıdalardan farklı bir etki yaratmaz.

Altının çizilmesi gereken önemli husus ise protein tozunun cilt sağlığını olumsuz değil olumlu yönde etkilediği gerçeği. Bildiğiniz üzere protein, vücudun genel itibariyle birçok alanda kullandığı ve ihtiyaç duyduğu bir besin. Protein yalnızca kas ve kas dokularının gelişimi için değil, genel sağlık üzerinde etkisi olan birçok fonksiyonun yerine getirilebilmesi için gerekli. Bu fonksiyonlar arasında saç, tırnak ve cilt sağlığının korunması da yer alıyor. Yapılan bilimsel çalışmalar, günlük olarak yeterli miktarda protein alımı yapan kişilerin, yetersiz protein alımı yapan kişilere kıyasla daha sağlıklı saç, tırnak ve cilt yapısına sahip olduğunu ve bu dış dokularının daha dayanıklı bir hale geldiğini ortaya koyuyor. Burada çalışmalarda sapmaları ortaya çıkaran olumsuz verilerin birçoğunun ise genetik faktörlere bağlı olarak kişilerde söz konusu olan saç dökülmesi ve sivilce problemi olduğu açıklanıyor. Eğer genetik anlamda sivilce çıkarmaya ve saç dökülmesine yönelik bir yatkınlığınız söz konusu değilse, protein tozu kullanımının doğrudan bu problemleri ortaya çıkarabilecek bir etkisi yok.

Protein Tozunun Yanlış Kullanımıyla Oluşabilecek Sorunlar

protein tozu sivilce yapar mı?

Protein tozunu günlük olarak yeterli düzeyde kullanmanın cildiniz ve genel sağlığınız için bir zararı olmayacağı gibi gereğinden fazla kullanım ise aksi yönde etki yaratabilir. Vücudumuz günlük olarak belirli miktarda proteine ihtiyaç duyar. Bu miktar alındığı zaman ve antrenmanla proteinin kullanımı desteklendiği zaman kas dokuları gelişir ve organ dokularının fonksiyonları iyileşir.

Protein alımı yeterli düzeyin üzerine çıktığında ise vücut bu fazlalığı proteinin orijinal formunda değil yağ olarak depolar.

Haliyle karaciğer üzerindeki baskı artar ve vücutta yağlanma söz konusu olur. Sivilcelerin oluşumuyla ilişkili bir faktör olarak karaciğerin baskı altında kalması ve vücutta yağlanma dikkate alındığında, protein tozunun aşırı dozda tüketiminin ciltte sivilce oluşumuna neden olabileceği düşünülebilir. Bu durum kişiden kişiye farklılık göstermekle beraber, protein tozunun sivilce oluşumuna neden olabileceği ender hallerden birisi olarak hatalı kullanımı gösterebiliriz.

Egzersiz Yapmanız Şarttır

protein tozu sivilce yapar mı?

Vurgulanması gereken bir diğer kritik konu ise protein tozu kullanırken egzersiz yapmamak. Protein tozları, günlük beslenme programında protein alımının yetersiz olduğu hallerde tercih edilen besin takviyeleridir. Vücudu ihtiyaç duyduğu protein miktarı ise kas dokularının iyileştirilmesini gerektiren yoğun antrenmanlar sonrasında artar. Vücut geliştirme ve profesyonel spor branşlarıyla uğraşan kişiler için haliyle ihtiyaç duyulan protein miktarı artacağından protein tozuyla bu miktarın vücuda girmesi sağlanabilir ancak eğer spor faaliyetleriyle ilgilenmiyor, düzenli olarak antrenman yapmıyorsanız ve fiziksel faaliyetleriniz düşük seviyedeyse protein tozu kullanımınız anlamsızlaşır. Böyle bir durumda protein tozu kullanmak, vücuda gereğinden fazla protein girişi anlamına gelir ki; bir önceki paragrafta da vurguladığımız üzere proteinin fazlası vücutta yağ olarak depolanır ve sivilce oluşumuyla ilişkisi olduğu düşünülen yağlanma problemini başlatır.

Son olarak spor faaliyetleriyle sivilce ilişkisini açıklamak gerekirse; yoğun olarak sporla uğraşan kişilerde doğal olarak terleme fonksiyonu da yoğun olarak gerçekleşir. Terleme, vücutta ısınma ve hareketli aktiviteye bağlı olarak toksinlerin deri gözeneklerinden atılmasıdır.

Terleme sonucunda cilt üzerinde oluşan sıvı, toksin içeriğe sahip olmasıyla beraber temizlenmemesi halinde cilt hijyenini azaltır.

Böyle bir durumda doğal olarak gözeneklerin tıkanması ve tıkanma ile birlikte deri altında yağ birikmesi söz konusu olur. Bu tip durumlarda sivilce oluşumu ortaya çıkabilir. Antrenman sonrasında ılık bir duş alarak cildi ve cilt gözeneklerini temizlemek, sivilce oluşumu ihtimalini düşürebilecek bir uygulama olacaktır.

Özetle, hangi türde olursa olsun protein tozunun kullanımının estetik açıdan sizde bir kaygı yaratmayacağı aşikar. Tüketicilerin, hatalı bilinçlendirildiği besin takviyesi grubu ürünlerinden protein tozunu doğru ve düzenli bir şekilde kullandığınız zaman genel sağlığınızı olumsuz etkileyebilecek bir durum beklenmez. Yalnızca süt ve süt ürünlerine karşı intolerans, protein tozu mamullerine karşı alerji gibi durumlar söz konusu olduğunda bir takım yan etkilerle karşılaşılabilir. Bu tip durumlarda protein tozu ürününü kullanmayı bırakıp, en yakın sağlık merkezinden destek almanız önerilir. Eğer hali hazırda alerjik olduğunuz gıda ürünlerini ve faktörleri biliyorsanız tercih ettiğiniz protein tozu ürününün içindekiler bilgilerini inceleyerek, ürünün sizin için uygun olup olmadığını değerlendirebilirsiniz.

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet
Önceki İçerikProtein Tozu Sağlıklı Mı?
Sonraki İçerik2019’un En İyi Vücut Geliştirme Hareketleri Listesi

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ