Whey protein bir süt proteinidir ve mandıra ürünüdür. Kritik yönüyle incelendiğinde whey proteini bilhassa kas gelişiminde önemli etkisi bulunan lösin dahil olmak üzere tüm amino asitleri içeriyor olmasıyla bilinir. Doğal olarak sporcuların ve kas geliştirmek isteyenlerin beslenme programlarında önemli bir yere sahip olan protein tozunun nasıl üretildiğini merak edenler için hazırladığımız yazımızda aşama aşama protein tozunun nasıl nihai ürüne dönüştüğünü açıklamaya çalışacağız.

Hemen Protein Tozu Ürünlerini Keşfet! >  

Protein tozu (whey proteini) üretim aşamaları

#1 Aşama

Reklam

Whey proteini bir mandıra ürün mahsulüdür ve inek sütünden elde edilir. Protein tozu üreticisi olan firmalar genellikle kendi süt mandıralarına da sahiptirler ancak bazı firmalar kendi mandıralarını kurmak yerine hammadde siparişi verirler.

Bu mandıralarda sığırlar, hijyenik bir ortamda sürekli ve sağlıklı olarak beslenirler.

Genellikle mandıralar şehir dışında gürültü ve hava kirliliğinin olmadığı yerlerde kurulurlar. Bir mandırada sıklıkla 1000 veya daha fazla sığır bulunur ki böylelikle yüksek kalite süt çok miktarda elde edilir. Beslenme sürecindeyse hayvanların doğal yemlerle beslenmesi hedeflenir; ki tarım ilaçlarının sindirimlerine dahil olmaması gerekir. Bu şartlar altında sığırlardan elde edilen sütün %3.5’i protein, %4’ü yağ ve %4.6’sı ise laktoz içerir.

protein tozu nasıl yapılır

#2 Aşama

İneklerden elde edilen süt sağlığa zararlı olabilecek bakteriler içerebileceğinden pastörize edilme sürecine tabii tutulur. Süt içinde bulunan bazı bakteriler, sütün 4 dereceye kadar soğutulması ile ölürler. Tonlarca litre süt bu şekilde soğutulur.

#3 Aşama

Tonla soğutulmuş süt buradan büyük ve soğutuculu tankerlerle peynir üretim hanelerine taşınır.

Whey protein, peynir üretimi sırasında ortaya çıkan bir yan üründür.

Genellikle kolaylık sağlaması açısından peynir üretim hanesi, mandıranın hemen yakınında yer alır.

#4 Aşama

Peynir üretim tesisinde, süt pastörizasyon sürecine girer. Pastörizasyon, Louis Pasteur tarafından geliştirilmiş bir süreçtir. Pastörizasyon, sütte bakteri gelişiminin olmadığından emin olunmasını sağlar. İşlenmemiş süt, insan sağlığı için tehlikeli sonuçlara yol açabilecek bir takım zararlı bakteri içerir. Pastörize edilme sürecindeki süt 70-80 dereceye kadar çıkarılarak kaynatılır ve ardından hızlı bir şekilde 4 dereceye kadar soğutulur. Bilim adamları, sütün aşırı yüksek sıcaklıklara çıkarılması halinde bakterilerin hayatta kalamadığını kanıtlamışlardır. Pastörizasyon, sütün zararlı bakterilerden arındırıldığını garanti altına alır.

Pastörizasyon sonrasında sütün %20’si whey ve %80’i kazein olarak kalır.

#5 Aşama

İlginizi Çekebilir:  Big Joy BCAA Pro 4:1:1 İnceleme & Yorum

Protein tozuna doğru giden kritik uygulamalar bu aşamadan itibaren yapılır. Pastörize edilmiş süt fermente edilerek whey ve kazein olarak ayrıştırılır. Kazein, sütte ağırlıklı olarak bulunan mamul olmakla birlikte süzme peynir ve diğer çeşitli peynirlerin üretilmesinde kullanılır.

protein tozu nasıl yapılır

Fermantasyon uygulamasında süt sıvı ve katı olmak üzere iki forma ayrılır. Katı formdaki kısım toplanarak peynir üretmek üzere hazırlanırken, sıvı kısım ise whey, yağ ve karbonhidrat içeren kısım olarak ayrılır

Sıvı formdaki whey, yağ, karbonhidrat, su ve minerallerden ayrıştırılmak üzere bir sonraki arındırma aşamasına taşınır.

#6 Aşama

Bu aşama oldukça titiz bir sürecin başladığı aşamadır ve çok sayıda makinenin kullanımıyla gerçekleşir. Beşinci aşamadan elde edilen sıvı hammadde Whey Protein Konsantresi elde etmek üzere işleme tabii tutulur. Sıvı whey, özel seramik filtreli paslanmaz çelik türbinlerden oluşan bir ağa ev sahipliği yapan protein üretim tesisine gönderilir. Burada sütün maruz kaldığı tüm süreç doğal olmakla beraber çevre şartları ise soğuktur. Bu süreç, yağın ve laktozun sıvı çözeltiden ayrıştırılması ve sonuç olarak whey protein sıvısının elde edilmesini sağlar.

#7 Aşama

Bu aşama wheyin üretilmesindeki son aşamadır. Sıvı formdaki whey protein, hem soğuk hem de sıcak hava sağlayan bir kurutucuya alınır ve böylelikle suyun ve katı bileşenlerin sıvı içerikte ayrışması sağlanır. Sonuç olarak elde edilen toz %90 oranında whey oranına sahiptir. Bu süreç ayrıca wheyin besin değerlerinin kaybolmadığını ve proteinin doğallığını yitirmediğini güvence altına alır.

protein tozu nasıl yapılır

#8 Aşama

Bu aşama sonucunda elde edilen whey protein paketlenerek saflık testine tabii tutulur. Elde edilen whey tatsızdır ve farklı bir tesise taşınarak burada bir sonraki sürece tabii tutulur.

#9 Aşama

Elde edilen toz formdaki protein hassas bir şekilde işlenir ve tat verme işlemi gerçekleştirilir. Toz whey, en iyi tat ve karışım seviyesini yakalayabilmek adına yüksek hızda blenderlere konulur. Her mikser işlemine alınan yığından bir porsiyon alınarak protein içeriği ileri teknoloji infra-red makinelerde teste tabii tutulur. Karışım sonrası ve değerlendirmelerin tamamlanması ile elde edilen toz formdaki whey el değmeden ambalajlanarak kilitlenir. Ambalajlama işlemi de tamamlandıktan sonra ürünler depoya gönderilir.

İlginizi Çekebilir:  Big Joy Ornithine Powder İnceleme & Yorum

#10 Aşama

Üretimi tamamlanan whey protein tozu bu şekilde son kontrolleri tamamlanarak satıcı firmalara ve mağazalara teslim edilir. Ürünle ilgili olarak üretim tesislerinde ve mandıralarda sürekli olarak gerçekleştirilen denetimler, kontroller ve testler neticesinde ürünlerin güvenilirliği, üretim şartlarının uygunluğu ve çalışma prosedürleri sertifikalanarak yine ürün ambalajında içindekiler ile birlikte belirtilir.

protein tozu nasıl yapılır

Sonuç olarak

Satın aldığınız protein tozu ürünlerinin yerel olarak tarım ve gıda ile ilgili devlet ve özel kuruluşlar tarafından kesin bir şekilde sertifikalandığından emin olmanız gerekir. Aldığınız ürünün ambalajında bir açıklık, ürünün sahte olduğuna dair bir ibare veya güvensiz görünen bir durum varsa kullanmaktan kaçınmalı ve durumu yetkili birimlere bildirmelisiniz.

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ