protein tozu sağlıklı mı?

Protein tozu ürünleriyle ilgili olarak gündeme sık sık gelen tartışmalı konulardan birisini bu yazımızda çeşitli parametreleri de baz alarak inceleyeceğiz. Pek tabii ki bu konu protein tozunun sağlıklı olup olmadığı. Çünkü her gün basında ve sosyal medyada yer alan protein tozuna yönelik çelişkili haberler başta sporcular olmak üzere, amatör olarak spor faaliyetlerine ilk defa başlayacak olanların kafasını karıştırmaya devam ediyor. Doğal olarak tükettiğimiz gıdalar genel sağlığımız üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğundan, protein tozu kullanarak kas gelişimini hızlandırmak isterken sağlık sorunları yaşamaktan endişe etmemek bu haberler baz alındığında çok zor. İşte biz de bu yazımızda protein tozunun genel sağlık üzerindeki etkilerini ele alarak, fayda ve zararlarını; varsa bu zararların nasıl ortaya çıkabileceğini detaylandıracağız.

Hemen Protein Tozu Ürünlerini Keşfet! >  

Protein Tozu Gerçekten Zararlı Mı?

protein tozu sağlıklı mı?

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com

Gerçekleştirdiğiniz antrenmanlardan verim alabilmek için günlük olarak protein alımınızı belirli bir düzeyde tutmanız gerekir. Protein, kas gelişimi ve oluşumundan sorumlu amino asitlerin sentezlenmesini sağlayan gıda olarak vücudun spor faaliyetleri olmasa dahi ihtiyacı olan bir besindir. Bu nedenle de proteinsiz bir yaşam düşünülemez. Ancak özellikle spor faaliyetleriyle uğraşırken artan protein ihtiyacının karşılanabilmesi için günlük olarak tükettiğimiz öğünler yeterli olamayabilir.

İşte bu durumda da protein tozu ürünlerine başvurarak ortaya çıkan protein açığını kapatmaya çalışırız.

Tercih ettiğimiz protein tozu markalarının whey protein tozu ürünleri aslında doğal olarak tükettiğimiz gıdalardan aldığımız proteinden daha farklı bir şey değildir. Yalnızca ambalaj gıda olması nedeniyle ve whey’in tatsız bir toz olması nedeniyle bir takım işlemlerden geçmesi gerekmektedir. Fakat bu hususta bilmeniz gereken şey protein tozlarının işlenmiş halleri ürünün yoğun bir şekilde saflaştırılması sonrasında ortaya çıkar ve çok düşük miktarda şeker, tatlandırıcı, topaklanmayı önleyici içerirler. Yani sağlığımızı tehdit edecek herhangi bir ek madde içermezler. Keza bu ürünler sürekli olarak denetime tabii tutulmakta ve sağlığı tehdit edecek bir unsur içermeleri halinde piyasaya girişleri engellenmektedir.

Protein tozunun olası bir sağlık sorununa yol açabilmesi için aşırı dozda kullanımın ya da ürüne karşı alerjinin söz konusu olması gerekir.

Diğer tüm gıdalar için geçerli olduğu gibi protein tozunu da aşırı miktarda tüketecek olursanız, vücudunuz bu alıma reaksiyon verir. Ölümcül olmasa da; baş ağrısı, kusma, kramp, çarpıntı, sivilce gibi sorunlar aşırı doza bağlı belirtiler arasında yer alır ve nadir karşılaşılır. Öte yandan alerji durumu ise tamamen farklı bir boyut olup, özellikle laktoz toleransı olan kişilerde meydana gelir. Eğer whey protein tozuna karşı alerjiniz varsa ürünü kullanmaktan kesinlikle kaçınmalısınız. Alerjik reaksiyona bağlı olarak; dudak, boğaz, dilde şişme; kurdeşen, nefes darlığı, çarpıntı gibi belirtilerle karşılaşabilirsiniz ve bu belirtiler kimi zaman müdahale edilmediği ve önlem alınmadığı hallerde ölümcül sonuçlara yol açabilir.

Yukarıda ele aldığımız üzere dengeli ve doğru bir şekilde tüketildiğinde protein tozunun sağlığı tehdit edecek bir gıda olmadığı anlaşılmaktadır. Bu bilgiler uluslararası gıda ve beslenme kuruluşlarının gerçekleştirdiği bilimsel çalışmalar baz alınarak hazırlanmış olup, bugüne dek protein tozu kullanımına bağlı olarak hiçbir ölüm veya ölümcül rahatsızlık kaydedilmemiştir. Basında yer alan takviye gıdalara bağlı ölüm haberlerinin protein tozu ürünleriyle ilgisi olmayıp, hormonsal değişimlere yol açan performans arttırıcıların hatalı kullanımıyla birlikte ölümcül sonuçlarla karşılaşıldığının da altını çizmemiz gerekir.

Protein Tozunun Faydaları Nelerdir?

Protein Tozunun Kas Gelişiminin Yanındaki Diğer Faydaları Nelerdir?

Vücudun ihtiyacı olan protein miktarını karşılamada tamamlayıcı olarak kullanıldığında protein tozunun faydaları oldukça fazladır. Pek tabii doğal gıdalar tüketerek ihtiyacımız olan protein miktarını karşılamamızın faydası daha fazladır ancak her zaman bu fırsata sahip değiliz. Özellikle zaman ve maliyet faktörleri nedeniyle protein ihtiyacını karşılamak birçok kişi için büyük bir sorunsaldır.

Protein Tozu Kas Kaybını Önler

Belirli bir antrenman düzeniniz olsun ya da olmasın günlük olarak yeterli miktarda protein alımınızın olması şarttır. Bu miktar sporcular için kişinin kilosunun iki katıyken, spor faaliyetleriyle uğraşmayanlar içinse kişinin kilosu kadar. Proteinden gelen amino asitler, vücutta birçok fonksiyonun gerçekleşmesi için kana karıştırılarak kullanılır. Bu yönden proteinin fonksiyonel açıdan en önemli faydası, kas dokusunun oluşturulması ve kas dokusunda bir hasar varsa iyileştirilmesidir.

Protein tüketiminizin yeterli olmadığı durumda vücutta kas dokusu oluşumu da gerçekleşmez.

Üstelik vücut açlık halindeyken eğer protein deposu tüketilmişse kas yıkımı başlar ve bu da güçsüz kalmanıza neden olur.

Eğer kilo vermek istiyorsanız ve karbonhidratlı besinlerden uzak duruyorsanız, protein alımınızın artması gerekir. Günlük olarak protein yönünden zengin besinler olan; süt, et, yumurta, yoğurt ve balık tüketiminiz yeterli olmuyorsa bu durumda protein tozundan faydalanarak açığınızı kapatabilirsiniz.

Protein Tozu ve Böbrek Sağlığı

Protein tozuna ilişkin iddia edilen en hatalı bilgilerden birisi de protein tozunun böbreklere zarar verdiğidir. Eğer sağlıklı bir çift böbreğe sahipseniz bu durumda protein tozunun böbreklerinizde hasara yol açması söz konusu olmaz. Bilimsel çalışmalara göre günlük olarak kilosunun 2,8 katı kadar (gram) protein tüketen kişilerde herhangi bir böbrek zorlanması ya da rahatsızlığı tespit edilememiştir. Dahası eğer bu konuda bir çelişki yaşıyorsanız profesyonel sporcuları baz alarak yorumlayabilirsiniz. Profesyonel sporcular günlük olarak ihtiyaçları olan proteini karşılamak için sıklıkla protein tozundan yararlanırlar. Sporla uğraşmayan kişilere kıyasla kat kat fazla protein tüketimi gerçekleştiren profesyonel sporcular üzerinde yapılan bir istatistik çalışmasına göre bu kişilerde böbrek rahatsızlıklarında artış tespit edilememiştir.

Protein Tozu ve Kemik Sağlığı

Birçok kişi günlük kalsiyum ihtiyacını yeterli miktarda karşılayamaz. Ağırlıklı olarak süt ürünlerinde bulunan kalsiyumu yeter kadar almadığımızda kemik direncimiz ve enerjimiz zayıflamaya başlar. Öte yandan kasların kasılması için de rol sahibi olan kalsiyum doğal olarak önemli bir besin. Bu noktada da protein tozlarının faydası karşımıza çıkıyor. Günlük olarak bir ölçek protein tozu kalsiyum ihtiyacının %20’sini karşılamaktadır. Eğer antrenman öncesinde ve sonrasında protein tozu karışımı tüketiyorsanız bu durumda günlük kalsiyum ihtiyacınızın da önemli bir kısmını karşılıyorsunuz demektir.

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet
Önceki İçerikProtein Tozu Olmadan Kas Yapılır Mı?
Sonraki İçerikProtein Tozu Sivilce Yapar Mı?

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ