protein tozu olmadan kas yapılır mı

Protein tozu takviyesiyle günlük protein ihtiyacını karşılamak konusunda güçlük çekmeyen kişilerin kas gelişimi konusunda beklentilerini hızlı bir şekilde gerçekleştirdiklerini biliyorsunuzdur. Peki, bu beklentiyi karşılamanın, içeriğinde protein tozu olmayan bir yolu var mı merak ediyor musunuz?

Hemen Protein Tozu Ürünlerini Keşfet! >  

O halde biz sizlerle bu yazımızda protein tozu kullanmadan etkileyici kas görünümünü kazanmanızı sağlayacak püf noktalarını ele alacağız desek, muhtemelen mutlu olacaksınızdır.

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com

Çünkü protein tozunu takviye gıda olarak kullanmaya başlamak birçok kişi için tereddütlerin de başladığı bir süreçtir.

Eğer bu tereddütlerle baş edemiyor ve protein tozu yerine alternatif olarak tercih edebilecek yöntemler arıyorsanız, yazımızın devamında bu alternatif yöntemleri bulabilirsiniz.

Protein Tozu Yerine Doğal Protein Kaynakları

protein tozu olmadan kas yapılır mı

Protein ihtiyacınızı karşılamak için ve günlük olarak almanız gereken protein miktarını alabilmek için protein tozu yerine doğal gıdalara yönelebilirsiniz. Aslında protein tozuna olan ihtiyacı ortaya çıkaran neden de bu şekilde doğal gıdalarla öğünler hazırlamanın zaman ve maliyet yönünden eksileri olmasına karşın eğer protein tozu kullanmaktan kaçınıyorsanız o halde protein yönünden zenginleştirilmiş öğünlere masanızda yer açmanız gerekiyor.

Protein yönünden zengin gıdalar arasında ilk sırada hepimizin de bildiği üzere süt ve süt ürünleri, et ürünleri, çeşitli hayvansal gıdalar ve tahıllar yer alıyor.

Haşlanmış Yumurta Yemek

Kahvaltıda ve ara öğünlerde besin değerleri yönünden de zengin bir seçenek olarak yumurtayı tercih edebilirsiniz. Bir adet haşlanmış yumurtada toplam olarak 6-8 gram arası protein bulunuyor. Buna ek olarak beyin fonksiyonlarını destekleyen çeşitli mineraller de yumurta ile beraber kazanabileceğiniz besin değerleridir. Vücudun ihtiyacı olan demir, kalsiyum ve çinko yönünden zengin bir besin olarak haşlanmış yumurta, beslenme programınızın sabitlerinden olabilir.

Leziz akşam yemeklerinin ve yine haşlanmış olarak ara öğünlerin protein yönünden zengin opsiyonu olarak tavuk etini göz önünde mutlaka bulundurmalısınız.

Bir porsiyon (100 gram) tavuk etinde yaklaşık olarak 30 gram protein bulunuyor.

Bu miktar günü kurtarmak istediğinizde beyaz eti en keyifli alternatif haline getiriyor. Yalnızca beyaz et tüketeceğiniz zaman tavuk derisini yağlı olması nedeniyle tüketmemeniz önerilir.

Deniz Mahsüllerini Tercih Etmek

Sporcuların ve vücut geliştiricilerin olmazsa olmazlarından deniz mahsulleri de protein yönünden zengin besinler olarak menünüze misafir olabilir. Hem omega-3 yağ asitleri yönünden zengin olan hem de çeşitli besin değerleriyle vücudun birçok fonksiyonuna katkıda bulunan deniz mahsulleri, protein değerleri de göz önüne alındığında adeta bir hazine niteliği taşıyor. Bir porsiyon somon balığında (100 gram) 25 gram protein bulunuyor ve ayrıca D vitamini yönünden zengin bir besin olarak sağlığımız için oldukça faydalı bir seçenek olduğunu söylemek gerek. Ek olarak içerdikleri balık yağı nedeniyle deniz mahsulleri metabolizma hızını arttırıyor ve bu da göz önünde bulundurulduğunda, şimdiden menünüzde balıklar için geniş bir yer açtığınızı görebiliyoruz.

Kazein Proteini İçin Süt Ürünleri

protein tozu olmadan kas yapılır mı

Peynir, süt ürünleri arasında kaliteli protein kaynağı olmanın yanında kas gelişimi için tercih edilebilecek oldukça avantajlı bir kaynak. Kazein proteini içeren süzme peyniri uyku öncesi tüketimde, uyku esnasında kas yıkımını engellemekle beraber gelişimi de destekler. Üstelik gün içerisinde tokluk hissini de arttıracağından kilo kaybetmek isteyenler için avantajlı bir seçenek.

Protein tozu yerine lezzetli bir içecek alternatifi arayanlar içinse çikolatalı sütü önerebiliriz. Kas gelişiminde ve enerji arttırmada etkisi olan çikolatalı sütü antrenman sonrası tüketerek protein ihtiyacınızı karşılarken, toparlanmanızı da hızlandırabilirsiniz.

Protein Tozu Yerine Karbonhidrat Destekli Beslenme

protein tozu olmadan kas yapılır mı

Karbonhidrat denilince muhtemelen hamurlu gıdalar gözünüzün önünde canlandı ancak karbonhidrat yalnızca un içeren gıdalarda bulunmuyor. Vücudumuzun kalori olarak ihtiyacını karşılamada karbonhidratın etkisi büyük fakat karbonhidrat alımı yaparken seçiminizi sağlıklı seçenekler arasından yapmanız gerekir. Çeşitli tahıllar, kuru yemişler, meyveler ve sebzeler sağlıklı karbonhidrat kaynaklarıdır. Bunlar arasından hangilerine menünüzde yer verebileceğinizi ise aşağıdaki paragraflarda inceleyeceğiz.

Tahıllar arasında karbonhidrat ve protein yönünden zengin bir alternatif olarak yulaf, listenin ilk sırasında kendisine yer ediniyor. Çok sayıda mineral, vitamin içermesinin yanında lif yönünden de zengin bir besin olarak sporcuların kahvaltılarında ve ara öğünlerinde olmazsa olmaz demek doğru olur. Yulafı, süt, badem, muz ve bal ile iyice inceltene kadar blenderden geçirerek leziz bir protein yönünden zengin içecek yaratabilirsiniz.

Tahıllar arasında ayrıca kahverengi pirinci öğünlerinizde tercih ederek yağsız kas gelişiminizi destekleyebilirsiniz.

Ek olarak mercimek, nohut ve bulgur da protein yönünden zengin tahıllardır.

Kas gelişiminde önemli bir role sahip olan tatlı patatesi haşlanmış olarak veya fırınlayarak tükettiğinizde günlük olarak ihtiyacınız olan potasyum, pantothetic asit, folik asit, riboflavin, A ve C vitaminlerini de kazanmış olursunuz.

Karbonhidrat içeren ve protein yönünden zengin olan besinler arasında ıspanağı ve brokoliyi listenizin ilk sırasına yazabilirsiniz. Domatesi, biberi ve mısırı da sofranızdan eksik etmezseniz özellikle et yemeklerinin yanında destekleyici olarak tercih ettiğinizde sağlıklı bir kas geliştirme menüsü yaratabilirsiniz. Burada ıspanağın önemi ise içeriğindeki fitoekdisteroitler içeriyor olmasıyla ortaya çıkıyor. Çünkü bu içeriğiyle ıspanak kas gelişim hızını %20’ye kadar arttırabiliyor.

Gün içinde kolaylıkla ve sık sık tüketebileceğiniz kuru yemişler arasında ise bademi yanınızdan eksik etmemeniz önerilir. Vitaminler ve sağlıklı yağlar içeren badem, antioksidan da barındırdığından kas geliştirirken, sağlıklı bir bağışıklık sistemine sahip olmak isteyenler için sevilesi bir atıştırmalık.

Protein Tozu Olmadan Kas Geliştirmek

Yukarıda da ele aldığımız üzere kas geliştirmek isterken yalnızca protein tozuna ihtiyacınız yok. Doğal besinlerle bezenmiş menüler yaratarak, doğal öğünlerle kas geliştirmeniz mümkün. Burada dikkat etmeniz gereken husus boy ve kilonuza bağlı olarak günlük protein ihtiyacınızı doğru hesaplamak ve antrenman yoğunluğunuza göre bu ihtiyacı doğru bir şekilde karşılamak olacaktır. Doğal olarak bu süreç bir miktar maliyetli olacaktır ancak sağlığınızı korumak ve sevdiğiniz şekilde beslenmek bu maliyete değecektir.

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet
Önceki İçerikProtein Tozu Ne Kadar Suyla Karıştırılır?
Sonraki İçerikProtein Tozu Sağlıklı Mı?

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ