Vücudun en temel ihtiyaçlarından birisi olarak proteini hangi kaynaktan aldığınız, proteinin vücutta sindirilmesi ve emilimi açısından farklılık yaratır. Bu yönden whey proteini, diğer proteinli gıdalara kıyasla daha hızlı sindirilmekle beraber  doğal gıdalardan alınan proteinlerden farklı bir formda olduğundan kullanımına ilişkin süreç ve sonuçlar da farklı olur.

Hemen Protein Tozu Ürünlerini Keşfet! >  

Sporcuların ve vücut geliştiricilerin hayatında artık önemli bir yere sahip olan protein tozunun nasıl kullanılması gerektiğine ilişkin yazımızda, en verimli sonucu alabilmek adına tercih edebileceğiniz kullanım şekillerini ele alacağız.

Reklam

Protein tozunun kaslarınıza etkisi

Özellikle sıkı bir çalışmayla geçirdiğiniz antrenman sonrasında kaslarınızda meydana gelen hasarı engellemek için protein gereklidir. Bir perspektiften bakıldığında antrenman ve kas egzersizleri kas gücünün azalmasına, dokuların tahrip olmasına ve yorulmasına neden olur.

Bu durumda protein tükettiğinizde ise kaslarınızda iyileşme ve yeni doku oluşumu başlar.

Haliyle kas kütlesi artarak, dış görünüşte ve kas gücünde artış gözlemlenir. Yani düzenli olarak kas egzersizi yapmak ve düzenli olarak protein alımıyla bu süreci desteklemek kasların arzu edilen biçimde gelişim göstermesini sağlar.

protein tozu nasıl kullanılır

Protein tozu ne zaman ve nasıl kullanılmalı

Protein tozu takviyesiyle spor programını oluşturan kişiler için protein tozunu ne zaman ve ne şekilde kullandıkları beklenen verimin alınabilmesi adına önem taşır. Bu noktada protein tozunun çalışma prensibini ve etki sistemini iyi bilmek faydalı olacaktır. Ek olarak unutulmaması gereken husus ise protein tozunu, protein alımı sağlamak için genel beslenmenin yerine geçirmemektir.

Protein tozunu antrenmandan önce kullanmak

Çalışma programınıza başlamadan hemen önce protein tozu tüketmek ve vücuda protein girişi sağlamak genel vücut fonksiyonlarınız için faydalı olabilir fakat alınan bu proteinin egzersiz esnasında etki sağlamasını beklememelisiniz. Çünkü proteinin vücuda alınmasından sonra sindirimi ve emilimi gerçekleşene kadar belirli bir süre geçmesi gerekmekte. Bu nedenle antrenmandan hemen önce değil yaklaşık olarak 45 dakika önce protein karışımınızı tüketmelisiniz. Böylelikle vücudunuzda dokuların onarımı için erken bir hamle yapmış olursunuz ve kaslarınız antrenman esnasında hasar alıyorken, yeniden eski hallerine dönebilmeleri için gerekli olan protein vücudunuzda hazır bulunur.

İlginizi Çekebilir:  Nutrever Whey Protein İnceleme & Yorum

Protein tozunu antrenman esnasında kullanmak

Protein alımının yaygın olarak tercih edilmediği antrenman sürecinde eğer bir şeyler yer ya da içerseniz, sindirim işlevinin yerine getirilebilmesi için mideye kan pompalanır. Vücuttaki kanın mide etrafında yoğunlaşması ise antrenman esnasında kaslarınızın desteklenmesi için kanın bulunması gereken yerde bulunmaması demektir. Kardiyo yapan kişiler için bu durum bir sorun teşkil etmez çünkü enerji ihtiyacı fazladır ancak ağırlık çalışması yapan kişiler vücuttaki kanın farklı noktalarda toplanmasını isteyebilir.

protein tozu nasıl kullanılır

Protein tozunu antrenmandan sonra kullanmak

Antrenman sonrası protein tüketimi kasların gelişimi ve kas dokularının onarılması için büyük önem arz eder. Vücut, antrenman tamamlandıktan hemen sonra enerjiye ihtiyaç duyar ve kaybedilen enerjinin yeniden sağlanabilmesi için tüketilecek kaynak aranır. Vücut, açlığın uzun sürdüğü hallerde ve yoğun antrenmanlar sonrasında alınan besinleri daha kolay sindirir ve daha hızlı emilim gerçekleşir. Antrenman sonrası ortalama olarak 50 gram kadar protein alımı genellikle yeterlidir ve -/+ 10 gram sınırını pozitif yönlü aşmamanız tavsiye edilir.

Vücuda alımını gerçekleştirdiğiniz protein miktarı kadar proteini ne zaman vücuda aldığınız da önemli.

Antrenman tamamlandıktan sonraki 40 dakikalık periyod içerisinde protein tüketmeniz önerilir. İşaret ettiğimiz bu süre zarfı vücutta protein ihtiyacının en üst seviyeye çıktığı süre aralığıdır. Ancak antrenmandan hemen sonraki 40 dakika içinde protein alımı yapıyor olmanız, vücudun antrenman sırasında kaybettiği enerjinin total olarak tekrar kazanıldığını göstermez. Egzersizden sonra kullandığınız protein tozu ürününden sonra belirli aralıklarla atıştırma yapmanız ise kaybedilen enerjiyi daha kolay bir şekilde kazanmanızı sağlar.

Protein tozunu uykudan önce kullanmak

Uyumadan önce yemek yemekle ilgili olarak olumsuz söylemlerle sık sık karşılaşırsınız. Bu söylemler büyük ölçüde doğru olmasına karşın konu protein olduğunda durum farklılaşabiliyor. Uyku öncesinde karbonhidrat tüketimi önerilmez. Bunun nedeni karbonhidratın vücuda enerji veriyor olması fakat bu enerjiyi uyku esnasında harcamanız mümkün olmadığından kilo artışı söz konusu olur. Uyku saatinden 1 saat evvel karbonhidrat seviyesi düşük protein karışımı içmek ise bu yönden herhangi bir soruna yol açmamakla beraber gün içinde gerçekleştirdiğiniz antrenman aktivitelerinin ardından kaslar halen kendisini toparlamaya devam ettiğinden, uyku esnasında kas dokularınıza fayda edecek protein girişi yapmak avantaj sağlar.

Vücut geliştiriciler ve atletler yaygın olarak uyku öncesinde kazein proteini alırlar.

Kazein proteini, wheye kıyasla daha yavaş emilir. Bu özelliğiyle kazein proteini ortalama uyku süresi olan 7-8 saatlik periyotta ancak sindirilir ve vücutta protein deposu dolu iken uyumak kasların uyku esnasında da gelişmesine yardımcı olur.

İlginizi Çekebilir:  Big Joy Thermonator Ripped İnceleme & Yorum

protein tozu nasıl kullanılır

Protein tozunu kahvaltıda kullanmak

Antrenman sonrasında vücudun enerji yönünden ihtiyacının atması ve bu ihtiyaca bağlı olarak vücutta enerjiye dönüştürülebilecek kaynakları hızlıca tüketmesi durumu benzer olarak uyku sonrasında da ortaya çıkar. Uyandıktan hemen sonra vücut genel anlamda bir açlık halinde olur. Bu nedenle de kahvaltı, gün boyunca temin edeceğiniz en önemli öğün olma özelliği taşır. Vücut, uyandıktan sonra sabahın ilk saatlerinde sindirime hazır halde olur ve tüketilen besinler hızlı bir şekilde sindirilir.

Bu nedenle de güne protein yönünden zengin bir kahvaltıyla başlamak gün boyunca enerjik olmanızı sağlar.

Kahvaltıda protein ağırlıklı beslenmek için tercih etmeniz gereken besinler; et, yumurta, süt, çeşitli kuruyemişler ve çeşitli süt ürünleridir. Eğer uyandıktan sonra kahvaltı yapmak için vaktiniz yoksa ve ihtiyacınız varsa bu durumda protein tozu karışımı hazırlamayı da tercih edebilirsiniz ancak bu şekilde bir öğün tüketmenin doğal kahvaltının yerini tutmayacağını bilmelisiniz.

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ