Eğer hedefleri yüksekte olan bir vücut geliştiriciyseniz, muhtemelen protein tozu mu yoksa yumurta mı tüketmelisiniz kafa karışıklığı yaşamış veya yaşıyor olmalısınız. Protein, tüm vücut geliştiricilerin ulaşmak istedikleri hedeflerde önemli bir yere sahip. Ayrıca, kesinlikle gerekliliği halen tartışmalı olarak görülse de birçok sporcu protein ihtiyacı nedeniyle protein tozu üreticileriyle temas halinde kalmak durumunda. Bir yandan da merak edilen şu soru gündeme bu kişiler tarafından sürekli olarak getirilmekte; yumurta mı protein tozu mu?

Yazımızın devamında protein ihtiyacını karşılamak üzere beslenme programını şekillendirmek isteyen sporcular ve vücut geliştiriciler için merak edilen bu sorunun yanıtını karşılaştırma yönteminden faydalanarak açıklamaya çalışacağız.

Hemen Protein Tozu Ürünlerini Keşfet! >  

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com

Protein tozunun artıları

İyi bir protein tozu muhtemel olarak tercih edebileceğiniz en iyi kas geliştiricidir. Özellikle hemen egzersiz sonrasında tüketildiğinde daha verimli olan protein tozu, daha iyi bir fiziksel görünüm isteyen hem kadınlar hem de erkekler tarafından sıklıkla tercih edilen bir protein kaynağıdır. Bu nedenle birçok insan protein tozunu beslenme planlarının çok yönlü bileşeni olarak tercih etmektedir.

Gerçekte tatsız bir yapıda olan protein tozu bilimsel yönden lezzetli olacak şekilde formüle edilmiştir.

Yani tat konusunda duyarlı kişiler de protein tozunu rahatlıkla tüketebilir ve protein tozu olduğunu dahi anlamazlar. Üstelik dilerseniz yemeklerle ve içeceklerle karıştırarak kendi lezzetlerinizi de yaratabilirsiniz.

protein tozu mu yumurta mı

Protein tozu, hem diyet programı takip edenler hem de vejeteryanlar için mükemmel olan yüksek kalite protein içerir. Bilinen en popüler ve en yüksek kalitedeki protein tozu ise whey proteinidir. Whey proteini kolaylıkla sindirilebilir ve içeriğinde inek sütünden elde edilmesine karşın hiç karbonhidrat ya da doymuş yağ içermez.

Protein tozunun eksileri

Protein tozu, profesyonel vücut geliştiriciler tarafından en fazla rağbet gören protein kaynağı olmasına karşın pahalıdır ve ürün fiyatı ürünün kalitesine bağlı olarak çok yüksek meblağlara kadar çıkabilmekte. Yani tam istediğiniz özelliklere ve içeriğe sahip bir ürünü bulduğunuzda, çok yüksek tutarlarda ödeme yapmanız gerekebilir.

Bazı protein tozu ürünlerini tercih edecek olsanız dahi içeriğinde istenmeyen materyaller de bulunabilir. Normalde protein tozu ambalajının ön yüzünde %100 whey protein tozu ibaresi görürsünüz. Ayrıca, ürünün bileşenleri arasında yapay tatlandırıcılar, ksantan gam, soya fasulyesi ve çeşitli yağlar bulunabilir. Şeker ve diğer tatlandırıcılar da ürünün içeriğinde yer alabilir ve bazı bileşenler genel sağlığınız için olumsuz etki oluşturabilir.

Protein tozu kullanırken dikkatli olmanız gerekir. Besin uzmanları, tamamen dengeli bir beslenme programı takip ederken ekstra bir besin takviyesinin gereksiz olduğunu düşünmektedirler. Bunun yanı sıra aşırı protein tüketmek kilo almanıza sebep olabilir.

Yumurtanın (yumurta akı) faydaları

Yumurta akı, yumurtanın içinde bulunan şeffaf sıvıdır. Ortalama bir yumurta yaklaşık olarak 6.29 gram protein ihtiva eder. Bilinmesi gereken kritik husus ise yumurtanın içeriğindeki proteinin yarısından fazlası (yaklaşık 3.6 gramı) yalnızca yumurtanın akından gelir.

protein tozu mu yumurta mı

Yumurta, normal şartlar altında tüm doğal proteinler arasında en üst sınıfta yer alır ve bu nedenle de birçok vücut geliştiricinin diyet programında kendisine yer edinmiştir. Peki, neden bu denli özel bir protein türü diğerleri ile kıyasa sokulmakta? Anlaşılması gereken mesele yumurta akının tam proteinden oluşuyor olmasıdır. Yani yumurta akı vücudun ihtiyacı olan tüm temel amino asitleri sağlayarak vücut geliştiricilerin ve fitness çalışmalarıyla ilgilenenlerin beklentilerini karşılar.

Yumurta akı ayrıca yüksek sindirim oranına sahip olması gerçeğinin bilinirliğiyle de meşhurdur.

Bunun anlamı ise yenilen yumurtanın tamamının vücutta kullanılabilir amino asite dönüştürülüyor olduğudur. Ayrıca vücutta ihtiyaç duyulan ancak amino asit yönünden eksik proteinlerin desteklenmesini sağlar.

Yumurtanın (yumurta akı) eksileri

Eğer yumurtayı ham haldeyken tüketmek isterseniz, Salmonaella bakterisinin sağlıksız etkilerini taşıyan bir gıda tüketiyor olma riskini göze almanız gerekir. Bu bakteri genel olarak tavukların bağırsaklarında bulunur. Bu nedenle de yalnızca pişmiş yumurta tüketmenizin önemli olduğunun altını çizmemiz gerek.

Protein kaynağı olarak pişmemiş yumurta tükettiğiniz zaman biyotin yönünden de tükenmişlik yaşayabilirsiniz.

Biyotin eksikliği normalde saç derisi gibi ciltle ilgili durumları etkiler. Biyotin eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkabilen bazı sağlık sorunları arasında kaslarda kramp meydana gelmesi, kas yapısı ve koordinasyonunda yetersizlikler yer alır ki bu problemlerle kas geliştirmek isterken karşılaşmak istemezsiniz.

Sonuç olarak

Başarılı bir fiziğe sahip olmak isteyen ve düşük vücut yağına sahip olmak isteyen hem kadınlar hem de erkekler yumurta yerine protein tozunu tercih etmelidir. Bu durumun en temel nedeni protein tozunun biyolojik değerler yönünden yumurtayla kıyasta daha başarılı olmasıdır. Protein tozunu bir protein kaynağı olarak tercih ettiğiniz zaman düşük kaloriyle daha fazla protein yönünden fayda sağlarsınız ki bu tam da kas kütlenizi geliştirmek isterken beklediğiniz şeydir.

protein tozu mu yumurta mı

Eğer daha önce enerji ve protein içeren besinler yönünden zayıf bir alım gücüne sahipseniz, protein tozu vücudunuzun daha fazla protein almasını, kas gelişiminin hızlanmasını ve toparlanmasını sağlayacaktır. Yumurtanın aksine, protein tozu ayrıca size yüksek kalite protein alırken yağ almamayı vaat eder. Besin uzmanları ve fitness uzmanları ayrıca protein tozunun protein kalitesinin yanında içeceğinizi keyifle tüketirken birçok faydayı da elde edeceğinizi belirtiyor. Bu faydalar arasında anitoksidan aktivitelerinin artması, bağışıklığın güçlenmesi ve hızlı emilim yer alıyor.

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet
Önceki İçerikProtein Tozu İçtikten Sonra Alkol Alınır Mı?
Sonraki İçerikProtein Tozu Nasıl Kullanılır?

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ